След като вчера ви представихме какви са точно проблемите с

...
След като вчера ви представихме какви са точно проблемите с
Коментари Харесай

Бюджетни неволи: for dummies*

След като през вчерашния ден ви представихме какви са тъкмо проблемите с бюджета и по какъв начин стигнахме до тях, през днешния ден е време да ви покажем вероятните способи, по които те ще се решат.

Предложените тук решения не са нещо ново, не са " разкриване на топлата вода ", само че са потвърдено работещи - най-малко в тази обстановка.

Първо обаче дано разгледаме какво предлага служебното държавно управление и по-специално финансовото министерство, на което - поради политическата рецесия - се падна съмнителното наслаждение да изготви предложенията.
Какво предлага МФ?
На първо място би трябвало да е ясно, че Министерството бави публикуването и внасянето на проектозакона за бюджета в Народното събрание в нарушаване на Закона за обществените финанси, който споделя, че това би трябвало да се направи до 31 октомври на актуалната година. Тъй като обаче вмъкването в недостиг от 3% за идната година ще бъде извънредно сложна задача, която ще изисква тежки политически решения за редуциране на харчовете, то служебната министърка Людмила Петкова съобщи, че първо ще организира срещи с представители на всички партии, с цел да чуе тяхното мнение по квалифицираните от нейните специалисти ограничения.

Именно след такива срещи разбрахме някои от тези проекти, които ще разясняваме тук.

На първо място - след срещата на МФ с ГЕРБ - стана ясно, че там е било препоръчано повдигането на осигурителната вноска за пенсия с спомагателни 3 %. Ако осигуровките бъдат вдигнати с този %, то това значи номинално нарастване за засегнатите с сред 32 лева и 112,5 лева на месец. Трябва да се има поради, че тези хрумвания би трябвало занапред да бъдат обсъждани със обществените сътрудници - бизнес и синдикати, както и с политическите партии. Те пък от своя страна би трябвало да решат дали си заслужава рискът да подхващат нарастване на данъчно-осигурителни тежести преди нови вероятни избори.

По създание: екипът на служебната министърка Людмила Петкова предлага осигуровката за пенсия от първи дирек - държавният в Национален осигурителен институт, да се усили от 14,8% на 17,8%. Това обаче не е всичко, тъй като 5% от вноската ни от цялата брутна заплата отива и в частния втори дирек, по този начин вноската за пенсии става общо 22,8%. Държавата обаче взима осигурителни пари и за опазване на здравето, болнични и безработица, което значи последна стойност на осигурителните вноски от 30,3% за работещите.

Изчисленията демонстрират, че номиналната ни минимална вноска за пенсия ще скочи до 191,70 лева Ако към нея прибавим и втори дирек стават над 245 лева Тези, които се обезпечават на оптималната сума пък ще дават по 112 лева повече на страната всеки месец.

Тогава, а и след срещата с Българска социалистическа партия, стана ясно, че МФ желае и спомагателен налог " свръхпечалби " за банките и телекомите. Това е остаряла концепция, която избуя изключително мощно през последните две-три години, поради елементарния факт, че кредитните институции бележат големи облаги, които се удвоиха.

МФ ще предложи също и анулация на концесиите за подземните и надземните естествени благосъстояния на България и вместо тях ще желае въвеждането на налог. Според МФ, той ще донесе спомагателни 500 млн. лева в хазната. Допълнителното облагане на банките пък ще даде други 200 млн. лева, до момента в който увеличението на пенсионната осигуровка - цели 1,8 милиарда лева Дотук общо 2,5 милиарда лева

Преди време Петкова разгласи, че в случай че не се вземат ограничения дефицитът в хазната ще удари 18 милиарда лева или 9% от Брутният вътрешен продукт. Всичко това значи, че до момента обяснените от нас ограничения няма да са задоволителни за запълване на " дупката ".

Затова от министерството евентуално ще предложат заледяване на предстоящото нарастване на заплатите в Министерството на вътрешните работи, в Министерството на защитата и във висшето обучение. Те надлежно биха коствали на хазната спомагателни 1,2 милиарда лева за Министерство на вътрешните работи, което прави общо разход за заплати там 3,7 милиарда лева В МО трябваше да се дадат други спомагателни 600 млн. лева към към този момент даваните 1,7 милиарда лева или общо 2,3 милиарда лева Във висшето обучение пък общата сума трябваше да стигне до 2 милиарда лева

Тоест тук имаме икономисване на нови към 2,5 милиарда лева или общо 5 милиарда лева единствено от предложенията на Министерството на финансите. Повечето от тези ограничения обаче идват с доста висока политическа цена - изключително замразяването на заплатите и повдигането на осигуровките и не е ясно дали политическите играчи ще рискуват в среда, в която е съвсем несъмнено, че ще се върви на нови избори напролет. Причината е елементарна - законът се гласоподава точно от Народното събрание и партиите ще би трябвало да изясняват за какво са подкрепили сходни ограничения. Особено забавна би била сходна поддръжка от ПП-ДБ, в която са архитектите на последните разточителни бюджети и които използваха разказа, че проблеми с дефицитите и тяхното финансиране нямаме, тъй като стопанската система пораства.

В плана за бюджет е заложено връщане на ставката на Данък добавена стойност от 20 % върху хляба и за активността на ресторантьорите. Годишният резултат от връщането на ставката е 400 млн. лв., споделя финансовият министър Людмила Петкова. 
Какви са другите благоприятни условия?
В идващите редове пък ще ви представим и различни, както и спомагателни на тези ограничения, препоръчани от Министерството на финансите. Някои от нашите хрумвания са радикални, най-малко що се отнася до генералната философия, съгласно която се вършат обществените финанси, само че са изпитани в други страни, които се радват на постоянни резултати. Разбира се, по-голямата част от нашите оферти са на практика промени в редица браншове, тъй като нашето виждане е, че бюджетът би трябвало да се грижи за всичко, а освен да обезпечава едни пари за харчене.

На първо място нашето предложение заобикаля повдигането на каквито и да било налози, по този начин и осигуровки. Единственото, което считаме, че би трябвало да се направи е да се върне единната ставка на Данък добавена стойност за всички браншове и да се завърши с благоразположението към ресторантьорите да вземем за пример.

Дори в противен случай - предлагаме понижаване на осигурителната тежест, като по този метод се разреши нарастване на разполагаемия приход в популацията и бизнеса. Макар че на първо четене това би блъснало бюджета, увеличеното ползване на работещите ще компенсира загубата през по-високи приходи от Данък добавена стойност. В същото време това ползване ще зависи точно от волята на потребителите, а не от волята на народните представители, които явно не са наясно тъкмо какво да вършат. Допълнителната вноска в Национален осигурителен институт няма да понижи по никакъв метод недостига там значително, изключително като се има поради, че министерството изобщо не възнамерява да я употребява за пенсии, казвайки си още в този момент, че парите ще постъпят в централния бюджет.

В същото време предлагаме и икономисване на милиарди с отхвърли на страната да построява инфраструктура като някои автомагистрали да вземем за пример. Тоест - концепцията е разбиране на правилото на концесиите. Това би означавало построяването и последващата употреба на скоростните пътища да се съобщи в частни ръце, които да финансират строителството и след това да печелят от събиране на такси за прекосяване през тях. Така автомагистралите ще бъдат издигнати оптимално бързо, тъй като частният състезател ще има тласък да строи в къси периоди, с цел да стартира незабавно да печели. Държавата резервира своята полза, тъй като преди всичко няма да хвърли милиарди за нещо, което може да се направи от компаниите и второ - тъй като въпреки всичко ще получава концесионна такса и доход от налози от компанията, която оперира съответното трасе. Както се досещате, този принцип би понижил внезапно корупцията в бранша и би понижил потребността от държавни чиновници, които да дават отговор за всичко по процеса. Оттук следва и икономисване по линията на заплатите.

И като заговорихме за държавни чиновници - общото мнение на специалистите е, че техният брой е непропорционално огромен на популацията и икономическата интензивност. В този смисъл би трябвало да се върви към смела и радикална промяна, отрязваща част от чиновническото войнство. Как може да стане това? През ясни структурни промени, през приватизация на непотребни държавни сдружения и организации, които умерено могат да работят и в частни ръце и няма никаква потребност страната да взема присъединяване в тяхното ръководство, още повече да има благосъстоятелност. Разбира се, обществената администрация би трябвало да стартира да разчита все по-активно на потреблението на електронни услуги, което несъмнено в допълнение би понижило броя на държавните чиновници.

При всички положения страната би трябвало да ограници и някои от обществените си разноски, имайки поради, че те са нецеленасочени и не стигат до същински нуждаещите се от тях, даже в противен случай - някои са толкоз неуместно направени, че от тях се възползват стопански сътрудници, които в тези моменти могат единствено да се похвалят.

Разбира се, към всичко това прибавяме самоограничение от повдигане административно на заплатите в публичния бранш, повдигане на пенсии с по-ниски темпове и реализиране на по-добра събираемост във връзка с всички пера, които пълнят бюджета.

И може би - единствено може би - ще успеем да се оправим със обстановката.

---

* За простаци - от англ. език. 
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР