След търговския конфликт идва и валутната война? Могъщите централни банки

...
След търговския конфликт идва и валутната война? Могъщите централни банки
Коментари Харесай

След търговския спор Европа и САЩ може да тръгнат и към валутен конфликт

След комерсиалния спор идва и валутната война? Могъщите централни банки - на Съединени американски щати - Управлението за федерален запас (УФР) - и на Европа - Европейската централна банка (ЕЦБ) - се надпреварват в доброжелателността си да поддържат стопанските системи си с риск да влошат още повече връзките сред Съединени американски щати и Европа.

Президентът на ЕЦБ Марио Драги раздруса пазарите във вторник, заявявайки, че " ще бъдат нужни ограничения за възкръсване ", в случай че инфлацията в еврозоната остане слаба, отразявайки една вяла обстановка.

Президентът на УФР Джероум Пауел пък промени тона си, когато приказва на конференцията, която бе предстояща с огромно внимание в сряда, споменавайки " доста повишената " неустановеност пред първата международна стопанска система. Освен това уточни, че има " повече причини ", с цел да бъде подкрепена стопанската система.

Пазарите незабавно съзряха намаления на лихвите в близко време и това докара до спад под 2% на доходността на 10-годишните държавни облигации на Съединени американски щати.

Иносказателните изказвания на централните банки бяха допълнени от по-острия разговор сред политическите ръководители от двете страни на Атлантика.

Доналд Тръмп упрекна президента на ЕЦБ, че се пробва с думите си " да провокира срив " на европейската единна валута, а затова да обезпечи " незаслужено преимущество " на бизнесмените от еврозоната.

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер пък се притече на помощ на " Супер Марио ", както назовават Марио Драги поради решителните му изказвания по време предходните рецесии в еврозоната: " Толкова незаслужено е да бъдат нападани централните банки, когато става дума за тяхната самостоятелност ", съобщи той, имайки поради изказванията точно в този смисъл на президента на Съединени американски щати.

Ако се придържаме към учебниците по стопанска система, франкфуртската институция има доста повече аргументи да се безпокои спрямо могъщата си американска посестрима: растежът в еврозоната се забавя, до момента в който Съединени американски щати започнаха годината доста устремно (растеж от 3.1% през първото тримесечие) макар някои сигнали за закъснение и макар въздействието на напрежението в комерсиалните връзки най-много с Китай, което продължава да бъде огромна въпросителна.

Без да забравяме инфлацията, която по този начин и не поема нагоре в еврозоната: " Без подозрение точно това е болното място ", проучва Ерве Гуйеке от швейцарската банка Lombard Odier. И в случай че за публичното мнение неналичието на смяна в потребителските цени е добре пристигнало, икономистите се притесняват, че сходно събитие може да се окаже началото на продължителна фаза на вяла обстановка.

Валутна война?

За Доналд Тръмп, който преди малко влезе в предизборна акция за втори мандат на вота през 2020 година, повишаването на $, синоним на загуба на конкурентоспособността на американския експорт, би била прекомерно неприятна вест. Президентът на Съединени американски щати в действителност в огромна степен възвърне комерсиалната мощност на Съединени американски щати по отношение на Китай, само че също и в връзките с европейците, които заплашва най-много с възможни унищожителни мита за автомобилната индустрия. И той чака УФР да му подаде ръка, с цел да може един от най-дългите цикли на напредък в модерна американска история да може да продължи още.

Стана известно, че Белият дом интензивно е проучвал през февруари опцията Джером Пауъл да бъде лишен от президентския пост на УФР и да стане още веднъж елементарен член на управителния съвет.

" Все повече политици имат вяра, че централните банки имат отговор на всички проблеми ", изяснява Брайън Култън, основен икономист на рейтинговата организация Fitch. " Поради тази причина се поражда напрежение ".

Управителят на Banque de France Франсоа Вилроа, споменаван като евентуален правоприемник на Марио Драги във Франкфурт, предизвести, че централните банки не могат да работят като с " вълшебна пръчица ", с цел да " поправят вредите " в стопанската система като нанесените от протекционистките офанзиви на Доналд Тръмп.

Марио Драги пък прикани ръководителите на еврозоната " по-бързо " да си обезпечат действителна ударна мощ за общия бюджет, с цел да не оставят ЕЦБ сама да се бори против насрещните стопански ветрове.

Това си остава една към момента далечна вероятност: в края на предходната седмица бе нужна една нощ на мъчителни договаряния, с цел да съумеят европейските финансови министри да " родят " нежно съглашение по правилото на възможен бюджет на еврозоната. И то без да решат деликатния въпрос за финансирането на един подобен механизъм, който разделя страните на представители на юга, последователи на по-голяма взаимност, и на севера, отпред с Холандия, които пък упорстват за непоколебим бюджет. /БТА
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР