Специализантите по медицина държавна поръчка ще работят три години по

...
Специализантите по медицина държавна поръчка ще работят три години по
Коментари Харесай

Специализантите по медицина ще работят 3 години по разпределение

Специализантите по медицина държавна поръчка ще работят три години " по систематизиране " в определено от тях лечебно заведение за да се спре течът на фрагменти.

Промените се вкарват с нова разпоредба на Министерството на здравеопазването.

След придобиването на компетентност специализантите медици, за които е изплащана дотация, могат да избират лечебни заведения, области или общини, избрани от министъра на опазването на здравето (в които е налице открит дефицит на специалисти), в които ще са длъжни да работят по добитата компетентност за период от три години.

Промяната е заложена в новата Наредба за изменение и допълнение на Наредба №1 от 2015 година за придобиване на компетентност в системата на опазването на здравето, с което се вкарва ефикасен механизъм за осъществяване на държавната политика по обезпечаване на нужните експерти в сходство с потребностите на лечебните заведения, оповестяват от Министерството на здравеопазването.

Министерството към този момент ще субсидира базите за образование за местата, финансирани от страната по клинични специалности. По този метод държавната политика по обезпечаване на нужните експерти ще се организира с финансиране от държавния бюджет, а не от лечебните заведения.

В случай че специализант, за който е изплащана дотация, не извърши задължението си, той дължи обезщетение в размер на изплатената дотация за периода на неговото образование. Ако специализантът е отработил част от наложителния тригодишен интервал, компенсацията се пресмята съразмерно.

Размерът на месечната дотация за базите за образование за всеки специализант в общия случай ще е в размер на две минимални работни заплати за страната и дължимите осигурителни вноски върху тях.

Министърът на опазването на здравето към този момент може да дефинира специалности, за които Министерството на здравеопазването да заплаща по-голям месечен размер на дотацията, само че не по-голям от три минимални работни заплати и дължимите осигурителни вноски върху тях.

Размерът на месечната дотация, изплащана от Министерството на здравеопазването за специализантите по Обща медицина тук-там, финансирани от страната ще е в размер на два пъти минималния застрахователен приход и дължимите осигурителни вноски върху него.

Трудовото заплащане на специализантите, признати тук-там, за които Министерство на здравеопазването изплаща дотация, не може да е по-малко от две минимални работни заплати, а за специалностите, при които се регистрират отрицателни трендове, възнаграждението е до три минимални работни заплати.

Възнаграждението на специализантите по Обща медицина тук-там, финансирани от страната, не може да бъде по-малко от 1,8 пъти минималния месечен размер на осигурителния приход за съответната икономическа активност и квалификационна група специалности, избран със Закона за бюджета на Държавното публично обезпечаване за съответната календарна година.

Осъществена е смяна и в изискванията за специализация по Обща медицина в подтекста на основаната опция за субсидиране на базите за образование. Специализацията по Обща медицина ще се реализира по общия ред за клинични специалности – въз основа на срочен трудов контракт на служба за специализант, а не въз основа на заповед на ректора. По този метод ще бъде позволен главният проблем с неналичието на приходи по време на специализацията.

За постигането на по-голяма непоклатимост и предвидимост в трудовите връзки на специализантите, придобили друга компетентност, назначени в база за образование или чиновници във висше учебно заведение отпада условието тези специализанти да трансформират безсрочния си трудов контракт на срочен контракт на служба за специализант.

С промените в Наредба № 1 заемането на длъжностите за специализанти към този момент се прави след осъществяване на конкурс по реда на Кодекса на труда. Изключение са специализантите по Обща медицина, защото наложителният конкурс е в допълнение съществено усложнение за базите по Обща медицина заради мощно ограничавания им кадрови капацитет. Най-често това са самостоятелни практики за първична здравна помощ, по-рядко – групови.

С измененията в Наредбата е основана нормативна опция базите за образование да могат да получават финансиране за образование на специализанти на срочен трудов контракт с изключение на от Министерството на здравеопазването и от общини, от лечебни заведения, които нямат утвърждение от министъра на опазването на здравето за образование или по европейски планове и стратегии.

Освен това на специализантите към този момент могат да се отпускат стипендии със средства от европейски планове и стратегии или от различен източник.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР