Блокираха кола с инвалиден стикер до болница в Пловдив, шофьорът съди общината
Служители на Оперативна програма „ Паркиране и репатриране “ блокираха „ Мерцедес “ с инвалиден стикер в центъра на Пловдив, научи TrafficNews . Колата била паркирана на ул. „ Иван Андонов “, в обсег на „ Синя зона “. По време на обход чиновниците забелязали, че водачът не е заплатил нужната таксата за престой.
Прочетете още
Те забелязали, че на таблото е сложена годна карта за човек с трайно увреждане, само че след инспекция решили, че е редно да слагат скоба. Когато собственичката на транспортното средство открила, че е глобена, решила да не оставя нещата по този начин и да потърси правата си в съда.
Внесла тъжба, в която обяснила, че в този ден е отивала на обзор в болнично заведение, което се намира безусловно на няколко крачки от мястото, където е спряла. По думите ѝ в региона нямало свободни места, обозначени за хора с увреждания, по тази причина оставила колата на първото допустимо място.
Било планувано дело, на което двамата ответници – чиновници на Оперативна програма „ Паркиране и репатриране “, не се явили. Съдът разглеждал общинската разпоредба, само че стигал до извода, че инвалидният стикер не дава право колите да паркират гратис на всички места в „ Синя зона “. В Пловдив безплатният престой важи единствено за местата със специфичен знак Д21. Ако те са изчерпани, споделя общинската разпоредба, колата автоматизирано влиза в режим на почасово платено паркиране и таксата би трябвало да се заплати.
Магистратите обърнали внимание и на още нещо – по прилежащите улици „ Йордан Йовков “, „ Радецки “, „ Захари Стоянов “ и „ Любен Каравелов “ е имало обезпечени места за хора с увреждания. Тоест, даже на самата ул. „ Иван Андонов “ да не е имало свободно място, в непосредствена непосредственост са съществували обозначени паркоместа, които водачът е можел да заеме гратис.
При разглеждането на случая съдът стигнал до извода, че общинската разпоредба е безапелационна – инвалидният стикер дава право на безвъзмезден престой единствено на местата със специфичен знак. Ако те са заети, автомобилът минава в режим на почасово платено паркиране и таксата би трябвало да бъде заплатена. Магистратите означават и още нещо значимо – по прилежащите улици е имало обозначени места за хора с увреждания, тъй че общината е изпълнила задължението си да обезпечи такива в региона.
Първо Административният съд в Пловдив отхвърля жалбата против поставената скоба, а по-късно въпросът стига и до Върховния административен съд. Там решението е доказано дефинитивно и разногласието завършва в интерес на общината.
Любопитното е, че единствено на една пресечка оттова – на ул. „ Йоаким Кърчовски “, преди две години водач с увреждания завоюва съвсем еднакъв спор против Община Пловдив. Тогава съдът одобри, че локалната власт не е потвърдила задоволително ясно къде и какъв брой са обозначените места за хора с увреждания. Сега, при сходна обстановка на прилежащата „ Иван Андонов “, развръзката е тъкмо противоположната.
Прочетете още
Те забелязали, че на таблото е сложена годна карта за човек с трайно увреждане, само че след инспекция решили, че е редно да слагат скоба. Когато собственичката на транспортното средство открила, че е глобена, решила да не оставя нещата по този начин и да потърси правата си в съда.
Внесла тъжба, в която обяснила, че в този ден е отивала на обзор в болнично заведение, което се намира безусловно на няколко крачки от мястото, където е спряла. По думите ѝ в региона нямало свободни места, обозначени за хора с увреждания, по тази причина оставила колата на първото допустимо място.
Било планувано дело, на което двамата ответници – чиновници на Оперативна програма „ Паркиране и репатриране “, не се явили. Съдът разглеждал общинската разпоредба, само че стигал до извода, че инвалидният стикер не дава право колите да паркират гратис на всички места в „ Синя зона “. В Пловдив безплатният престой важи единствено за местата със специфичен знак Д21. Ако те са изчерпани, споделя общинската разпоредба, колата автоматизирано влиза в режим на почасово платено паркиране и таксата би трябвало да се заплати.
Магистратите обърнали внимание и на още нещо – по прилежащите улици „ Йордан Йовков “, „ Радецки “, „ Захари Стоянов “ и „ Любен Каравелов “ е имало обезпечени места за хора с увреждания. Тоест, даже на самата ул. „ Иван Андонов “ да не е имало свободно място, в непосредствена непосредственост са съществували обозначени паркоместа, които водачът е можел да заеме гратис.
При разглеждането на случая съдът стигнал до извода, че общинската разпоредба е безапелационна – инвалидният стикер дава право на безвъзмезден престой единствено на местата със специфичен знак. Ако те са заети, автомобилът минава в режим на почасово платено паркиране и таксата би трябвало да бъде заплатена. Магистратите означават и още нещо значимо – по прилежащите улици е имало обозначени места за хора с увреждания, тъй че общината е изпълнила задължението си да обезпечи такива в региона.
Първо Административният съд в Пловдив отхвърля жалбата против поставената скоба, а по-късно въпросът стига и до Върховния административен съд. Там решението е доказано дефинитивно и разногласието завършва в интерес на общината.
Любопитното е, че единствено на една пресечка оттова – на ул. „ Йоаким Кърчовски “, преди две години водач с увреждания завоюва съвсем еднакъв спор против Община Пловдив. Тогава съдът одобри, че локалната власт не е потвърдила задоволително ясно къде и какъв брой са обозначените места за хора с увреждания. Сега, при сходна обстановка на прилежащата „ Иван Андонов “, развръзката е тъкмо противоположната.
Източник: trafficnews.bg
КОМЕНТАРИ




