Как Европа да се адаптира към новата ситуация в САЩ
След успеха на Доналд Тръмп на изборите в Съединени американски щати европейците би трябвало да се приготвят за смяна в трансатлантическите връзки и да проучат опциите за Стария континент. Анализ по тематиката направиха ръководителите на национални офиси на Европейския съвет за външни връзки (ECFR).
Марк Леонард, шеф на ECFR и началник на офиса в Лондон: Докато Европа се разсънва след резултатите от изборите в Съединени американски щати, е значимо да се избегнат два огромни клопката - суматохата и отричането. От една страна, заплахата е, че страните, които са най-загрижени за своята сигурност, ще се паникьосат и ще се втурнат към Вашингтон, с цел да се опитат да сключат специфични двустранни съглашения. Другата заплаха е да не приемем Тръмп съществено и да не се подготвим за един нов свят. Жизненоважно е европейците да запазят успокоение и да употребяват идващите няколко седмици, с цел да реализиран единодушие по общите си ползи в региона на сигурността, Украйна и търговията и да измислят по какъв начин да ги пазят - със Съединени американски щати, когато можем, и сами, в случай че би трябвало. Ключът ще бъде да се предпазим от стопански напън или напън върху сигурността посредством общо мислене и дейности. Европа би трябвало да се научи да се пази с по-малко помощ от Америка.
Селия Белин, началник на офиса в Париж: Преизбирането на Тръмп ще има исторически последствия в политически и геополитически проект. Съединени американски щати, ръководени от Тръмп, ще слагат невиждани провокации пред Европа по необятен кръг световни въпроси - Украйна, НАТО, Китай, международната търговия и климата. Украйна ще бъде първото тестване за трансатлантическите връзки, защото Тръмп даде обещание на своите гласоподаватели да постави завършек на войната в Украйна за 24 часа. Европейците ще би трябвало да вземат решения дали да вземат участие в договарянията и какъв е допустимият резултат. Тъй като определеният за вицепрезидент Джей Ди Ванс стартира концепциите за неутралитет на Украйна и признание на териториалните придобивки на Русия, би трябвало да чакаме дълбоки различия измежду европейците. Външната политика на Тръмп е инстинктивна и може да бъде непостоянна. Европейските водачи би трябвало да изградят координирано обръщение, което да показват на Вашингтон. Европейски Съюз би трябвало да изготви тактика за взаимоотношение със Съединени американски щати, която да издържи на тестването на времето и на президентските промени, която да пази и предизвиква европейските ползи.
Марта Прохвич Язовска, заместник-ръководител на офиса във Варшава: Трите най-важни тематики във външнополитическата стратегия на Тръмп за нашата страна са Украйна, НАТО и американските войски в Полша. Ако предизборната изразителност на Тръмп се трансформира в негова политика и той се опита да постави завършек на войната в Украйна, последствията за Полша са екзистенциални. Споразумение за преустановяване на огъня без действителни гаранции за сигурността на Киев ще докара до ново съветско нахлуване против Украйна. Съществува и огромен боязън от намаляване на НАТО. Един-единствен пост на президента Тръмп в обществените мрежи е в положение да отслаби член 5 и да окуражи Русия.Агресивната страна има вкус да си върне териториите, които е изгубила след разпадането на Съветския съюз. Изборът на Тръмп оказва въздействие и върху вътрешната политика на Полша. Нашето държавно управление ще балансира връзките сред Съединени американски щати и Европа. В връзките със Съединени американски щати то ще показа всички обстоятелства, които са в сходство с упованията на Тръмп за Европа.
Яна Пулиерин, началник на офиса в Берлин: На Берлин ще му е мъчно. За следващ път, както и през 2016 година, става дума за немски канцлер, който е в изключително близки връзки с демократичния предходник на Тръмп. Байдън беше най-важният интернационален сътрудник на Шолц. От времето на Джордж У. Буш насам връзките на Германия с републиканските президенти са хладни, до момента в който тези с администрациите на демократите - топли. В кръговете на Тръмп Германия се възприема като богат нахалник, който би трябвало да заплати за войната на Русия против Украйна, с цел да се освободят запаси на Съединени американски щати за други потребности. По отношение на търговията Германия се преглежда като ограбваща Съединени американски щати - комерсиалният недостиг с Германия е третият по величина за Съединени американски щати. В устрема на Америка да ограничи икономическата мощност на Китай, Берлин се преглежда като прекомерно стопански подвластен от Пекин, а във връзка с обществената политика и тази в региона на климата - прекомерно безсънен. Най-голямото безпокойствие в Берлин е, че Тръмп ще подписа договорка в Украйна през главите на европейците и в ущърб на Европа. Бъдещето на НАТО и американските гаранции за сигурност за Европа са също огромен мотив за безпокойствие.
Мария Симеонова, началник на офиса в София: Най-голямата опасност за политическото развиване в България след изборите в Съединени американски щати е евентуалното усилване на екстремизма посредством прокремълски политически планове, насърчени от успеха на Доналд Тръмп. Те симпатизират освен на Тръмп, само че и на европейски водачи като Виктор Орбан, които се застъпват за националистически стратегии и приканват за неотложен мир в Украйна, без значение от цената. Приоритетите на Съединени американски щати в България са ориентирани основно към ограничение на съветското въздействие и справяне с политическата корупция по високите етажи на властта. Всяко отклоняване от тях от страна на новата администрация има капацитета да повлияе отрицателно на прореформаторския дневен ред в България, който разчита на Съединени американски щати в границите на евроатлантическата общественост за битка с енергийните и икономическите зависимости, подхранвани в допълнение посредством прокремълски осведомителни акции. България може да послужи като образец за изследване на това по какъв начин по-малките страни членки на Европейски Съюз могат да засилват стратегическото мислене на Европейски Съюз в геополитически подтекст, в който Съединени американски щати ще имат по-слабо наличие, изключително в по-широкия черноморски район, който е мощно изложен на опасности за сигурността.
Хосе Игнасио Торебланка, началник на офиса в Мадрид: За Испания, която е мощно проевропейска страна, изборът на Тръмп е доста неприятна вест. Опасенията ни са, че Европейски Съюз ще се разцепи, и по тази причина ще се опитаме да насърчим единството в Съюза в отговор на икономическите провокации и тези пред сигурността, сложени от Тръмп, изключително когато става въпрос за комерсиалните връзки и глобите. Прогресивното държавно управление на Испания, ръководено от Педро Санчес, се тормози, че преизбирането на Тръмп ще окуражи крайната десница в Европа, само че и в Испания. Не по-малко внимание ще бъде обърнато и на въздействието му върху Латинска Америка. Във външнополитически проект Испания не изразходва задоволително средства за защита (бюджетът ѝ за защита е под 1% от БВП), тъй че страната ще бъде изправена пред напън да харчи повече и да купува американско оръжие. Испания ще бъде сложена под въпрос и политиката си в Близкия изток, защото от 7 октомври насам тя постоянно влиза в конфликти с Израел и предизвиква признаването на държавността на Палестина.
Артуро Варвели, началник на офиса в Рим: Нашият министър председател Джорджа Мелони е в неуместна позиция сред две доста разнообразни трендове. От една страна е нападателната протръмп позиция на вицепремиера Матео Салвини, а от друга - състрадателната сдържаност и европеизъм на италианския външен министър Антонио Таяни. Визията на Мелони за Италия като мост сред Европейски Съюз и Съединени американски щати сега е ненапълно нереалистична. Ако тя успее да откри привилегировани връзки с Тръмп, евентуално ще употребява това по-скоро в интерес на Италия, в сравнение с Европа като цяло. Това може да включва договаряния за изключване на Италия от митата в бранша на селскостопанските храни - основна област в връзките сред Италия и Съединени американски щати. Президентството на Тръмп би могло да докара до разделяне в италианското държавно управление, което заема разнообразни позиции посредством фигури като Таяни и Салвини, както и за електората, който в огромна степен не поддържаше Тръмп.
Марк Леонард, шеф на ECFR и началник на офиса в Лондон: Докато Европа се разсънва след резултатите от изборите в Съединени американски щати, е значимо да се избегнат два огромни клопката - суматохата и отричането. От една страна, заплахата е, че страните, които са най-загрижени за своята сигурност, ще се паникьосат и ще се втурнат към Вашингтон, с цел да се опитат да сключат специфични двустранни съглашения. Другата заплаха е да не приемем Тръмп съществено и да не се подготвим за един нов свят. Жизненоважно е европейците да запазят успокоение и да употребяват идващите няколко седмици, с цел да реализиран единодушие по общите си ползи в региона на сигурността, Украйна и търговията и да измислят по какъв начин да ги пазят - със Съединени американски щати, когато можем, и сами, в случай че би трябвало. Ключът ще бъде да се предпазим от стопански напън или напън върху сигурността посредством общо мислене и дейности. Европа би трябвало да се научи да се пази с по-малко помощ от Америка.
Селия Белин, началник на офиса в Париж: Преизбирането на Тръмп ще има исторически последствия в политически и геополитически проект. Съединени американски щати, ръководени от Тръмп, ще слагат невиждани провокации пред Европа по необятен кръг световни въпроси - Украйна, НАТО, Китай, международната търговия и климата. Украйна ще бъде първото тестване за трансатлантическите връзки, защото Тръмп даде обещание на своите гласоподаватели да постави завършек на войната в Украйна за 24 часа. Европейците ще би трябвало да вземат решения дали да вземат участие в договарянията и какъв е допустимият резултат. Тъй като определеният за вицепрезидент Джей Ди Ванс стартира концепциите за неутралитет на Украйна и признание на териториалните придобивки на Русия, би трябвало да чакаме дълбоки различия измежду европейците. Външната политика на Тръмп е инстинктивна и може да бъде непостоянна. Европейските водачи би трябвало да изградят координирано обръщение, което да показват на Вашингтон. Европейски Съюз би трябвало да изготви тактика за взаимоотношение със Съединени американски щати, която да издържи на тестването на времето и на президентските промени, която да пази и предизвиква европейските ползи.
Марта Прохвич Язовска, заместник-ръководител на офиса във Варшава: Трите най-важни тематики във външнополитическата стратегия на Тръмп за нашата страна са Украйна, НАТО и американските войски в Полша. Ако предизборната изразителност на Тръмп се трансформира в негова политика и той се опита да постави завършек на войната в Украйна, последствията за Полша са екзистенциални. Споразумение за преустановяване на огъня без действителни гаранции за сигурността на Киев ще докара до ново съветско нахлуване против Украйна. Съществува и огромен боязън от намаляване на НАТО. Един-единствен пост на президента Тръмп в обществените мрежи е в положение да отслаби член 5 и да окуражи Русия.Агресивната страна има вкус да си върне териториите, които е изгубила след разпадането на Съветския съюз. Изборът на Тръмп оказва въздействие и върху вътрешната политика на Полша. Нашето държавно управление ще балансира връзките сред Съединени американски щати и Европа. В връзките със Съединени американски щати то ще показа всички обстоятелства, които са в сходство с упованията на Тръмп за Европа.
Яна Пулиерин, началник на офиса в Берлин: На Берлин ще му е мъчно. За следващ път, както и през 2016 година, става дума за немски канцлер, който е в изключително близки връзки с демократичния предходник на Тръмп. Байдън беше най-важният интернационален сътрудник на Шолц. От времето на Джордж У. Буш насам връзките на Германия с републиканските президенти са хладни, до момента в който тези с администрациите на демократите - топли. В кръговете на Тръмп Германия се възприема като богат нахалник, който би трябвало да заплати за войната на Русия против Украйна, с цел да се освободят запаси на Съединени американски щати за други потребности. По отношение на търговията Германия се преглежда като ограбваща Съединени американски щати - комерсиалният недостиг с Германия е третият по величина за Съединени американски щати. В устрема на Америка да ограничи икономическата мощност на Китай, Берлин се преглежда като прекомерно стопански подвластен от Пекин, а във връзка с обществената политика и тази в региона на климата - прекомерно безсънен. Най-голямото безпокойствие в Берлин е, че Тръмп ще подписа договорка в Украйна през главите на европейците и в ущърб на Европа. Бъдещето на НАТО и американските гаранции за сигурност за Европа са също огромен мотив за безпокойствие.
Мария Симеонова, началник на офиса в София: Най-голямата опасност за политическото развиване в България след изборите в Съединени американски щати е евентуалното усилване на екстремизма посредством прокремълски политически планове, насърчени от успеха на Доналд Тръмп. Те симпатизират освен на Тръмп, само че и на европейски водачи като Виктор Орбан, които се застъпват за националистически стратегии и приканват за неотложен мир в Украйна, без значение от цената. Приоритетите на Съединени американски щати в България са ориентирани основно към ограничение на съветското въздействие и справяне с политическата корупция по високите етажи на властта. Всяко отклоняване от тях от страна на новата администрация има капацитета да повлияе отрицателно на прореформаторския дневен ред в България, който разчита на Съединени американски щати в границите на евроатлантическата общественост за битка с енергийните и икономическите зависимости, подхранвани в допълнение посредством прокремълски осведомителни акции. България може да послужи като образец за изследване на това по какъв начин по-малките страни членки на Европейски Съюз могат да засилват стратегическото мислене на Европейски Съюз в геополитически подтекст, в който Съединени американски щати ще имат по-слабо наличие, изключително в по-широкия черноморски район, който е мощно изложен на опасности за сигурността.
Хосе Игнасио Торебланка, началник на офиса в Мадрид: За Испания, която е мощно проевропейска страна, изборът на Тръмп е доста неприятна вест. Опасенията ни са, че Европейски Съюз ще се разцепи, и по тази причина ще се опитаме да насърчим единството в Съюза в отговор на икономическите провокации и тези пред сигурността, сложени от Тръмп, изключително когато става въпрос за комерсиалните връзки и глобите. Прогресивното държавно управление на Испания, ръководено от Педро Санчес, се тормози, че преизбирането на Тръмп ще окуражи крайната десница в Европа, само че и в Испания. Не по-малко внимание ще бъде обърнато и на въздействието му върху Латинска Америка. Във външнополитически проект Испания не изразходва задоволително средства за защита (бюджетът ѝ за защита е под 1% от БВП), тъй че страната ще бъде изправена пред напън да харчи повече и да купува американско оръжие. Испания ще бъде сложена под въпрос и политиката си в Близкия изток, защото от 7 октомври насам тя постоянно влиза в конфликти с Израел и предизвиква признаването на държавността на Палестина.
Артуро Варвели, началник на офиса в Рим: Нашият министър председател Джорджа Мелони е в неуместна позиция сред две доста разнообразни трендове. От една страна е нападателната протръмп позиция на вицепремиера Матео Салвини, а от друга - състрадателната сдържаност и европеизъм на италианския външен министър Антонио Таяни. Визията на Мелони за Италия като мост сред Европейски Съюз и Съединени американски щати сега е ненапълно нереалистична. Ако тя успее да откри привилегировани връзки с Тръмп, евентуално ще употребява това по-скоро в интерес на Италия, в сравнение с Европа като цяло. Това може да включва договаряния за изключване на Италия от митата в бранша на селскостопанските храни - основна област в връзките сред Италия и Съединени американски щати. Президентството на Тръмп би могло да докара до разделяне в италианското държавно управление, което заема разнообразни позиции посредством фигури като Таяни и Салвини, както и за електората, който в огромна степен не поддържаше Тръмп.
Източник: skandal.bg
КОМЕНТАРИ