След извеждането на старите реактори, много важно е, че получихме

...
След извеждането на старите реактори, много важно е, че получихме
Коментари Харесай

Стои вариантът реакторите за Белене да отидат в АЕЦ Козлодуй

" След извеждането на старите реактори, доста значимо е, че получихме лиценз за 5-и и 6-и блок на " Козлодуй " за още 10 години ". Това сподели министър председателят Бойко Борисов при срещата си с изпълнителния шеф на АЕЦ " Козлодуй " Наско Михов.

Премиерът поздрави екипа на атомната ни централа с днешното присъединение на България към Агенцията за нуклеарна сила на Организацията за икономическо съдействие и развиване.

Н а 7 декември 2020 година Започнаха изследвания на опциите за създаване на нова нуклеарна мощ на площадка 2 на АЕЦ " Козлодуй " откакто през февруари 2020 година бе издадено решение за оценка за въздействието върху околната среда на плана .

Според експертните отчети стопански, екологично и механически е допустимо оборудването, планувано за АЕЦ " Белене ", да се употребява за нова мощ на " Козлодуй " .

За реализацията на плана на площадка 2 на АЕЦ " Козлодуй " във връзка с налагащите се разбори са привлечени и интернационалните специалисти.

По думите на Борисов п латеното към този момент съоръжение на стойност 1,3 милиарда лв. за АЕЦ " Белене ", ще може да се употребява за седми реактор на АЕЦ " Козлодуй ".

" Активно се работи по тематиката и ще очаквам отчет от министъра на енергетиката още в границите на утрешното съвещание на държавното управление ", сподели министър председателят.

Целта е да се редуцират излъчванията от парникови газове и да се понижи зависимостта от импорт на енергийни запаси по най-благоприятен и конкурентоспособен метод, в подтекста на задачата на Европейски Съюз за климатична индиферентност до 2050 година и целите на Европейската зелена договорка.

По време на онлайн церемонията по случай присъединението на България към Агенцията за нуклеарна сила (АЯЕ) на Организацията за икономическо съдействие и развиване (ОИСР) българският екип на Агенцията за нуклеарна сила и министър председателят Борисов получиха поздравления от генералния секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и раз Анхел Гури я.

Генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и раз посочи, че България е деен участник в световната сцена на нуклеарната сила. Присъединяването на страната ни към Агенцията удостоверява старания та за ползва не на най-високи стандарти в политиките и стратегиите за нуклеарна сила .

" Това удостоверява, че Вие споделяте полезностите на участието в Агенцията, отговаряйки на възходящите енергийни потребности като в същото време гарантирате сигурност и сигурност в разрешаването на казуса с промените на климата ", посочи Анхел Гурия.

Членството на България в АЯЕ е от изгода за всички страни и Агенцията ще се възползва от богатия опит на България, като в същото време страната ни ще може да получи спомагателни хрумвания от дейностите на Агенцията и голямата мрежа от интернационалните експерти, счита генералният секретар на Организацията за икономическо сътрудничество и раз.

Премиерът Борисов изрази признателност за другарството на Организацията за икономическо сътрудничество и раз, за тяхната експертност и доброжелателност към България и уточни, че днешното събитие е и точна оценка за голямата свършена работа. България става 34-ата страна членка на Агенцията за нуклеарна сила, в границите на която вземат участие страните, опериращи съвсем 90% от конфигурираните нуклеарни мощности в света.

" България разчита на нуклеарните си мощности, даде образец по какъв начин се извеждат четири реактора от употреба, по какъв начин се съхранява отработено нуклеарно гориво и сега сме в интензивно развиване на плана за седми реактор на АЕЦ " Козлодуй ", добави министър председателят Бойко Борисов.

На онлайн срещата присъстваше и енергийния министър Теменужка Петкова. По думите й приемането на България като пълновръстен член на АЯЕ към Организацията за икономическо сътрудничество и раз е доказателство, че българската енергетика ползва най-високи стандарти за сигурност.

По думите й осъществяването на задачите на Европейския съюз за беземисионно произвеждане на сила към 2050 година е неизпълнимо без присъединяване и на нуклеарната сила. " България е подготвена да даде своя принос в взаимната работа с Агенцията за нуклеарна сила ", безапелационна беше Петкова.

Генералният шеф на АЯЕ Уилям Магууд също поздрави България за присъединението й към Агенцията и изрази очакване за взаимна работа по необятен кръг от въпроси.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР