След нулевото реми по-рано през сезона този път прошка нямаше.

...

Вила зашлеви Бирмингам в голямия градски дуел

След нулевото реми по-рано през сезона този път амнистия нямаше. Астън Вила победи с 2:0 в градското дерби против Бирмингам Сити от 31-ия кръг на Чемпиъншип, като резултатът бе най-малкото, с което гостуващият отбор се отърва.

Головете на „ Вила Парк” паднаха след почивката, въпреки че домакините сътвориха голям куп положения и преди нея. Алберт Адома откри след час игра, а във финалните 10 минути ирландският ас Конър Хърихейн осъществя 8-ия си гол за акцията.

Домакините започнаха доста настоятелно още от началото. В 4-та минута халфовете на Вила отмъкнаха топката в половината на противника и на мига сътвориха числено преимущество. Джак Грийлиш обаче реши да приключва самичък с шут от към 20-21 метра, който мина на десетина сантиметра около левия дирек.

В 17-ата минута таранът на Астън Вила Скот Хоугън сподели изненадващи заложби в дрибъла. Той потегли от левия фланг, вряза се във вътрешността, а след това изпрати мощен шут с десния крайник, който разтресе напречната греда зад Дейвид Стокдейл.

Двадесет минути по-късно превъзходен пробив на Робърт Снодграс през центъра изостри събитията. Шотландецът комбинира с Грийлиш, който пък остави топката на Адома отляво в пеналта. Крилото с внезапен финт завъртя пазача си, а по-късно шутира мощно и Стокдейл трябваше да избива с две ръце.

В 41-ата минута Адома още веднъж сътвори напрежение за Бирмингам, като този път негов отдалечен шут мина много рисково около основата на десния дирек.

Кошмарна неточност на опитния Джон Тери можеше да коства скъпо на мислещия единствено за офанзива Астън Вила. Легендата на Челси разреши на Сам Галахър да му отнеме топката, а таранът на гостите се втурна напред. С прекрасен шут по диагонала той преодоля вратаря Сам Джонстоун, а топката срещна дясната греда и се върна назад към Галахър. Вместо да я прати във вратата, той по фрапантен метод я изстреля извънредно високо и неопределено в навън.

След почивката събитията въобще не се трансформираха и Астън Вила продължи да упражнява методично натиска си. Логичното се случи в 60-ата минута, когато при един собствен пробив отляво по тъчлинията Джак Грийлиш увлече двама противници и пусна чудноват пас посред им за Адома. Ганаецът потегли с топката паралелно по границата на наказателното поле, откъдето нанесе хирургически прецизен шут в близкия низък ъгъл – 1:0.

Това тотално смъкна и дребното съпротивителни сили на Бирмингам, който доигра мача в ролята на боксова круша. Вила сътвори положения,с които можеше да реализира нечовечен погром, само че до края означи единствено още един гол.

Той обаче несъмнено си заслужаваше. В 81-ата минута отбраната на Бирмингам не почисти доста добре топката и Конър Хърихейн я укроти, след което с прелестен шут от въздуха я забоде в горния десен ъгъл за 2:0.

В добавеното време на срещата нервите взеха превес, като Шейк Н’Дойе влезе в пререкания първо с Миле Йединак, а след това и с Джон Тери, поради които заслужи втори жълт и респективно червен картон.

Победата изкачи Астън Вила до второто място във краткотрайното класиране с актив от 59 точки (с една повече от третия към този момент Дарби Каунти). Лидерът Уулвърхемптън Уондърърс обаче е надалеч напред със своите 71.

Бирмингам от своя страна позволи 17-о проваляне за акцията и с едвам 30 точки се намира единствено на две над рисковата зона в дъното на таблицата.