ИАРА със засилени проверки на рибата преди Никулден
Служители на Изпълнителната организация по риболовство и аквакултури ускорява инспекциите преди Никулден в цялата страна.
Инспектори, дружно със свои сътрудници от Българската организация по сигурност на храните и Регионалните инспекции по околната среда и водите ще обикалят борси и обекти, с цел да проследят качеството на рибата, която се предлага преди Никулден. В акцията ще се включат и чиновници на " Гранична полиция " и Българска федерация по риболовни спортове, предава Българска национална телевизия.
До момента са осъществени десетки инспекции на всички аквакултурни стопанства и на огромните язовири и реките в територията на страната. От края на ноември, стартират и засилените инспекции в комерсиалната мрежа за предлаганите риба и рибни артикули.
" Във всички тържища, борси, всички лодкостоянки, всички места, където излизат огромните риболовни кораби. Това ще продължи до Никулден в това число ", сподели Николай Георгиев, изпълнителен шеф на ИАРА.
" С наближаването на празника, доста недобросъвестни риболовци ловят риба по бракониерски метод. Почват да я оферират по нерегламентиран метод, по тротоари, по селски площади и площади. Нашата задача е да е противодействаме на това нещо ", добавя Георгиев.
" Само за изтеклата седмица, са тествани над 50 обекта за любителски лов на риба, 14 рибовъдни стопанства. Направени са девет взаимни инспекции с сътрудниците от другите организации. Проверяваме пазари с краткотрайни обекти ", сподели Иван Попов, шеф на бранш ИАРА – Благоевград.
Забелязва се позитивна наклонност за понижаване на нарушаванията, свързани със Закона за рибарството и аквакултурите.
Изпълнителният шеф на организацията Николай Георгиев беше в Благоевград, с цел да открие тържествено новите пространства на бранша в регионалния град. В тях инспекторите инспекторите ще имат опция да работят по-спокойно и да разполагат с съвременно съоръжение.




