След съдебна сага, продължила цели осем години, съдът отмени Оценката

...
След съдебна сага, продължила цели осем години, съдът отмени Оценката
Коментари Харесай

Съдът: Заводът за изгаряне на отпадъци е незаконен и носи сериозни рискове за здравето на хората в София

След правосъдна сага, траяла цели осем години , съдът анулира Оценката на въздействието върху околната среда /ОВОС/ на плана за апаратура за изгаряне на боклуци на площадката на Топлоелектрическа централа-София.

Инсинераторът беше утвърден от РИОСВ-София макар терзанията на жителите и многократните предизвестия за заплаха за здравето на хората. Това докара и до делото, което се проточи цели осем години, припомнят от съдружие „ За Земята “ .

В решението на съда се споделя, че заводът за изгаряне на боклуци в София слага в риск здравето на локалните хора , замърсява въздуха, генерира токсична пепел и спомагателен трафик. С плана за инсинератор Столична община и Топлофикация – София са пренебрегнали техническите индикатори , резултатите от проучванията и отговорността към жителите, която носят.

„ Съдебното решение удостоверява доста от терзанията на жителите, които неведнъж са били посочвани, само че нито една институция не ги е взела поради. Така да вземем за пример съдът приема, че при пресмятане на замърсяванията не са взети поради съществуващите замърсявания, не е регистриран характерния релеф, не е регистрирано фоновото замърсяване, не са взети поради температурните инверсии “ , разяснява юристът по делото Иван Велов.

Той добавя, че не е прегледан в задоволителна степен въпроса с рисковите боклуци , тяхното отнасяне и рисковете от повреди с рискови боклуци, рисковете от отделяните диоксини и фурани и тяхното струпване. По думите му всичко това демонстрира, че институциите не работят и са одобрили план, който може да е рисков за здравето на популацията.

В правосъдното решение се споделя, че при оценката за влияние не е взето поради съществуващото замърсяване на въздуха на територията на София с финни прахови частици /ФПЧ/ и серен диоксид от източници, разнообразни от инсталациите на „ Топлофикация София “ ЕАД. Също по този начин са употребявани данни за парещ летен ден, а не от зимния интервал, когато натрупването на тези замърсители е най-голямо.

В инсталацията щеше да се изгаря RDF гориво от смесените битови боклуци на София, което крие евентуален риск за изгаряне и на рискови боклуци от семействата. Столична община неведнъж отхвърли да даде проби от състава на RDF. За всичките години на делото са показани единствено три протокола за взимане на проби от 2020 година.

Съдът обръща задълбочено внимание и на методите за отнасяне на продукта от горенето — отпадната пепел, която е изчислена на 25%, като 6% се води о пасен боклук , от което произтичат и специфичните способи за нейното отнасяне. След превозването от инсталацията до хранилище за краткотрайно предпазване, са вероятни три разновидността — районно хранилище Севлиево на разстояние 200 km, Русе – 330 km или мина в Германия – 2000 km; Опасните боклуци се равняват на 10 800 т/годишно или 35 т/дневно . Според правосъдното решение липсва наложителният най-малко информация за отнасяне на рисковите боклуци – технология на превоза , маршрут на транспортиране, опасности от повреди , включително прахосване на рисковия боклук и влияние върху здравето на хората наоколо.

В оценката за влияние не се вземат поради рисковете за здравето на живеещите в квартала, в който ще бъде инсинератора, като там даже се намират и здравни заведения , които подлежат на специфична отбрана съгласно законодателството.

“През годините постоянно се чувствахме изцяло изморени, само че не се отказахме. А Столична община използваше всички способи, с цел да слага компликации пред нас. Общественото разискване на плана през 2015 година беше планувано за средата на юли, в работно време, без да е съпроводено с подробна информация към медиите което, несъмнено, докара до наличието на единствено няколко души. Аз бях една от тях и терзанието ми, че инсинераторът ще бъде издигнат, ще замърсява и ще сложи в риск здравето ни, беше голямо. Много съм признателна, че юрист Александър Коджабашев, а след това Иван Велов, застанаха зад нас, жителите, и изведоха делото до сполучлив край. Надявам се през днешния ден да покажем на дейните хора в обществото ни, че има смисъл да не престават да се борят за идеите си ” , споделя Данита Заричинова от Екологично съдружие “За Земята ”.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР