Снимка БулфотоНАТО е успешен съюз, имаме нужда от анализ за

...
Снимка БулфотоНАТО е успешен съюз, имаме нужда от анализ за
Коментари Харесай

Захариева: НАТО е успешен съюз, имаме нужда от анализ за бъдещето

Снимка Булфото

НАТО е сполучлив съюз, имаме потребност от разбор за бъдещето, разяснява пред публицисти вицепремиерът и външен министър Екатерина Захариева, която е в делегацията, водена от президента Румен Радев за срещата на върха на алианса в Лондон, предава Българска телеграфна агенция.

Захариева дефинира идната среща като доста значима, тъй като освен отбелязва 70 години НАТО, само че и след изявлението на френския президент Еманюел Макрон, по думите й, е явно, че има леко напрежение в съюза. Много се надявам тази среща и декларацията, която е готова и се надявам да бъде утвърдена от водачите, да бъдат стъпка в изглаждането на недоразуменията, уточни Захариева.

Ще се разисква и нещо друго значимо - предлагането на Германия, имаше такова и от Франция, за основаване на работна група, съвет, под управлението на генералния секретар, за стратегически политически обзор. Такъв е юридически преди повече от 10 години и, като всеки съюз, е време да бъде изработен подобен обзор, сподели Екатерина Захариева. Нейните упования са за мощна позиция за единството в НАТО. Дали съюзът е сполучлив, съгласно Захариева, обстоятелствата приказват сами - повече от 70 години от основаването му на територия на страна съдружник не е имало военно деяние, нахлуване. Съюзът е сполучлив. Дали имаме потребност от разбор за бъдещето - да, имаме, разяснява Захариева, която изрази вяра съдружниците да излязат единни след форума.

Не е ненадейно, че ще бъде изработен обзор на осъществяването на уговорките на страните от НАТО за обособяване на 2 % от Брутният вътрешен продукт за защита, сподели още външният министър. България тази година реализира 3,1 % от Брутният вътрешен продукт за модернизиране на армията, означи Захариева, която уточни, че президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп ще даде обяд единствено за страните, постигнали тези 2 %. 70 години, 15 години на България като съдружник в НАТО, уповавам се, макар разликите, да търсим повече нещата, които ни сплотяват, заключи Екатерина Захариева.

На въпрос за взаимна защита с Гърция на въздушното пространство на Република Северна Македония, Захариева сподели, че България от дълго време предлага това. Министерството на защитата, в съгласие с Министерство на външните работи, е изпратило план на контракт на гръцката страна за реализиране на тази взаимна интервенция. Очакваме техните мнения. Смятам, че това е добър знак към целия район - тъкмо България и Гърция да охраняват въздушното пространство на Република Северна Македония, разяснява българският външен министър.

 

Следете PETEL.BG всяка минута 24 часа в денонощието последните вести - такива, каквито са, от Света, България и Варна!

Изпращайте вашите фотоси на [email protected] когато и да е на дежурния редактор!

За реклама виж - https://petel.bg/advertising-rates.html
--> --> --> --> ``
рекламаКоментариКоментирай посредством FacebookЗа да пишете мнения, апелирам регистрирайте се за секунди ТУКНапиши коментарИме:Коментар:
`` Последни вести `` реклама Източник: petel.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР