Случаят е проблем за управляващата националистическа партия Право и справедливост

...
Случаят е проблем за управляващата националистическа партия Право и справедливост
Коментари Харесай

Моравецки отстрани министъра на здравеопазването на Полша след скандал с рецепта

Случаят е проблем за ръководещата националистическа партия " Право и правдивост " (ПиС), тъй като се разигра в миг, когато те се готвят за идните на 15 октомври парламентарни избори, а самото уволняване на Неджелски, който е някогашен шеф на Националния здравен фонд, за мнозина е предстоящо, написа Българска телеграфна агенция.

" Сега сме в избирателен интервал, когато би трябвало да бъдем изключително чувствителни към всевъзможни неточности ", сподели Моравецки на конференция. С проявлението на рецептата Неджелски провокира недоволството на лекарското съсловие, а, както се твърди - и на мнозина от съпартийците си. С този акт той целеше да направи разобличаване за доктор, приказвал в ефирен репортаж, осветяващ проблеми с изписването на някои обезболяващи, зародили след промени, направени от министерството на опазването на здравето.

След случая Висшата здравна камара на Полша съобщи на премиера, че лекарите смъкват доверието си от здравния министър, и уведоми прокуратурата, че той може да е направил закононарушение.

Неджелски ще бъде сменен от Катажина Суйка, доктор и народен представител от ПиС.

Междувременно някогашният румънски министър на финансите Дариус Вълков, който беше наказан на шест години затвор за корупция по-рано тази година, ще бъде екстрадиран от Италия, оповестява телевизия Диджи 24.

Върховният касационен съд на Италия отхвърли през днешния ден обжалване на Вълков против решение на Апелативния съд в Неапол, което постановява предаване на управляващите в Румъния на някогашния министър, наказан на шест години затвор по дело за търговия с въздействие и пране на пари, осъществени в интервала 2009-2013 година, заяви министърът на правораздаването Алина Горгиу.

" Информирам ви, че през днешния ден Върховният касационен съд на Италия отхвърли като неприемливо обжалването на Дариус Богдан Вълков. По този метод остава дефинитивно решението на Апелативния съд в Неапол, с което е разпоредено предаването му на способените органи в Румъния в осъществяване на европейската заповед за арест от 03.05.2023 година (...) за изтърпяване на присъдата от шест години затвор ", се показва в обява във Facebook на министъра.

Горгиу отбелязва, че в околните дни се чака решението да бъде обявено публично на румънските управляващи и да се премине към идващите стъпки за фактическото предаване на Вълков.

На 2 май 2023 година някогашният финансов министър на Румъния и някогашен кмет на община Слатина Дариус Вълков беше наказан дефинитивно на шест години затвор поради търговия с въздействие и пране на пари. Съдебният развой, който стартира през май 2015 година, стана прочут като " делото с картините ", откакто прокурорите откриха над 100 творби на изкуството, закупени от Дариус Вълков посредством медиатори. Част от тях бяха скрити във подправени стени на парцели, притежавани от някогашния министър.

Дариус Вълков беше министър на финансите в интервала 15 декември 2014 година - 15 март 2015 година в държавното управление на премиера социалдемократ Виктор Понта.
Източник: dir.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР