снимка БулфотоНай-голямото предизвикателство пред образователното министерство в момента е да

...
снимка БулфотоНай-голямото предизвикателство пред образователното министерство в момента е да
Коментари Харесай

Вълчев: Без учители сме

снимка Булфото

Най-голямото предизвикателство пред просветителното министерство сега е да се обезпечи системата с преподаватели. 

Това сподели министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на конференция във връзка подписването на съглашението с ръководителите на Съвета на ректорите на висшите учебни заведения, Националния браншов профсъюз „ Висше обучение и просвета “ – КНСБ и профсъюз „ Висше обучение “ – КТ „ Подкрепа “, съобщи кореспондент на.

" През 2016 година, когато правихме разбори, видяхме стряскащата вероятност да останем без учители. През 2026 година, след 10 години, виждаме възрастовата конструкция на учителите, какъв брой възпитаници учат за придобиване на педагогическо обучение и какъв брой от приключилите студенти се включват в системата на образованието “, добави той.

Министър Вълчев изясни, че взаимоотношенията сред страната и държавните висши училища са вид „ възложител-изпълнител “.

„ Увеличиха се заплатите на учителите. Взе се политическото решение за двойното нарастване на заплатите на учителите, което ние изпълняваме. В системата на учебното и предучилищното обучение възнагражденията са контролирани в доста по-голяма степен, в сравнение с в системата на висшето обучение. Взаимоотношенията сред страната и държавните висши учебни заведения са по-скоро вид „ възложител - реализатор “. Ние разпореждаме осъществяванията на банкет, плащаме на осъществяване банкет, диференцирано според от професионалното направление и оценката за качество и реализация. Ние обаче не контролираме хонорари и бройка “, добави той.

Министърът изясни, че вследствие на това, че не контролират хонорари и бройка, са се получили обилни диспропорции и разлики сред висшите учебни заведения.

„ Получиха се разлики и във финансовото положение на висшите учебни заведения, поради това, че един съумяха през годините да поддържат по -висок банкет, поефективни индикатори. В едни висши учебни заведения през последните години приемът понижа повече и се сблъскаха с нужда от оптимизация. От една стана нарастването на заплатите на учителите, от друга – тази децентрализация и разграничение във възнаграждението, сложи въпроса за важността на преподавателя “, сподели той.

Министър Красимир Вълчев посочи, че през последните години секторът на образованието е претърпял реформи : „ Успяхме да преструктурираме приема. Увеличи се приема за здравно, педагогическо, в инженерните специалности “, регистрира той.

„ Освен приема, който преструктурираме, и търсенето, което се опитваме да насърчим, ние преструктурираме финансирането. Последните пет години, по отношение на предходните пет, висшите учебни заведения са нараснали съвсем два пъти научната си активност. Много висши учебни заведения трансформираха системите си на възнаграждение “, уточни още Вълчев.

Съобщете ни, в случай че видите неточности и нередности в публикацията или мненията. Пишете непосредствено на [email protected] . Ще обърнем внимание!

За реклама в "Петел " на цена от 50 лв. на ПР обява пишете на и вижте още в -.

Прочети тук -
Източник: petel.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР