Смяната на часовника: Съвети как да се адаптираме бързо към

...
Смяната на часовника: Съвети как да се адаптираме бързо към
Коментари Харесай

Смяната на часовника: Съвети как да се адаптираме бързо към новото време

Смяната на часовника: Съвети по какъв начин да се приспособяваме бързо към новото време
Заспивате ли извънредно рано и будите ли се надалеч преди изгрев слънце? С настъпването на зимното часово време и преместването на стрелките с един час обратно, за доста от нас стартира интервал на акомодация.
Промяната може да бъде изключително сложна за хора със прецизен режим
на работа или за деца и възрастни хора, които са по-чувствителни към разлики в дневния режим. Следват няколко съвета, които могат да оказват помощ за по-лесно пригаждане към зимното часово време и понижаване на евентуалните здравословни и психически резултати.
Плавно изместване на съня
Най-често срещаната компликация при промяна на времето е смяната в съня. За да помогнете на тялото си да се приспособява, пробвайте се да измествате часа на лягане с 10-15 минути по-рано в седмицата преди промяната на времето. Това ще разреши на организма да премине по-лесно към новото часово време.
Редовно излагане на естествена светлина
Естествената светлина има съществена роля в регулирането на биологичния часовник, изключително при зимното време, когато дните стават по-къси. Опитайте се да прекарвате повече време на открито през светлата част на деня, даже в случай че това е къса разходка. Слънчевата светлина оказва помощ за регулирането на циркадния темп и за понижаване на сънливостта.
Избягване на стимулиращи питиета и електронни устройства
Часовете преди сън са основни за плавния преход към новото часово време. Избягвайте използването на кофеинови питиета, като кафе и енергийни питиета, най-малко 4-6 часа преди лягане. Ограничете потреблението на електронни устройства, които излъчват синя светлина, защото тя може да потиска производството на мелатонин – хормонът, виновен за съня.
Спазване на открит режим
Постоянството в дневния режим е значим фактор при акомодацията към зимното време. Опитайте се да спазвате постоянен график за пробуждане и лягане, даже през уикендите. Това ще помогне на тялото ви да свикне с новия режим и ще понижи чувството за отмалялост.
Повишена физическа интензивност
Физическата интензивност може да бъде ефикасен метод за справяне с умората, провокирана от смяната на времето. Спортът и разходките на чист въздух подтикват производството на ендорфини, усъвършенстват настроението и улесняват съня. Опитайте се да включите физическата интензивност по-рано денем, с цел да не нарушава съня ви.
Внимание към хранителния режим
Храненето също може да повлияе на акомодацията към новото време. Затова пробвайте се да избягвате тежки, мазни храни в часовете преди сън и да консумирате по-леки вечери. Добавянето на магнезий и витамини от група B може да помогне за отпущането на мускулите и да усъвършенства качеството на съня.
Адаптиране посредством релаксация
Смяната на времето може да провокира в допълнение напрежение и безпокойствие. Опитайте да включите техники за релаксация като медитация, йога или надълбоко дишане. Те ще ви оказват помощ да се отпуснете и да заспите по-лесно, като в същото време облекчат резултатите от смяната в ритъма на съня.
Защо акомодацията е значима?
Процесът на акомодация към новото време може да отнеме няколко дни, само че е основен за положителното физическо и психическо здраве. Смяната към зимно време е по-лека от тази към лятно, само че въпреки всичко има своите провокации. Здравословната акомодация усъвършенства концентрацията, понижава риска от сърдечносъдови проблеми и укрепва имунната система.

Следвайки тези рекомендации, можем да улесним прехода към зимното време, да се усещаме по-бодри и продуктивни, и да се насладим на уютните зимни месеци без непотребен стрес за организма.
Източник: flashnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР