КСНС: Започва ударно производство на нови военни планове
Снимка: БГНЕС
След като съвсем всички военни тактики и проекти от последните 20 години останаха единствено на хартия, държавното управление и Народното събрание се заемат с производството на нова серия документи, които би трябвало да се подготвени доникъде на тази година. Това реши държавното управление по време на съвещанието на Консултативния съвет по национална сигурност към президента Румен Радев в сряда.
Освен това президентът разгласи и упоритост България да задейства по време на ротационното си председателство плана за обща европейска защита и да приготви съответни планове, с които да взе участие в самодейността.
Въпреки че президентът Румен Радев разгласи в задатък, че по време на съвещанието счита да сложи на масата хаоса в модернизацията на армията, в сряда той не повдигна обществено тематиката и показва съгласие с държавното управление, макар че от време на време го подлага на критика за провалените покупко-продажби за нови изтребители, кораби и бронирани машини.
В духа на идното европредседателство Радев разгласи, че " би трябвало да покажем, че планираме нашата отбранителна политика по европейски пример ", само че пропусна да спомене, че решенията за ускорение на модернизацията на армията от последното съвещание на КСНС по тематиката през май предходната година, също останаха неизпълнени.
В рамките на КСНС бе разисквано и насилието от последните дни, като Радев заяви, че е била реализирана обща позиция, че " е нужна още по-добра съгласуваност сред институциите и рационализиране на модела за битка с престъпността ".
След съвещанието на КСНС, което продължи повече от четири часа, министър председателят Бойко Борисов не разяснява тематиките му.
Пак нови документи и обещания за повече средства
Радев заяви още, че КСНС предлага до 15 март да бъде направена и пътна карта за правенето на стратегия за развиването на защитата за декадата 2020-2030 година. Освен това през тази година би трябвало да се актуализира националният проект за повишение на разноските за защита и тактиката за проучване и технологии в региона на защитата.
Радев не заяви дали е бил изработен разбор на осъществяването на досегашните военни проекти, само че практиката демонстрира, че те съвсем постоянно остават единствено на хартия, поради лимитираните финансови средства. Понякога те даже се изготвят с ясното схващане, че няма да бъдат изпълнени.
Президентът похвали държавното управление, че възнамерява да вдигне военните разноски до 2% от Брутния вътрешен артикул до 2024 години, само че и това желание наподобява прекомерно подозрително, защото осъществяването му остава за идващите ръководещи.
Какви са рекомендациите на КСНС й по кое време би трябвало да бъдат изпълнени
До 15 март 2018 година да създаде пътна карта за подготовка на Програма 2030 за развиване на отбранителните качества на въоръжените сили на България.
До 31 март 2018 да създаде обновен проект за присъединяване в планове на непрекъснато структурирането съдействие и Европейския фонд за защита, генериращи перспективни качества.
До 31 март 2018 година да създаде азбучник на българската отбранителна промишленост, научни звена и областите, които България има капацитет да взе участие в планове на непрекъснато структурираното съдействие на Европейския фонд за защита и по линия на Европейската организация за защита.
До 30 юни 2018 година България би трябвало да завърши преговорния развой по регламента за създаване на европейска стратегия за промишлено развиване в региона на защитата.
До 1 юли 2018 година да създаде пътна карта с планове и начинания в областите на сигурността и защитата, която да подкрепи европейската вероятност и укрепването на сигурността на страните от Западните Балкани.
До 30 септември 2018 година да бъде осъществен обзор и при нужда актуализиране на Националния проект за повишение на разноските за защита на 2% от Брутният вътрешен продукт до 2024 година
След приемане на Стратегията за национална сигурност от Народно събрание да бъде обновена Стратегията за проучване и технологии в сигурността и защитата 2015 в сходство с Националната тактика за развиване на научните проучвания в България 2017-2030.
България ще се опита да даде подтик на общата европейска защита
Президентът Румен Радев разгласи уговорката на България като ротационен ръководител на Съвета на Европейски Съюз да придвижи напред плана за общата европейска защита и да откри съответно място на страната ни в него.
За задачата ще бъде квалифициран съответен проект и азбучник на българската отбранителна промишленост и подобаващите научни звена, които могат да вземат участие в планове на непрекъснатото структуриране съдействие и Европейския фонд за защита.
" България би трябвало да излезе с ясни оферти. Обединихме се, че би трябвало да има ускорено приемане на ограничения, които да разпознават всички тези области, планове, научни звена, предприятия ", сподели Радев.
По време на българското председателство ще продължат и договарянията към плана и ще се приготви и пътна карта с планове и начинания за Западните Балкани.
Приоритет ще бъде и построяването на интернационален институт за устойчиви технологии с теоретичен център в Югоизточна Европа.
Миналата година Европейски Съюз даде началото на общата европейска защита, подписвайки пакт за непрекъснато структурирано съдействие. Европа възнамерява да поддържа новата самодейност със специфичен фонд от към 5.5 милиарда евро, с който ще се финансират научни разработки и взаимна покупка на оръжия.
Изследователи от България вземат участие в първия план от общата защита на Европейски Съюз, за който са планувани 1 млн. евро. Заедно с сътрудници от Франция, Италия, Полша, Румъния и Англия те ще оценят данни за бъдещи разрушителни технологии.
Формирането на фонда идва в миг, в който България готви три от най-мащабните покупко-продажби за рационализация на армията си – за нов вид изтребители, кораби и бронирани машини.
На този стадий държавното управление обаче не изследва никакви благоприятни условия за общи планове със прилежащите страни от НАТО и придвижва плановете независимо.
Българска социалистическа партия: България пропуща опциите на общата защита
След съвещанието на КСНС водачът на Българска социалистическа партия Корнелия Нинова разяснява, че от отчетите по време на съвета се е видяло, че нямаме подготвеност българската стопанска система и промишленост да се включи интензивно.
" Европейският фонд за защита планува съществени средства за развиване, ние имаме промишлен капацитет, само че нямаме подготвени планове, имаме теоретичен капацитет, само че и от Българска академия на науките няма направени планове, планува се нов орган, обаче той още не е основан ", уточни Корнелия Нинова.
Според нея държавното управление съдбовно закъснява и изпуска благоприятни условия за развиване на българската стопанска система, произвеждане и развиване на българските компании в подтекста на общата политика за защита на Европа.
Източник: mediapool.bg
КОМЕНТАРИ