След победата си на изборите в неделя турският президент Реджеп

...
След победата си на изборите в неделя турският президент Реджеп
Коментари Харесай

Петте дипломатически предизвикателства пред Ердоган след победата в Турция

След успеха си на изборите в неделя турският президент Реджеп Тайип Ердоган се чака да продължи войнствения си жанр във външната политика на Анкара, въпреки наблюдаващите да не изключват вероятността да потърси компромис. Това написа Фулия Йозеркан от Агенция Франс Прес.

Месеците, предшестващи двойните избори – парламентарни и президентски, бяха белязани от мощно напрежение сред Анкара и западните страни, редом със доближаването сред Ердоган и съветския президент Владимир Путин.
Турция: Накъде след историческия избор? Реджеп Тайип Ердоган на процедура ще ръководи еднолично през идващите пет години
Ето петте съществени провокации, пред които ще се изправи Ердоган по време на новия си мандат:

Отношенията със Съединените щати

Отношенията със Съединените щати, двете страни с най-големи армии в НАТО, са комплицирани заради несъгласието по сирийския въпрос и ориста на турския просветител Фетхуллах Гюлен, живеещ в заточение в Америка, за чието изгонване упорства Анкара заради хипотетичната му замесеност в провалилия се опит за прелом през юли 2016 година

Подкрепата на Вашингтон за кюрдските Сили за отбрана на народа мощно обтегнаха връзките. Анкара вижда в тази въоръжена формация " терористична " организация, заплашваща нейните граници.

Ердоган, който се нуждае от ултанационалистическите си съдружници, с цел да резервира парламентарното си болшинство, рискува да поддържа твърда линия по този въпрос, отбелязва Сонер Чагаптай, откривател във вашингтонския Институт за близкоизточна политика.
Ердоган с 53% от поддръжката на гласоподавателите, само че без болшинство в Меджлиса Висшата изборна комисия на Турция удостовери успеха му
Анализаторите прочее означават, че Съединените щати са подготвени да създадат отстъпки макар напрежението, като да вземем за пример доставката предходната седмица на първите изтребители Ф-35 на Турция.

Русия

Въпреки столетията надълбоко съревнование сред турското и съветското господство, Ердоган и Путин изковаха тесни персонални връзки през последните години, превъзмогвайки тежката дипломатическа рецесия след свалянето на съветски аероплан от Анкара през 2015 година

Анкара и Москва подписаха съглашение за покупката от Турция на съветски ракетни системи С-400, несъвместими с отбранителните системи на НАТО.

Путин бе измежду първите огромни задгранични ръководители, които честитиха на турския президент преизбирането му.

Но съгласно Гарет Дженкинс, откривател в програмата " Силк роуд стъдис ", " Ердоган ще би трябвало да избере сред Съединени американски щати и Русия и да заплати цената за избора, какъвто и да е той ".

Сирия

От началото на 2011 година на рецесията, разкъсваща прилежаща Сирия, Турция интензивно поддържа опозицията, стремяща се да смъкна от власт Башар Асад, и отхвърля всевъзможен директен разговор с Дамаск.
Но изправена пред преливане на спора с притока на над три милиона бежанци и наличието на въоръжени групи по границата си, Анкара през днешния ден се намесва военно в Сирия и желае да форсира завръщането на сирийците в страната им.

Арън Стейн от Атлантическия съвет акцентира, че Турция към този момент е намерила с режима на Асад " формула ", която минава през Москва и оставя настрани желанието си да поддържа промяна на режима.
Турците " одобриха оставането на режима на власт, само че са решени да открият своя лична зона на въздействие по дължината на границата, която да служи за буферна зона ", изясни той.

Европейският съюз

Отношенията сред Турция и Европейския съюз са изключително бурни след опита за прелом против Ердоган през юли 2016 година: от този момент Анкара прави безмилостни чистки, които провокират паника в Брюксел.
Йоздем Санберк, деец на турската дипломация, е уверен, че идва време за компромис и че " връзките би трябвало да се слагат на по-здрави основи ".

През март 2016 година Анкара и Европейски Съюз подписаха съглашение за мигрантите, което разреши да бъде понижен фрапантно броят на мигрантите, заминаващи за Европа от Турция.

Ердоган обаче, който не договаря непосредствено за това съглашение, неведнъж заплашва " да изпрати милиони " мигранти в Европа.

Глобални упоритости

От няколко години Ердоган води разнопосочна външна политика и се стреми да се утвърди като първенец на палестинската идея и бранител на мюсюлманските малцинства по света.

Когато Съединени американски щати признаха Ерусалим за столица на Израел, Ердоган събра ръководителите на главните мюсюлмански страни в опит да дадат съгласуван отговор.

Сред първите, които поздравиха Ердоган за преизбирането му, бяха венецуелецът Николас Мадуро и суданецът Омар Бешир, и двамата считани за парии от Запада.

Според Дженкинс Анкара рискува да направи неверни дипломатически стъпки. " Ердоган би трябвало да стартира да назначава хора, които схващат от външна политика и са подготвени да му споделят нещата такива, каквито са ".

(БТА)
Източник: btvnovinite.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР