Софийският бул. Витоша“ се нарежда на 47-а позиция в Европа

...
Софийският бул. Витоша“ се нарежда на 47-а позиция в Европа
Коментари Харесай

Софийският бул. Витоша“ 47-и в Европа в класация за най-скъпи търговски улици

Софийският бул. „ Витоша “ се подрежда на 47-а позиция в Европа в класацията за най-скъпи търговски улици.

Средният месечен наем за магазин от 100 кв. м на известната столична дестинация е малко над 50 евро/кв. м, което е с 10 на 100 по-малко по отношение на равнищата от 56 евро/кв. м през 2019 година.

Спадът е резултат от коронавирус пандемията, като от началото на тази година е налице гладко възобновяване и завръщане към предходните равнища. Данните са от обичайното изследване „ Main Streets across the World “ на консултантската компания „ Къшман енд Уейкфийлд Фортън “ (Cushman & Wakefield), представлявана от " Фортън " в България, оповестиха от компанията. Докладът обгръща 47 страни в света, като България е показана със столичния бул. „ Витоша “. 

„ Въпреки че наемните равнища на търговски площи и в центъра на София бяха повлияни от пандемията, наклонността е към гладко повишение и връщане към равнищата от 2019 година “,

разяснява Красимир Петров, управител „ Управление на парцели и активи “ в Cushman & Wakefield Forton. 

„ Бул. „ Витоша “ продължава да се развива като локация, привличаща най-вече наематели от сегмента на заведенията за хранене и заведенията. Преобразуването му в пешеходна зона преди години, високите наемни равнища и изместването на търговците към моловете и комерсиалните паркове последователно способстваха за настоящия образ на централната улица “, добави той. 

По думите му въпреки и множеството от съществуващите магазини на централната комерсиална улица да са по-скоро вид „ флагман “ обекти, от ден на ден се обръща внимание на икономическото им показване. Навлизането на нови кафенета и заведения за хранене на булеварда също е лимитирано, защото постройките там са главно жилищни

и в доста случаи етажната благосъстоятелност отхвърля смяна на предназначението на партерните пространства в заведения. 

Сред останалите балкански столици се отличават Белград с „ Кнеза Михаила “, която е на 42 позиция на Стария континент, с наемни равнища от 82 евро/кв. м, както и Загреб с улица „ Ilica “ със междинен наем от 73 евро/ кв. м. В Букурещ „ Calea Victoriei “ се подрежда на 46-о място с месечен наем от 53 евро/кв. м. 



Улица „ Ilica “ в Загреб

Най-скъпата комерсиална локация в Европа към този момент е „ Via Montenapoleone “ в Милано с 1212 евро месечен наем. Следва я „ New Bond Street “ в Лондон с месечен наем, равняващ се на 1195 евро/кв. м. Третата позиция на Стария континент заема " Via Condotti " в Рим с равнища от 1034 евро/кв. м на месец. Парижката „ Avenue des Champs Elysees “ изпада от Топ 3 и заема четвърто място с наем от 922 евро/кв. м. 



Най-скъпата улица си остава „ Пето авеню “ в Ню Йорк

В международен мащаб най-скъпата улица още веднъж е „ Пето авеню “ в Ню Йорк, с наем от 1756 евро на кв. м. „ Пето авеню “ бележи и растеж с 14 на 100 по отношение на времето преди коронавирус пандемията. На втора позиция, макар спада от 41 на 100 по отношение на 2019 година, се подрежда „ Tsim Sha Tsui “ в Хонг Конг. На трето място в световен проект се подрежда първенецът в Европа - миланската „ Via Montenapoleone “. 



Най-скъпата комерсиална локация в Европа към този момент е „ Via Montenapoleone “ в Милано

Най-голям скок в класацията регистрира улицата „ Nedre Slottsgate “ в Осло, която се изкачи от 27-о до 22-о място, до момента в който варшавската „ Nowy Swiat “ означи максимален спад и слезе от 32-о на 36-о място.



Най-голям скок в класацията регистрира улицата „ Nedre Slottsgate “ в Осло, която се изкачи от 27-о до 22-о място

Тенденцията на възобновяване е годна освен за България, само че и в интернационален проект и наемните равнища последователно се завръщат към индикаторите от 2019 година. В пика на КОВИД-19 цените в района на Европа, Близкия изток и Африка /ЕМЕА/ спаднаха приблизително с 11 на 100, въпреки да варираха доста според от тежестта на настоящите затваряния. Ирландия, Обединеното кралство, Испания и Франция изпитаха доста влияние, като наемите спаднаха приблизително с до 28 на 100. В същото време измененията бяха минимални в елементи от Източна Европа, като Словакия и Словения. 

Първокласните наеми в района се възвърнаха до 8 на 100 под равнищата отпреди пандемията,

а при започване на 2022 година в района на Европейски Съюз бяха регистрирани размери на продажбите на дребно, които бяха с 4,1 на 100 по-високи спрямо равнищата при появяването на КОВИД-19. Възстановяването обаче е и ще продължи да бъде подложено на предизвикателствaта на инфлацията, което оказва съществено въздействие върху потребителското търсене. 

Въпреки предизвикателните краткосрочни стопански вероятности, от Cushman & Wakefield записват вълна от нови участници, които навлизат на пазара, изследвайки физическата търговия на дребно.

През последните 18 месеца 75 на 100 от покупко-продажбите на дребно са нови контракти за наем, което значи, че търговците още веднъж правят оценка значимостта на физическите магазини. 

„ Много марки гледат в дълготрайна вероятност и се стремят да си обезпечат най-хубавите благоприятни условия за адаптиране към все по-взискателните клиенти. С по-нататъшните вложения, целящи да трансфорат визитата в магазините в преживяване, както и с напредъка в омниканалните подходи (омниканалната търговия сплотява продажбите и маркетинга), сме уверени в устойчивостта на бранша, изключително в първокласния сегмент и в основните градове на международните дестинации “, споделя Робърт Травърс, началник на отдел „ Търговия на дребно “ за Европа, Близкия изток и Африка в Cushman & Wakefield.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР