„Валкюра“ на Софийската опера и балет ще гостува дипломатически в Загреб
Софийската пастановка „ Валкюра “ ще гостува в Загреб като „ жив мост сред нации и култури, насърчавайки другарството, разбирателството и споделените полезности “. Постановката на Софийската опера и балет ще се играе в Хърватския народен спектакъл на 15 септември, оповестява ploshtadslaveikov. Билетите за „ Валкюра “ в Загреб са съвсем изцяло разпродадени.
Гастролът с Вагнеровия театър е форма на връщане на жеста – първо, на 5 септември, Хърватската национална опера ще гостува на софийска сцена с мюзикъла „ Ленън “, основан от някогашния президент на страната Иво Йосипович.
„ Валкюра “ е част от „ неповторимия цикъл от опери на Рихард Вагнер с български солисти “, акцентират от Хърватската национална опера за българския гастрол и показват, че през последните няколко години „ Софийската опера затвърждава репутацията си като европейски център на вагнерианското изкуство “ освен с целия цикъл „ Пръстенът на нибелунга “, само че също с Вагнеровия фестивал, който се провежда всяко лято.
„ Валкюра “, втората част от известния цикъл „ Пръстенът “, свидетелства за смелата артистична визия на Софийската опера и нейната задача да приближи музикалната драма на Вагнер до допустимо най-широк кръг от фенове на операта – споделят в пресинформацията от Загреб. – Тази продукция сплотява отбор от изключителни български солисти. Редовното осъществяване на творбите на Вагнер показва невероятната поредност и безрезервност на ансамбъла, а българската и задграничната аудитория признават този план за едно от най-важните културни достижения на актуалната европейска оперна сцена. “
Главните функции се извършват от Олафур Сигурдарсон, Лилия Кехайова, Мартин Илиев, Бяртни Тор Кристинсон, Гергана Русекова, Цветана Бандаловска, Станислава Момекова, Силвия Тенева и други.
Софийският театър в Загреб е режисиран от акад. Пламен Карталов. Гастрола на българската опера в хърватската столица той приема освен като културно, само че и „ като дипломатическо събитие “:
„ Сърдечно приветстваме Загребската опера в София. Това събитие демонстрира по какъв начин музиката и изкуството могат да сближат хората на изкуството и народите, създавайки връзки, които надвишават думите. Присъствието на Хърватския народен спектакъл в София е от огромно значение за културния продан и съдействие. Ето един същински образец за това по какъв начин изкуството на операта e дипломация, като мост за другарство сред България и Хърватия “.
Инфо: ploshtadslaveikov




