Служебният финансов министър Людмила Петкова съобщи в парламента, че с

...
Служебният финансов министър Людмила Петкова съобщи в парламента, че с
Коментари Харесай

Финансовият министър: С корекции към края на март общините са поискали финансиране за 2258 проекта

Служебният финансов министър Людмила Петкова заяви в Народното събрание, че с корекции към края на март общините са поискали финансиране за 2258 плана.

 

Със Закона за държавния бюджет на България за 2024 година е призната Национална капиталова стратегия, която включва както планове на първостепенни разпоредители с бюджет – министерства, по този начин и общински планове, включени надлежно в Приложение 2 и Приложение 3 към член 106 и 107 от Закона. Средствата за осъществяване на плановете по приложение 2 и 3 или общият предел на финансовите разноски по Консолидираната фискална стратегия (КФП), са до 9,994 милиарда лева

Всяка община дава планове за 2024 година съгласно размера й, според подготовка на Министерство на регионалното развитие. Лимитите на всичките 265 общини както за планове, по този начин и за заплащания, са избрани в Закона за бюджета в 6 категории.

 

В първа категория с предел до 50 млн. лв. са 23 общини, във второкласен с предел до 30 млн. лв. са 81 общини, в трета категория с предел да 15 млн. лв. има 26 общини, в четвърта категория с предел до 10 млн. лв. са 85 общини, в пета категория с предел до 6 млн. лв. са 46 общини и в шеста категория са четири общини - София, Пловдив, Бургас и Варна с предел до 100 млн. лв..

 

В рамките на тези категории няма ограничаване на броя на плановете на всяка община. Ако едан община от първа категория с предел 50 млн. лв. е осъществила напълно плановете си за 2024 година в размера на 50 млн. лв. (това значи да има контракт с Министерство на регионалното развитие, получила предплатено, междинно и финално заплащане на база на в действителност осъществени разходи), през 2025 година тази община още веднъж ще има предел от 50 млн. лв. за нови планове. Ако обаче тази община е получила сама предплатено заплащане, примерно от 10 млн. лв., през 2025 година тя ще получи 50 млн. лв., само че 40 млн. лв. за плановете за 2024 година и 10 млн. лв. за нови планове. Този кардинален метод ще се приложи, в случай че се резервира правилото на финансово бюджетиране, уточни Людмила Петкова в пленарна зала.

 

В прогнозата за капиталовите разноски на общините са планувани средства от 1,2 милиарда лв.. От тях към този момент 450 млн. лв. са преведени на Министерство на регионалното развитие. От тях 400 млн. лв. са за заплащания по подписани съглашения и 50 млн. лв. са за превозвачи, сподели служебният министър на финансите. През тази година тези пари бяха възобновени в централния бюджет и с акт на Министерския съвет Министерството на финансите поетапно ги дава на Министерство на регионалното развитие, според от нуждата за финансиране на общинските планове, стана известно още от думите й.

 

Парите за общинските планове се дават от Министерски съвет към Министерство на регионалното развитие по реда на Закона за обществените финанси, които след това превеждат парите към общините. С решение от 2 април тази година, Министерски съвет е одобрил предложение за промени на Закона за държавния бюджет, одобренж през вчерашния ден на второ четене от бюджетна комисия и което ще се гледа през днешния ден в зала от Народното събрание, сподели Петкова.

 

Необходимостта от смяна на Закона за държавния бюджет е обвързвана с наредба на член 107, алинея 14 от същия закон, съгласно която Народно събрание може да прави промени в плановете на капиталовата стратегия на общините. Промените се оферират от Министерски съвет въз основа на оферти на общините по тримесечия.

 

До края на март в Министерски съвет бяха получени писма от кметове на 167 общини с 1062 броя оферти за промени в листата на плановете. Броят на плановете в приложение 3 се усилва с 631 и от 1627, към този момент одобрени стават 2258. С измененията в приложението се реализира задачата за предоставяне на опция на общините да трансформират целите си с оптимално отчитане на ползите на хората там, сподели министър Петкова.

 

За общински улици и тротоари има 348 плана, за пътища - 120, за ВиК системи - 242 броя, за здания, обществена общинска благосъстоятелност - 124 броя за спортни обекти - 45, за градежи и благоустройства в обитаемоте места, включително площади, пешеходни зони, паркинги, озеленяване, гробищни паркове и други – 141.

 

В таблицата с плановете има нова колона с неповторимите им номера, с цел да може да се следи какво се случва с тях. Има нова административна мярка за повишение на събираемостта на приходите от капиталовата стратегия. Всички планове ще бъдат обект на мониторинг от Националната организация за приходите по отношение на правилното заплащане на налози и осигурителни вноски, стана известно още от думите на Петкова. 

 

Извън обсега на програмата има и целева дотация за финансови разноски на общините в размер на 426 млн. лв.. В края на март за заредени предели от 18 млн. лв., включително 11 млн. лв. за непогасени заплащания от безлихвени заеми на общините от централния бюджет и 7 млн. лв. по поръчки на общините. От началото на април за финансови разноски на общините са заделени още 30 млн. лв..

 

По претенции на общините е квалифицирано предложение за промяна на целева дотация за финансови разноски в трансфер за други целеви разноски за финансиране на неотложни настоящи поправки на улична мрежа, общински пътища и здания – обществена общинска благосъстоятелност в размер на 29,5 млн. лв..

Източник: epicenter.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР