Пазарите в Китай се сриват – над $1 трилион заличени за 14 дни
След съвсем десетилетие на непрекъсната агресия, последните години се оказаха сложни както за китайската стопанска система, по този начин и за нейния фондов пазар.
Докладите сочат, че от 2021 година насам китайските акции са претърпели загуби, надхвърлящи $6 трилиона, а наклонността, явна през първия месец на 2024 година, демонстрира по-нататъшни усложнения за вложителите.
Началото на 2024 година разкри неналичието на доверие на вложителите в китайската стопанска система, което докара до обилни разпродажби макар опитите на държавното управление да стабилизира обстановката. В рамките на 13 дни от китайския фондов пазар бяха изтрити над $1 трилион.
В допълнение към икономическия спад, китайският бранш на недвижимите парцели е изправен пред сериозна рецесия, образец за което е фали т ът на Evergrande Group (3333. HK), най-големият строителен бизнесмен в страната, което подхранва опасенията за по-широк спад на пазара.
Съществен фактор, способствуващ за продължаващата рецесия, е нерешителността на китайското държавно управление. Въпреки многочислените опити за стабилизиране на обстановката, като оферти избавителен пакет от офшорни активи на стойност $300 милиарда и намаляването на условията за парични запаси от страна на Централната банка, ограниченията имаха стеснен триумф.
Въпреки че имаше краткотрайни усъвършенствания, до 5 февруари главните показатели се върнаха към цените отпреди 23 януари, което докара до стесняване на фондовия пазар в Хонконг до размера му от 1997 година
В началото на февруари китайското държавно управление засилва напъните си, като даде обещание ограничения като ограничение на късите продажби и търговията с вътрешна информация, като получи разбъркан първичен отговор. На 5 февруари показателят CSI 1000 спадна с 6.16%, HSI се намали с 0.15%, а CSI 300 набъбна със скромните 0.65%.
Недоволството на китайските вложители от положението на страната е явно, защото доста от тях се обърнаха към акаунта на американското посолство в Weibo, с цел да изразят недоволството си посредством сардонични мнения.
Едновременно със спада в Китай вложителите наподобява пренасочват вниманието си към фондовия пазар на Индия, което се вижда от забележителното повишаване на показателя NIFTY 50, който се увеличи с 22.56% през последните 52 седмици. През 2023 година в Индия са постъпили $20 милиарда задгранични вложения, което съответствува с по-широката наклонност на пренасяне на индустриални предприятия на интернационалните корпорации от Китай към Индийския субконтинент.