Спасителната операция за Боян Петров е към своя край. Жената

...
Спасителната операция за Боян Петров е към своя край. Жената
Коментари Харесай

Радослава Ненова: Водихме битка с планината

Спасителната интервенция за Боян Петров е към своя край. Жената на българския планинар, който изчезна по време на изкачването на връх Шиша Пангма в Хималаите, Радослава Ненова, показа в утринния блок на bTV " Тази заран ", че го е желала за себе си, само че планината - за нея, и за Радослава последните събития са били борба за Боян с планината. 

Тя уточни, че през днешния ден е последният ден, в който се организира избавителната акция. Китайските спасители ще ревизират места, които са забелзязани на сателитните фотоси, които не се виждат добре и са в сянка. Всички тези места са в ниското, в региона на базовия лагер, до лагер 1 и може би малко над него. Акцията ще е в този диапазон, в страни от обичайния маршрут. 

С Боян Петров няма връзка от 3 май.

" Знам, че е огромен риск в планината. Но в никакъв случай не сме се сбогували като че ли няма да се забележим ", сподели Радослава. 

Възможен вид е Боян Петров да е паднал в скрита от снега пролука, което се случва в действителност доста постоянно. 

" В началото е допустимо да се е скрил, с цел да изчака бурята, само че в случай че това е повода – трябваше да е слязъл до момента. Каквото и да се е случило преди дни, в този момент шансът е най-малък (…) ", сподели Радослава. 

От деня, в който ми се обадиха от базовия лагер до момента, трябваше да се активизирам, с цел да може всичко да се случва. Включиха се доста хора, които свършиха ужасно доста работа. Знаех, че доста хора харесват Боян, само че в този момент непрекъснато получавам препоръки, известия, всевъзможни разновидности за помощ, свързват се с мен алпинисти, с които е той се е катерил по света, помощ от страна на Министерство на външните работи..., показа още тя.

" Не бях подготвена за това, че Китай и Непал са в по-особени връзки. И самите страни не знаеха по какъв начин да реагират на молбата на трета страна. Не знаех, че този проблем е доста комплициран ", добави тя.

" Дори през вчерашния ден, когато непалците приключиха своята задача, се зарадвах, че китайците продължиха. Това ни подарява още един ден, в който макар обстоятелствата, имаш вяра ", сподели още Радослава.

" Трудните моменти започнаха от самото известие, че го няма, и ще не престават още дълго време. С детето желаеме да отидем до базовия лагер след време ", показа още тя.
Източник: manager.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР