След поредица от инциденти с младежи социалистите настояват за по-строги

...
След поредица от инциденти с младежи социалистите настояват за по-строги
Коментари Харесай

БСП предлага регистрация и задължителни курсове за тротинетки

След поредност от произшествия с младежи социалистите упорстват за по-строги ограничения за надзор и сигурност
Народни представители от ПГ на " Българска социалистическа партия - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА " внесоха оферти по общия законопроект за изменение и допълнение на Закона за придвижване по пътищата, ориентирани към по-строг надзор върху електрическите тротинетки. Инициативата идва на фона на зачестилите през последните седмици тежки произшествия с този тип транспортни средства в цялата страна.

" Тези оферти са резултат от голям брой срещи с жители, специалисти и представители на разнообразни институции и отразяват желанието ни за по-детайлна регулация на потреблението на самостоятелните електрически транспортни средства и по-специално електрическите тротинетки ", разяснява националният представител Биляна Иванова.

Според нея задачата на препоръчаните от социалистите текстове е да се вкара ред и да се обезпечи по-голяма сигурност за всички участници в придвижването. С предлаганите промени от ПГ на " БСП-Обединена левица " упорстват за наложителен курс на образование за водачите на електрически тротинетки, както и регистрация на този тип транспортни средства.

Социалистите считат, че е належащо общинските администрации да получат повече контролни пълномощия, с цел да могат дейно да наблюдават спазването на разпоредбите. Предлага се също увеличение на санкциите за нарушавания, както и по-строги наказания при наново осъществяване на нарушавания.

Особено внимание от левицата обръщат на сигурността на децата. Затова упорстват за по-високи санкции за родители, които разрешават на децата си да употребяват електрически тротинетки, без да са навършили изискуемата от закона възраст.

" Електрическите тротинетки са бързо, комфортно и екологично средство за напредване, което предлага устойчива опция на обичайните транспортни средства, само че е значимо всеки от нас да бъде виновен участник в придвижването, да пази себе си и останалите. Това не е просто въпрос на правила, а на просвета и образование ", добави Биляна Иванова.

Само през май 2025 година в страната са регистрирани над 10 тежки случая с електрически тротинетки, като измежду потърпевшите има най-вече младежи и младежи. В някои от случаите се следят съществени контузии, в това число фрактури на черепа и мозъчни кръвоизливи, като част от потърпевшите са с заплаха за живота.

Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за придвижване по пътищата сега се намира сред първо и второ четене в Народното събрание, което дава опция за внасяне на спомагателни оферти.
Източник: dunavmost.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР