София. Министерството на туризма ще продължи да насърчава устойчивото развитие

...
София. Министерството на туризма ще продължи да насърчава устойчивото развитие
Коментари Харесай

Министерството на туризма насърчава развитието на нови продукти и дестинации за медицински и здравен туризъм

София. Министерството на туризма ще продължи да предизвиква устойчивото развиване на нови артикули и дестинации за медицински и здравен туризъм. Анализите сочат, че тези типове услуги се разрастват на интернационалния пазар с ритъм 15-20% годишно, а Световната организация по туризъм ги дефинира като най-динамичния сегмент в бранша. Това съобщи зам.-министърът на туризма Ирена Георгиева при откриването на първата конференция „ Медицински и здравен туризъм в България – положение и благоприятни условия за развиване “, проведена от Министерството на туризма и Българския лекарски съюз, оповестиха от пресцентъра на министерството .
Зам.-министър Георгиева акцентира, че СПА, уелнес и балнеотуризмът играят все по-важна роля при пътуванията и са водещи за развиването на българския здравен и медицински туризъм. СПА туризмът е позициониран на второ място у нас след културния измежду профилираните типове. България предлага висококачествено обслужване от доста положителни експерти на конкурентни цени, като е измежду страните с максимален брой болнични кревати в Европа. Втори сме след Исландия по ресурси от минерални води. В комплекс с лиманната тиня, лечебния торф, многото билки и удобния климат те могат да вземат участие в профилактиката и лекуването на над 90% от най-масовите болести, плащани по клинични пътеки от европейските здравни каси и обхванати от пенсионните фондове, стана ясно от думите на Ирена Георгиева.
С големия си естествен запас България дава сериозна поръчка да се трансформира в един от центровете на здравето в Европа по най-високите стандарти. Нашето внимание е ориентирано главно към консуматори от Балканите, Източна и Западна Европа, само че и към клиенти от далечни перспективни пазари, които привличаме с доста положителното съответствие качество/цена на услугите. Според обновената Стратегия за стабилно развиване на туризма в България с небосвод 2030 година 2/3 от практикуващите СПА и балнеотуризъм у нас чужденци са посещавали страната и преди, 84% намират България за привлекателна дестинация за този тип туризъм, а близо 60% показват цялостна задоволеност от пребиваването си, уточни още Ирена Георгиева. Здравният туризъм е сред предпочитаните и ще бъде създадена тактика за неговото развиване. Работим за дейното наличие на българските здравни курорти на изложби и в профилираните каталози на непознатите туроператори, разясни зам.-министърът.
Тя подчертава, че за тези старания свидетелства и първата независима Наредба за изискванията и реда за узаконяване на " балнеолечебен (медикъл СПА) център ", " СПА център ", " уелнес център " и " таласотерапевтичен център “ към Закона за туризма. С нормативния акт за първи път се вкараха минимални наложителни условия за тези обекти.
В момента създаваме балнео- и СПА дестинации за територията на България и към този момент над 30 общини са показали интерес към самодейността. Те ще се съчетават и надграждат със основаните 8 културно-исторически дестинации и препоръчаните за разискване 12 винено-кулинарни дестинации, заключи тя.
В конференцията се включиха над 20 водещи имена в медицината и повече от 100 специалисти от туризма и здравното обслужване от България, Австрия, Сърбия, Израел. Участва и доктор Галинка Павлова, зам.-председател на БЛС. Модератор на събитието бе здравният публицист Петър Галев от Credo Web.
Източник: focus-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР