Историята и скритият пол: Олимпийска шампионка или олимпийски шампион?
След абсурда с трансджендър присъединяване в олимпийския бокс , тематиката за пол и секс в спорта явно ще вълнува всеобщо обществеността още дълго време. Още повече, че през днешния ден присъединяване си в Париж в категория до 57 кг. започва и последната ни представителка Светлана Станева , която е в потока на една от двете „ разнообразни “ дами в бокса Ю Тин Лин и при триумф двете евентуално ще спорят една против друга по пътя към о тл ичията.
Преди това обаче е любопитно да създадем бърза информация на историята на неуточнения пол в международния спорт, връщайки се близо век обратно във времето, написа уеб сайтът.
Историята приказва...
През 60-те години на предишния век Съюз на съветските социалистически републики е безспорен хегемон в Олимпийските игри, а двете му лекоатлетки - сестрите Ирина и Тамара Прес безусловно са непобедими. Едната е в дисциплината мятане на гюле, другата - тичане с трудности. Тамара печели трофеи в две поредни Олимпиади - в Рим (1960) и Токио (1964), не оставяйки безусловно никакъв късмет на съперничките си.
Тамара ПресGulliver/Getty Images
И тогава се случва непредвиденото. През 1966 година на Европейското по лека атлетика в Будапеща се вкарва секс надзор, а две години по-късно на Олимпийските игри се вкарват наложителни инспекции за полова принадлежност. Абсолютните фаворитки, обаче, не са там. Никой не знае за какво. Скоро идва новината, че са решили да прекратят кариерата си. Заедно с тях същото вършат и редица други състезателки на Съветския съюз.
А още на идващите две Олимпиади, женските тимове на Съюз на съветските социалистически републики буквалн о се провалят . И излиза наяве, че тестванията за полова принадлежност през 60-те са въведени точно поради съмненията, че страните от соц. блока всеобщо употребяват мъже в женските дисциплини и с концепцията да се спре тази процедура.
Хермафродитите в международния спорт
Още повече, че в международния спорт при дамите от дълго време се състезават... хермафродити. И тук абсурдът през 60-те още веднъж е с присъединяване на Съюз на съветските социалистически републики и оповестена публикация от известния по това време експерт по спортна медицина, професор Лудвиг Прокоп през 60-те. Тя е озаглавена " Хромозомите на спортните амазонки " и в нея австриецът показва рускинята Александра Чудина , сграбчила 3 медала на Игрите през 1952 година, като " състезател с разнопосочни полови признаци във физиологията си ".
" Тя приказва басово, пие наедно с мъжете и пуши папироси Беломорканал ", споделя той в материала.
За да не решите, че всичко стартира от онази година, в действителност още веднъж се връщаме обратно във времето, когато представителка на Германия безусловно докарва до гняв Адолф Хитлер през 1936 година
Скандалният случай е с представителката в скока на височина Дора Ратен, която остава четвърта в крайното нареждане на Олимпиадата в Берлин, само че след това на бял свят излизат детайлности за физиологията ѝ. Фюрерът е толкоз гневен, че непосредствено я изпраща на фронта да се бори паралелно с мъжките си приятели.
Подобни разкрития има и в други страни. От тях страдат чешката лекоатлетка Зденка Коубова, полякинята Ева Клобуковска (два златни и бронзов орден на Европейското в Будапеща през 66 година и бронз от Олимпиадата в Токио две години по-рано), американката Елън Стивънс през 1966 година (злато) - като при нея е любопитно, че половата ѝ принадлежност е разкрита едвам след гибелта ѝ, когато аутопсията демонстрира, че е мъж.
По време на Летните олимпийски игри в Берлин през 1936 година президентът на Олимпийския комитет на Съединени американски щати Ейвъри Бръндейдж изисква да се сътвори система за инспекция на дамите спортисти.
Според публикация в списание Time, той е почувствал потребността от изясняване на " двусмислеността на пола ", откакто е следил представянето на чехословашката бегачка и скачачка Зденка Коубова (за която писахме по-горе) и британската състезателка по пукотевица и мятане на копие Мери Едит Луиз Уестън. По-късно и двете лица се подлагат на интервенция за промяна на пола и законно трансформират имената си.
Но уточнявайки последното, минаваме и към куриозната обстановка по какъв начин една жена последователно се трансформира в... мъж. Просто под въздействието на най-различни лекарства (да си го кажем " анаболи " ) доста от дамите трансформират физиологията си.
Куриозният случай на Андреас/Хайди Кригер
Тук към този момент се местим много напред във времето с любопитния случай на.. Андреас Кригер . Само че през 1986 година, към този момент към края на соц. ерата, той се споделя Хайди Кригер и е източногерманска състезателка по подтикване на гюле. Без да схваща, той постоянно е инжектиран със стероиди в продължение на години, още от ранна 16-годишна възраст.
През 1986 година печели златото на Европейското по лека атлетика, успявайки да изхвърли тежкото гюле на... впечатляващите 21,10 метра. Пет години по--късно на бял свят се появява книгата на Вернер Франк и Бригите Берендонк - " Допингът: от проучване до машинация ", в която се прецизира, че Кригер е взел съвсем 2600 мг стероиди през 86-та.
Хайди се пенсионира, признава, че минава през " джендър дисфория " (мрачно и некомфортно въодушевление, породено от неуточнената полова принадлежност), а през 97-а (вече над 30-те) публично се подлага и за интервенция за промяна на пола. Днес се споделя Андреас и е женен за друга жертва на допинг от източногермански чиновници, някогашната плувкиня Уте Краузе.
Началото на края
Съмненията, които слагат началото на бъдещата анулация на разпоредбите за наложителен тест за пол се породяват през 1985 година, когато лекоатлетката Мария Хосе Мартинес-Патиньо се проваля при инспекцията на Световните академични игри в Кобе , Япония , откакто към този момент е минала теста на Световното състезание по лека атлетика през 1983 година
Дискретно ѝ е посочено да се отдръпна поради резултатите си, което е постоянно срещано събитие измежду спортистите, провалили се на тест за пол. Тя, обаче, отхвърля и това води до голямо публично внимание към случая. Наема финландския генетик Алберт де ла Шапел за обжалване на решението пред IAAF. Той от дълго време твърди, че пробата BARR погрешно разпознава интерсексуални дами. Засяга и тезата, че установяването на необикновен сексуален хроматин и изключването на тези спортисти от женските спортни надпревари нарушава техните права и предизвиква психически вреди.
В последна сметка, напъните им водят до възобновяване правата на Мартинес - Патиньо през 1988 година Случаят ѝ, общественото внимание, а по-късно и нейното покровителство довеждат до премахването на тестванията за инспекция на хромозомния пол.
Отмяната
От 1958 година до 1992 година всички спортистки минават през наложителни проби за инспекция на пола, преди да им бъде разрешено присъединяване в съревнование на ИААФ или МОК. Тестовете за установяване на пола Barr се организират посредством взимане на проби отвътре на бузата, с цел да се открият доказателства за ХХ хромозоми, което потвърждава, че атлетката е жена.
Този тест е извършен за първи път от ИААФ през 1967 година на надпреварата по лека атлетика за Европейската купа в Киев, Съветския съюз. На тези, които го минават сполучливо, са били предоставени документи за женственост, които са можели да употребяват на всички бъдещи интернационалните надпревари. Задължителните проби за потвърждаване на пола са нещо всекидневно и до края на 80-те години на ХХ в. не са доста спортистките, които слагат под въпрос тази процедура
През 1999 година обаче се стига до формалната анулация на тестванията за полова принадлежност от страна на Международния олимпийски комитет, защото етичният кодекс ги преглежда като неприемливо нахлуване в персоналното пространство на състезателките. Така все още уредниците имат право да вършат сходни инспекции единствено при подозрения за друг пол или съществуване на мъжки хромозоми.
И тъй като започнахме с бокса, то още веднъж да уточним, че разпоредбите на Световната боксова федерация са доста по-строги и точно по тази причина извоюваният бронзов орден на Шампионата на планетата през 2023 година от Ю Тин Лин ѝ бе лишен, а Хелиф даже не бе позволена да се състезава във финала. В Париж обаче, фактът, че се е провалила на тест за пол не е от такова значение.
Междувременно , ден след абсурда, от Международната боксова федерация излязоха и с публично изказване по случая, припомняйки за какво са дисквалифицирали двете горепосочени дами от Световното състезание предходната година.
" На 24 март 2023 година IBA дисквалифицира спортистите Лин Ю-тинг и Имане Халиф от Световното състезание по бокс за дами на IBA, Ню Делхи 2023 година Тази дисквалификация беше резултат от неуспеха им да изпълнят критериите за допустимост за присъединяване в надпреварата за дами, както е несъмнено и несъмнено в Правилата на IBA. Това решение, взето след подробен обзор, беше извънредно значимо и належащо, с цел да се поддържа равнището на почтеност и най-голяма честност на надпреварата.
Трябва да се означи, че спортистите не са минали тестостеронов тест, а са били подложени на обособен и приет тест, при което спецификата остава поверителна. Този тест изрично сподели, че и двете спортистки не дават отговор на нужните критерии за допустимост и беше открито, че имат конкурентни преимущества пред други състезателки.
Решението, взето от IBA на 24 март 2023 година, след това беше утвърдено от Борда на шефовете на IBA на 25 март 2023 година ".
Всеки миг е значим! Последвайте ни в и , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Преди това обаче е любопитно да създадем бърза информация на историята на неуточнения пол в международния спорт, връщайки се близо век обратно във времето, написа уеб сайтът.
Историята приказва...
През 60-те години на предишния век Съюз на съветските социалистически републики е безспорен хегемон в Олимпийските игри, а двете му лекоатлетки - сестрите Ирина и Тамара Прес безусловно са непобедими. Едната е в дисциплината мятане на гюле, другата - тичане с трудности. Тамара печели трофеи в две поредни Олимпиади - в Рим (1960) и Токио (1964), не оставяйки безусловно никакъв късмет на съперничките си.
Тамара ПресGulliver/Getty Images
И тогава се случва непредвиденото. През 1966 година на Европейското по лека атлетика в Будапеща се вкарва секс надзор, а две години по-късно на Олимпийските игри се вкарват наложителни инспекции за полова принадлежност. Абсолютните фаворитки, обаче, не са там. Никой не знае за какво. Скоро идва новината, че са решили да прекратят кариерата си. Заедно с тях същото вършат и редица други състезателки на Съветския съюз.
А още на идващите две Олимпиади, женските тимове на Съюз на съветските социалистически републики буквалн о се провалят . И излиза наяве, че тестванията за полова принадлежност през 60-те са въведени точно поради съмненията, че страните от соц. блока всеобщо употребяват мъже в женските дисциплини и с концепцията да се спре тази процедура.
Хермафродитите в международния спорт
Още повече, че в международния спорт при дамите от дълго време се състезават... хермафродити. И тук абсурдът през 60-те още веднъж е с присъединяване на Съюз на съветските социалистически републики и оповестена публикация от известния по това време експерт по спортна медицина, професор Лудвиг Прокоп през 60-те. Тя е озаглавена " Хромозомите на спортните амазонки " и в нея австриецът показва рускинята Александра Чудина , сграбчила 3 медала на Игрите през 1952 година, като " състезател с разнопосочни полови признаци във физиологията си ".
" Тя приказва басово, пие наедно с мъжете и пуши папироси Беломорканал ", споделя той в материала.
За да не решите, че всичко стартира от онази година, в действителност още веднъж се връщаме обратно във времето, когато представителка на Германия безусловно докарва до гняв Адолф Хитлер през 1936 година
Скандалният случай е с представителката в скока на височина Дора Ратен, която остава четвърта в крайното нареждане на Олимпиадата в Берлин, само че след това на бял свят излизат детайлности за физиологията ѝ. Фюрерът е толкоз гневен, че непосредствено я изпраща на фронта да се бори паралелно с мъжките си приятели.
Подобни разкрития има и в други страни. От тях страдат чешката лекоатлетка Зденка Коубова, полякинята Ева Клобуковска (два златни и бронзов орден на Европейското в Будапеща през 66 година и бронз от Олимпиадата в Токио две години по-рано), американката Елън Стивънс през 1966 година (злато) - като при нея е любопитно, че половата ѝ принадлежност е разкрита едвам след гибелта ѝ, когато аутопсията демонстрира, че е мъж.
По време на Летните олимпийски игри в Берлин през 1936 година президентът на Олимпийския комитет на Съединени американски щати Ейвъри Бръндейдж изисква да се сътвори система за инспекция на дамите спортисти.
Според публикация в списание Time, той е почувствал потребността от изясняване на " двусмислеността на пола ", откакто е следил представянето на чехословашката бегачка и скачачка Зденка Коубова (за която писахме по-горе) и британската състезателка по пукотевица и мятане на копие Мери Едит Луиз Уестън. По-късно и двете лица се подлагат на интервенция за промяна на пола и законно трансформират имената си.
Но уточнявайки последното, минаваме и към куриозната обстановка по какъв начин една жена последователно се трансформира в... мъж. Просто под въздействието на най-различни лекарства (да си го кажем " анаболи " ) доста от дамите трансформират физиологията си.
Куриозният случай на Андреас/Хайди Кригер
Тук към този момент се местим много напред във времето с любопитния случай на.. Андреас Кригер . Само че през 1986 година, към този момент към края на соц. ерата, той се споделя Хайди Кригер и е източногерманска състезателка по подтикване на гюле. Без да схваща, той постоянно е инжектиран със стероиди в продължение на години, още от ранна 16-годишна възраст.
През 1986 година печели златото на Европейското по лека атлетика, успявайки да изхвърли тежкото гюле на... впечатляващите 21,10 метра. Пет години по--късно на бял свят се появява книгата на Вернер Франк и Бригите Берендонк - " Допингът: от проучване до машинация ", в която се прецизира, че Кригер е взел съвсем 2600 мг стероиди през 86-та.
Хайди се пенсионира, признава, че минава през " джендър дисфория " (мрачно и некомфортно въодушевление, породено от неуточнената полова принадлежност), а през 97-а (вече над 30-те) публично се подлага и за интервенция за промяна на пола. Днес се споделя Андреас и е женен за друга жертва на допинг от източногермански чиновници, някогашната плувкиня Уте Краузе.
Началото на края
Съмненията, които слагат началото на бъдещата анулация на разпоредбите за наложителен тест за пол се породяват през 1985 година, когато лекоатлетката Мария Хосе Мартинес-Патиньо се проваля при инспекцията на Световните академични игри в Кобе , Япония , откакто към този момент е минала теста на Световното състезание по лека атлетика през 1983 година
Дискретно ѝ е посочено да се отдръпна поради резултатите си, което е постоянно срещано събитие измежду спортистите, провалили се на тест за пол. Тя, обаче, отхвърля и това води до голямо публично внимание към случая. Наема финландския генетик Алберт де ла Шапел за обжалване на решението пред IAAF. Той от дълго време твърди, че пробата BARR погрешно разпознава интерсексуални дами. Засяга и тезата, че установяването на необикновен сексуален хроматин и изключването на тези спортисти от женските спортни надпревари нарушава техните права и предизвиква психически вреди.
В последна сметка, напъните им водят до възобновяване правата на Мартинес - Патиньо през 1988 година Случаят ѝ, общественото внимание, а по-късно и нейното покровителство довеждат до премахването на тестванията за инспекция на хромозомния пол.
Отмяната
От 1958 година до 1992 година всички спортистки минават през наложителни проби за инспекция на пола, преди да им бъде разрешено присъединяване в съревнование на ИААФ или МОК. Тестовете за установяване на пола Barr се организират посредством взимане на проби отвътре на бузата, с цел да се открият доказателства за ХХ хромозоми, което потвърждава, че атлетката е жена.
Този тест е извършен за първи път от ИААФ през 1967 година на надпреварата по лека атлетика за Европейската купа в Киев, Съветския съюз. На тези, които го минават сполучливо, са били предоставени документи за женственост, които са можели да употребяват на всички бъдещи интернационалните надпревари. Задължителните проби за потвърждаване на пола са нещо всекидневно и до края на 80-те години на ХХ в. не са доста спортистките, които слагат под въпрос тази процедура
През 1999 година обаче се стига до формалната анулация на тестванията за полова принадлежност от страна на Международния олимпийски комитет, защото етичният кодекс ги преглежда като неприемливо нахлуване в персоналното пространство на състезателките. Така все още уредниците имат право да вършат сходни инспекции единствено при подозрения за друг пол или съществуване на мъжки хромозоми.
И тъй като започнахме с бокса, то още веднъж да уточним, че разпоредбите на Световната боксова федерация са доста по-строги и точно по тази причина извоюваният бронзов орден на Шампионата на планетата през 2023 година от Ю Тин Лин ѝ бе лишен, а Хелиф даже не бе позволена да се състезава във финала. В Париж обаче, фактът, че се е провалила на тест за пол не е от такова значение.
Междувременно , ден след абсурда, от Международната боксова федерация излязоха и с публично изказване по случая, припомняйки за какво са дисквалифицирали двете горепосочени дами от Световното състезание предходната година.
" На 24 март 2023 година IBA дисквалифицира спортистите Лин Ю-тинг и Имане Халиф от Световното състезание по бокс за дами на IBA, Ню Делхи 2023 година Тази дисквалификация беше резултат от неуспеха им да изпълнят критериите за допустимост за присъединяване в надпреварата за дами, както е несъмнено и несъмнено в Правилата на IBA. Това решение, взето след подробен обзор, беше извънредно значимо и належащо, с цел да се поддържа равнището на почтеност и най-голяма честност на надпреварата.
Трябва да се означи, че спортистите не са минали тестостеронов тест, а са били подложени на обособен и приет тест, при което спецификата остава поверителна. Този тест изрично сподели, че и двете спортистки не дават отговор на нужните критерии за допустимост и беше открито, че имат конкурентни преимущества пред други състезателки.
Решението, взето от IBA на 24 март 2023 година, след това беше утвърдено от Борда на шефовете на IBA на 25 март 2023 година ".
Всеки миг е значим! Последвайте ни в и , с цел да сте в крайник с тематиките на деня
Източник: dariknews.bg
КОМЕНТАРИ