След осем месеца политическа безизходица, в България се очертава антикорупционно

...
След осем месеца политическа безизходица, в България се очертава антикорупционно
Коментари Харесай

Les Echos: Антикорупционно дуо поема България след 8 месеца безизходица

След осем месеца политическа невъзможност, в България се обрисува антикорупционно държавно управление. Парламентът в понеделник утвърди с огромно болшинство назначението на нoвака в политиката Кирил Петков, млад и ослепителен бизнесмен с двойно българско и канадско поданство, приключил в Харвард и неотдавна влезнал в политиката. Това написа в материал за промяната на властта у нас електронното издание на френския стопански вестник Les Echos.

" Мандатът на това държавно управление ще се основава на политиката на нулева приемливост към корупцията ", съобщи новият министър председател пред депутатите.

Бяха нужни три парламентарни вота, с цел да се излезе от политическата рецесия, в която страната беше затънала от пролетта. Три вота, белязани от ясното предпочитание на жителите да извърнат страницата на консервативното и изтъркано държавно управление на Бойко Борисов, като дадат очевидно преимущество на антикорупционните партии. Но последните, водени от неопитни и малодушни персони, не съумяха да реализират единодушие за образуване на изпълнителна власт.

През ноември чисто нова партия, наречена " Продължаваме промяната ", също родена от тази приливна вълна против корупцията, завоюва парламентарните избори с повече от 26% от гласовете. И този път обра каймака, значително с помощта на интелигентността на двамата водачи на тази партия Кирил Петков и Асен Василев.

Комфортно болшинство

Двамата бизнесмени на 41 и 44 години, които се срещат на студентската пейка в Харвард, взеха решение да опитат шанса си през септември, откакто станаха известни посредством дейностите си в служебния кабинет. В събота, след седмици на договаряния, те изтръгнаха политическо съглашение от три други партии, противопоставящи се на напускащия министър председател: Българската социалистическа партия (БСП) и две антикорупционни обединения - тази на някогашния артист Слави Трифонов, " ИТН ", която се спъна в трудността на властта и Демократична България (ДБ). В Народното събрание обединението може да разчита на удобно болшинство от 134 от общо 240 депутати.

Страната обръща страницата Бойко Борисов, който доминираше в българската политика повече от десетилетие и който враговете му упрекват в корупция. Дестабилизиран от вълната от митинги през лятото на 2020 година, той не съумя да образува държавно управление още веднъж. Коалицията обаче е нежна. Партньорите отхвърлиха да подпишат взаимен документ и да си създадат обща фотография.

За да попречи на разликите да вземат връх, взаимната стратегия се концентрира върху трите тематики, които сплотяват новия управнически екип: битката с корупцията, промяната на правосъдната система и модернизацията на здравната система. Три цели, от които зависят по едно и също време излизането от пика на здравната рецесия, която направи България едно от местата с най-висока смъртност в света и репутацията на страната в Европейския съюз, което наложи условия за промяна в подмяна на достъп до Европейския проект за възобновяване.

По-добър живот

В речта си пред Народното събрание новият министър председател разясни, че целите на страната са битката с Ковид и енергийната рецесия: " Имаме две благоприятни условия. Едната е да си затваряме очите пред науката. Другата е да подтикнем хората да се имунизират - единственият метод да продължим напред, без да затваряме децата и възрастните си хора ". България е най-слабо имунизираната страна в Европа с малко над 26% имунизирано население. По отношение на енергетиката Кирил Петков сподели, че построяването на интерконекторна газова връзка с Гърция е от значително значение.

Докато Кирил Петков става министър-председател, неговият асистент Асен Василев, на 44 години, ще се заеме с финансовия портфейл и затова ще дава отговор за ръководството на европейските фондове. Когато България влезе в Европейски Съюз през 2007 година, " вярата беше голяма ", сподели неотдавна младият министър. " Но за 14 години последвалите държавни управления пропиляха получените средства посредством злощастни вложения или откровени обири ", оплаква се той, до момента в който милиони българи мигрираха в търсене на по-добър живот. Амбициозното желание на този нов български тим е да ги върне вкъщи.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР