След януарската световна премиера на Котешка джаз симфония“ идва лятната

...
След януарската световна премиера на Котешка джаз симфония“ идва лятната
Коментари Харесай

Котешка джаз симфония идва във Варна днес

 След януарската международна премиера на " Котешка джаз симфония “ идва лятната премиера на 13 август от 21.00 в Летния спектакъл на Варна

" Абсолютно съм предан и привързан и към джазовата и към симфоничната музика, тъй че за мен най-естественото нещо е да се опитам да ги свържа.

" Котешка джаз симфония " - хареса ми да нарека по този начин творбата, с цел да бъде задоволително ясно, че се свързва със симфоничен оркестър. Иначе се получи дребна заигравка и с термина " Cat ", който на джазов диалект значи тъкмо занаятчия в занаята, експерт, заслужен за почитание, същински джазмен. Като кажат за някого " О, да, той е Cat! ", това е огромно самопризнание. Оттам пристигна концепцията за свързване на двете неща ", споделя Христо Йоцов.

" Jazz Cats Symphony " – 13 август 2021, 21.00, Опера в Летния спектакъл

ХРИСТО ЙОЦОВ за премиерата на неговата " Jazz Cats Symphony " като един любовен Crossover сред джазовата и симфоничната музика; за котките в живота и джаза; за феновете, които въпреки и една трета от залата, носят силата на всички зрители; за изкуството като духовна притовоотрова и напъните да се противопоставяме на Covid с просвета.

- Варна се усеща привилегирована, че тук избирате да визиите своите международни министър председатели – в този момент на " Jazz Cats Symphony ", а през 2018-та тук аплодирахме и първия в света мюзикъл по " Сън в лятна нощ " от Шекспир.

- Явно не е инцидентно, че във Варна станаха моите министър председатели. Споменахте симфонията и мюзикъла, ще прибавя и Концерта за барабани и Симфоничен оркестър, едно в действителност особено и неповторимо произведение в международната музикална литература, което също изпълнихме за пръв път във Варна, с варненските филхармоници и моя огромен другар, диригента Ганчо Ганчев.

- Андрю Лойд Уебър сътвори мюзикъл за котките, Вие им посвещавате нещо още по-сложно - симфония, освен това джазова. Разкажете повече за котките като ентусиазъм.

- Да, обожател съм на котките, жена ми споделя, че и аз към този момент съм се трансформирал в котка. Живея с котки, а когато човек с живее с котка, изобщо с някакво животно, той развива нови качества в отношението си към другите, позитивни качества, имам поради.

" Котешка джаз симфония " - хареса ми да нарека по този начин творбата, с цел да бъде задоволително ясно, че се свързва със симфоничен оркестър. Иначе се получи дребна заигравка и с термина " Cat ", който на джазов диалект значи тъкмо занаятчия в занаята, експерт, заслужен за почитание, същински джазмен. Като кажат за някого " О, да, той е Cat! ", това е огромно самопризнание. Оттам пристигна концепцията за свързване на двете неща. Всъщност котешката стратегия върви към този момент пета година, издадох и два албума по тематиката.

- Досегашните " Котешки планове " влизат ли в симфонията?

- Това е репертоарът на котките от предходните два албума и от идния да излезе трети албум. Тази стратегия надградих със симфоничен оркестър в огромната форма на симфонията. Защото аз обичам и джазова и симфонична музика. Абсолютно съм предан и привързан и към джазовата и към симфоничната музика, тъй че за мен най-естественото нещо е да се опитам да ги свържа.

- А и в изкуството на световния свят жанровете се преплитат...

- Разбира се, хубавата музика не може да бъде затворена в границите на някакъв етикет, някакъв род. Много от дълго време сме минали границите. Тя по този начин се и споделя тази международна наклонност в изкуството - Crossover, прекосяване, преливане. Crossover е въпрос на хармония и на усет, а не на ограничение в някакви жанрови рамки.

- Премиерата ще бъде, несъмнено, с Вашия неизменим квартет.

- Да, да. Причината, заради която този квартет се появи, е испанският саксофонист Арнау Гароффе, един необикновен, приключен джазов музикант, дипломирал се в Хага, в единственото в Европа учебно заведение с профил джаз. Той ми направи мощно усещане още при първото си идване в София, където прочее живее към този момент шеста година. На пианото е Любо Цанев, който живее в Бургас и остава да прибавя Димитър Карамфилов - контрабасист, другар и сподвижник в джазовите планове. На диригентския пулт ще бъде Ганчо Ганчев, с който от дълго време ме свързва креативно единодушие и поредност сполучливи планове.

 

Радвам се, че още веднъж ще имам среща с прелестните музиканти от Варненската филхармония, с които нееднократно съм споделял хубави моменти. Огромно благодаря и почит към управлението на Театрално-музикален продуцентски център Варна и Варненската опера, което в такива сложни времена не се отхвърли да създава просвета и да прави артистите и публиката щастливи.

- Сега, когато на всички места по света театрите затварят, в България, при съблюдаване на всички противоепидемични ограничения, към момента се случват живите срещи сред актьори и аудитория. Излишна храброст или рационален метод, по какъв начин го оценявате?

- Ние евентуално сме единствената страна в света, в която културни събития не престават да се организират, въпреки и в мъчителни условия, ненапълно и с подвиг. Това приказва за характера и волята на хората, които се занимават с културна политика.

Защото най-лесно е да се откажеш, да не правиш нищо, да си останеш вкъщи и да се сърдиш на целия свят. По-трудно и по-конструктивно е да не спираш и да вървиш напред, като направиш допустимо най-хубавото в дадените условия. Крайно време е да видим, че България поставя старания да запази културата си и това й прави чест. Очаквам нашата общност да загърби нихилизма, да прояви почит и да оцени по достолепие напъните на българските създатели.

- Аз се удивлявам на варненската аудитория, която макар Covid, запълва залата до публично допустимите проценти и освен не се отхвърля от живото изкуство, а съпреживява още по-емоционално и по-дълбоко срещите си с него. Covid сякаш трансформира и настройките ни към изкуството...

- Наистина в театъра може да идват единствено една трета от хората, само че те носят със себе си силата на всички фенове и това през днешния ден ни е ужасно належащо - на феновете и на нас, артистите. Не знам какъв брой жертви ще има този микроб, само че психическите провали ще бъдат трайни и ние би трябвало да не се предаваме, би трябвало да им се противопоставяме с просвета.

- Спомням си, по време на един джаз фест някакъв чужденец сподели: " Хора, вие вършиме тук история! " Мисля, че сегашната обстановка е сходна. Сигурен съм, че каквато и противоотрова да измислят, тя не може да се съпостави с изкуството, то е духовна противоотрова в сложни житейски интервали.

- Наскоро и аз претърпях сходен интервал и в този момент съм същински благополучен, че всичките ми планувани дотук събития по юбилейния план се реализираха - концерта с бенда на БНР преди време, а в този момент и идната лятна премиера на моята симфония.

Интервю на Виолета ТОНЧЕВА

Диригентът Ганчо Ганчев: Христо Йоцов е изключителен джазмен и един от най-хубавите модерни български композитори

" С Христо Йоцов сме другари, откогато в ММФ " Варненско лято " изнесохме единствения в света Концерт за барабани и симфоничен оркестър. Оттогава не преустановявам да му се удивлявам. Няма нещо, което да сме замислили и да не сме осъществили.

Истинско събитие в нашата музикална просвета, Христо Йоцов е извънреден джазмен, автентично комбиниране на барабанист и композитор. Като композитор той има фина мисъл и чисто оркестрово мислене, фразата му е ясно изписана, акуратен е във всеки щрих, влага всичко от себе си в музиката и оркестърът незабавно реагира. Оркестрантите харесват сходни партитури и са щастливи, когато могат да свирят негови произведения, дружно с него.

С " Котешки планове " и " Котешка джаз симфония " Христо Йоцов потвърждава, че няма загради сред симфоничната и джазовата форма, че класическата симфония може да звучи джазово, с кулминационната точка и всичко, което джазмените чакат. Вкарва и фолклорна музика, прави шаржове, изобщо употребява всички детайли, с цел да построи многопластово симфонично звучене. Логиката на цялото е ясна, като освен това има опция за импровизации, ослепително вързани с оркестровите партии. 

За мен Христо Йоцов е един от най-хубавите модерни български композитори ", безапелационен е диригентът Ганчо Ганчев.

 

ХРИСТО ЙОЦОВ е роден през 1960 година в семейство на музиканти, Христо Йоцов приключва Софийското музикално учебно заведение (1979) и НМА " Проф. П. Владигеров " в класа по ударни принадлежности на проф. Добри Палиев (1985).

От 1982 година свири с разнообразни джаз групи в България и Европа. С " Акустична версия " печели двете най-престижни европейски награди за джаз - 1985 година в Белгия и 1986 година в Германия. В интервала 1982-1989 е барабанист и аранжор на Биг-бенда на Българското радио. От 1989 година води клас по ударни принадлежности в отдел " Поп и джаз " в Музикалната академия " Панчо Владигеров ", където е професор. Свирил е със Симеон Щерев, Милчо Левиев, Йълдъз Ибрахимова, Теодосий Спасов, Томи Смит, Анди Скофийлд, Адам Пиерончик, Ерик Про, Стив Хамилтън, Тим Гарланд, Алексия, Реджи Уоркмън, Бени Мопин, Том Харел и други

От 1995 година се изявява най-вече в лични планове с присъединяване на български и непознати музиканти, за които основава истинска музика - " Opium ", " Seven Steps ", " Jazz Ball ", " Funky ", " Go Fusion ", " Next Step ", " Jazz Cats ". Има издадени над 30 албума за български и задгранични компании.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР