2 седмици удари: Израел срина със земята една от последните болници в Ивицата Газа
След интензивно нахлуване, траяло две седмици, Израел безусловно срина със земята една от последните лечебни заведения в Ивицата Газа. Медицинският комплекс Ал-Шифа в град Газа се трансформира и в бежански лагер при започване на спора.
Сега от него останал единствено прахоляк и парчета.
Снимка: Getty Images / Reuters „ Убихме 200 терористи “
Това споделят от израелската войска. Те са задържали и стотици други, които са се укривали в болничното заведение и в региона към нея. На място са разкрили и оръжия.
Израел изясни нападението над лечебното заведение с това, че „ Хамас “ се прегрупират точно там. Двуседмичното нахлуване включваше интензивни бомбардировки, както и наземни удари.
Изказването идва от основния комисар по човешките права в Организация на обединените нации„ Медицинските корпуси бяха ударено, тъй като „ Хамас “ и „ Палестински ислямски джихад “ ги използваха като база “, изясняват от армията. Те допълват, че терористите взривявали експлозиви вътре в постройката и я палели.
Снимка: Getty Images / Reuters
Тела, смачкани под отломките
След изтеглянето на израелските военни от региона започнаха да се появяват и първите фрагменти от това, което е останало.
На фрагменти в осведомителните организации виждаме палестинци, които обикалят из отломките на болничното заведение. Останките на постройката са чисто черни от пожарите и бомбардировките. Липсват големи части от стените.
„ Дори в случай че има някой със сърдечен арест, ние го оставяме на пода и започваме да работим върху него “, описват медициХората носят човешки тела, увити в одеяла и чаршафи. На някои от фотосите се виждат премазани човешки остатъци.
Един от пациентите в Ал-Шифа споделя пред Ройтерс, че израелските бойци разрешавали доста малко храна да стига до пациентите в болничното заведение. „ Нямаше лекуване, нямаше медикаменти, нищо. И бомбардировките продължаваха непрекъснато “, споделя той.
Кой какво споделя
Болниците в Ивицата Газа са главен фокус на израелската войска в сегашния спор в Близкия Изток. Хиляди палестинци потърсиха отбрана от бомбардировките в лечебните заведения.
Според данните на локалното здравно министерство, което е следено от „ Хамас “, досега са открити десетки каузи, някои от тях в напреднала фаза на разложение. Те настояват още, че жертвите на офанзивите против болничното заведение и региона към нея наброяват 400 души, измежду които има и лекари.
От Световната здравна организация показват, че 21 пациенти са умрели при офанзивата, а доста други са местени неведнъж, като не са имали нужната здравна грижа.
Жителите на Ивицата са подложени и на пагубен апетитСпоред доктор Амира Ал-Сафади към 16 души, които са били пациенти в интензивното поделение на болничното заведение, са умрели поради пренасяне в други пространства, както и тъй като докторите не са имали нужното съоръжение да се грижат за тях. В изявление за Би Би Си Ал-Сафади разяснява, че три дни по-късно израелската войска е заповядала на лекарите да погребат мъртвите пред лечебното заведение.
Снимка: Getty Images / Reuters
Би Би Си потърси израелската войска за коментар – за момента подобен няма.
Израелската войска твърди, че са умъртвили „ 200 терористи “, а други повече от 900 души са арестувани. От тях повече от 500 по-късно е потвърдено, че има връзки с „ Хамас “ или други групировки.
Освен терористи, армията е разкрила „ големи количества оръжия, конфиденциални документи и други.
Според интернационалното право съзнателно нахлуване над гробище може да се смята за военно закононарушение. Изключението е, единствено в случай че то се трансформира във военна целСпоред данните на Израел при започване на офанзивата в болничното заведение е имало повече от 6000 души, множеството цивилни жители.
От здравното министерство на Газа молиха за интернационална помощ, с която да възстановят здравната грижа в болница Насер в Хан Юнис – тя не работи от февруари насам.
Продължи да четеш




