Смартфони с по-дълъг живот на батерията, телевизори с по-качествена картинаВ

...
Смартфони с по-дълъг живот на батерията, телевизори с по-качествена картинаВ
Коментари Харесай

Нова OLED технология обещава революционни промени

Смартфони с по-дълъг живот на батерията, тв приемници с по-качествена картина

В близко бъдеще може да забравим за ежедневното зареждане на смарт телефоните, а екраните на преносими компютри и тв приемници да станат още по-реалистични (снимка: CC0 Public Domain)

Омръзна ли ви да зареждате мобилните си устройства всеки ден ? Скоро този скучен ангажимент може да отпадне от всекидневието ни. Нова дисплейна технология има капацитет да направи смарт телефоните, таблетите и преносимите компютри доста по-издръжливи, а картината на тв приемниците – още по-качествена.

OLED панелите към този момент се употребяват даже в евтини смарт телефони, само че когато бъдат внедрени новите матрици, можем да чакаме доста удължение на времето за работа на мобилните устройства. Освен това новите екрани имат гигантска компактност на пикселите и могат да демонстрират изображения с доста висока резолюция, което ще е от изгода и за тв приемниците.

Нови, икономични смарт телефони

Учени от Южна Корея създадоха технология, която евентуално може доста да усили живота на батериите на смарт телефони и таблети и да разреши на тв приемниците изцяло да заменят киносалоните. Екип от университетите Ханянг, Йонсей и Соганг е измислил метод да понижи потреблението на сила на OLED екраните и фрапантно да усили разграничителната им дарба, заяви за създаването Nature Science.

OLED екраните се употребяват в доста смарт телефони, както от най-голям клас, да вземем за пример Samsung Galaxy S25 Ultra и Apple iPhone 16 Pro Max, по този начин и бюджетни като Xiaomi Redmi Note 10S. Екранът на всяко мобилно устройство е главният потребител на сила, без значение по каква технология е изработен.

Южнокорейските учени са съумели да понижат електрическите разстройства сред пикселите в OLED матрицата. Това води както до увеличение на разграничителната дарба, по този начин и до понижаване на силата, употребявана от екрана.

Учените са приложили способ, наименуван микролитография, който се употребява за структуриране на материали на микроскопично равнище. С негова помощ те са въвели в OLED матрицата дребен молекулен транспортен пласт (SI-HTL), интегриран в силиций.

Допълнителни изгоди

OLED екраните употребяват по-малко сила, спрямо класическите LCD панели, защото не изискват в допълнение фоново осветяване. Самите те излъчват светлина, когато през тях минава ток. Със своята разработка учените от Южна Корея усъвършенстват това основно конкурентно преимущество на OLED панелите.

Освен това учените са преодолели един от главните дефекти на OLED екраните – утежняването на качеството на изображението с увеличение на плътността на пикселите, породено от електрическо секване сред прилежащи пиксели. Новата корейска технология разрешава увеличение на плътността на OLED екраните до невиждани до момента стойности, което ще усъвършенства още повече тяхната разграничителна дарба и надлежно качеството на картината.

Проведените проби демонстрират, че плътността на пикселите може да бъде увеличена до 10 хиляди ppi при диагонал от 6 инча. За съпоставяне, дисплеят на настоящия iPhone 16 Pro с диагонал 6,3 инча има разграничителна дарба 2622×1206 пиксела и компактност 460 пиксела на инч (ppi).

Не единствено за смарт телефони

Разработката на корейските учени евентуално може да даде забележителен подтик на развиването на OLED екраните и навлизането им във всички ежедневни устройства, които имат екран. Например, виртуалната и разширената действителност могат да станат доста по-реалистични, с помощта на шлемовете с нови OLED екрани.

Повишената разграничителна дарба може да бъде потребна и при тв приемници и монитори с OLED матрици, а минималната консумация на сила ще остави в предишното ежедневното зареждане на смарт телефоните. Възможно е в бъдеще новите матрици да станат част от умните очила.

Разработчиците не се ангажират със период за комерсиализиране на технологията. Не е ясно на какъв стадий е създаването, какъв брой по-евтини или по-скъпи за произвеждане ще бъдат новите OLED екрани.

Но тук на помощ могат да дойдат китайските производители. През ноември 2024 година доставчикът на тв приемници TCL усвои всеобщото произвеждане на OLED екрани, употребявайки технология за мастиленоструен щемпел. Очаква се този способ на произвеждане да понижи доста цената на OLED матриците, което от своя страна ще докара до по-ниски цени на тв приемници, монитори и други устройства, оборудвани с такива екрани.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР