Денков пред австрийския „Дер Щандард“: В разузнаването имаме слепи за руската опасност служби
След години на неустойчивост, от юни България още веднъж има определено държавно управление - нещо като огромна коалиция. Либералният министър-председател Николай Денков желае на първо място да освободи правосъдната система от политическо въздействие и да вкара страната си в Шенгенското пространство.
За задачата обаче Нидерландия и Австрия ще би трябвало да анулират ветото си.
Така стартира огромно изявление на премиера Денков пред австрийския вестник „ Дер Щандард “ през днешния ден. Той трябваше да се срещне с австрийския си сътрудник, с цел да обсъдят ветото на Австрия за влизането на България в Шенген, само че Нехамер се разболя и отсрочи срещата. Вместо това Денков ще пътува за Берлин, където тази вечер се среща с канцлера Олаф Шолц.
Пред австрийския вестник Денков изяснява какви са главните цели на държавното управление му в промените на съденото произвеждане:
„ Правим промените извънредно тъй като желаеме да подобрим правосъдната система в България, а не с цел да угодим на Австрия или Нидерландия. Миналата седмица към този момент усъвършенствахме антикорупционния закон в Народното събрание.
На второ място, става въпрос за увеличение и възстановяване на контрола върху основния прокурор. Заради тази уязвимост имаше няколко решения на Съда на Европейския съюз против България. На трето място, става въпрос за състава и процедурите за избор на членове на правосъдната власт.
Преди беше относително елементарно да им се оказва политическо въздействие, само че в този момент измененията целят да понижат оптимално политическото въздействие върху съдиите. Някои от тези промени изискват промени в конституцията и ние желаеме да приключим с това до края на годината. “
Вестникът обаче пита и по какъв начин тези промени могат да се осъществят тъкмо благодарение на ГЕРБ, чиито мрежи на въздействие биха били наранени.
" Ако успеем да създадем тези промени в конституцията и законите, това към този момент ще бъде доста достижение. Всички партии, които са част от обединението, поддържат това, споделя българският министър председател. - Засега всичко върви съгласно програмата, която беше направена при започване на държавното съдействие. И не виждам никакви признаци, че някой желае да спре да го прави. “
С тези промени той счита, че Нидерландия би трябвало да вдигне ветото си, защото то е поради неналичието им. Когато изискванията на нидерландците бъдат осъществяване, те няма да имат причини за неприемането ни в Шенген, уверен е българският министър председател.
Австрия пък се срещу влизането на България в Шенген поради опасенията си от напор от мигранти. Денков обаче отхвърля и този мотив:
„ Само през тази година сме спрели към 150 000 опита за незаконно прекосяване на границата. Работим доста интензивно и против трафикантите - това е интернационална мрежа. Повече от 2000 незаконни мигранти са задържани в България, другояче щяха да са някъде другаде в Европа. Освен това съгласно статистиката по-малко от два % от мигрантите идват през България или Румъния по така наречен източен маршрут. “
Той показва и изгодите, които Австрия ще има от влизането на България в Шенген.
„ В момента съществува безусловно непотребен граничен надзор сред България и Гърция и сред България и Румъния. Въпреки че там няма значими пропускателни пунктове, там патрулират 1500 чиновници, които другояче биха могли да бъдат трансферирани на българо-турската и българо-сръбската граница. “
Българският министър председател изброява и икономическите негативи освен за България и Румъния, само че и за страни като Австрия от държането ни отвън Шенгенското пространство. Един от тях е инфлацията и високите цени на храните.
„ Хранителните артикули засядат за няколко дни на границата сред България и Румъния и Румъния и Унгария, тъй като не сме в Шенгенското пространство, а това коства пари. Премахването на тези изкуствени граници би понижило транспортните разноски и по този метод би понижило цените на храните и инфлацията. Съществува забележителен експорт на храни от България през Румъния за по-западните страни от Европейски Съюз. Замърсяването на въздуха от камионите, чакащи по границите, също е проблем. “
Според Денков присъединението на България към Шенгенското пространство ще подкрепи и интеграцията на Западните Балкани. И предизвестява:
„ Ако си напишем домашното и въпреки всичко не можем да се присъединим към Шенгенското пространство и еврозоната, опозицията ще каже: " Каквото и да предлага Западът, той не ни вижда като равноправни сътрудници. " От това би спечелила освен другарски настроената към Кремъл съпротива тук, само че и сходни сили в Северна Македония и Сърбия. Всичко това демонстрира, че се води по-голяма доста значима битка за европейското бъдеще на Балканите. “
На въпрос дали Австрия може да се възползва от газопровода, който сега се строи към Сърбия, министър председателят също има отговор:
„ Да, тъй като с газа от Гърция има благоприятни условия за доста увеличение на потенциала. Бихме желали да обсъдим с Австрия до каква степен тя би била заинтригувана от подобен превоз и по какъв начин вижда бъдещето на тези газопреносни системи през идващите години. “
Българският министър председател предупреждава и от заплахата непознати външни сили да предизвикат вълнения и принуждение на Балканите, изключително поради проблема Северна Македония. Той приканва политиците в Северна Македония да изпълнят обещаното регистриране на българите като малцинство в конституцията, с цел да продължи интеграцията на страната в Европейски Съюз.
„ Ситуацията сред Косово и Сърбия ми припомня за една сентенция, която е на повече от 100 години, че самите Балкани са като буре с барут. Всеки случай може да има доста по-значими последствия. Затова в действителност би трябвало да бъдем извънредно деликатни.
Няколко сили се пробват да разширят въздействието си на Балканите. Ние сме тук, на кръстопътя сред Мала Азия и Русия и силите на Европа. Затова би трябвало да бъдем доста мощни в своите полезности. Ако не се придържаме към европейските правила, върховенството на закона и интернационалното право, както са избрани от Организация на обединените нации, тогава войните могат да стартират още веднъж.
Единственият метод да предотвратим това е да използваме опита, който западноевропейските страни демонстрираха на света. Ако мирът и съдействието сред Франция и Германия са вероятни, те могат да бъдат вероятни на всички места, само че би трябвало да съблюдаваме тези правила, които имаме. “
На въпрос какво прави България, с цел да поддържа Украйна, само че и да се отбрани от съветските хибридни нападки, министър председателят декларира:
„ В бездънен интерес на България е да помогне на Украйна, с цел да държи войната допустимо най-далеч от границите на България. Така че няма несъгласие сред тези две неща, както се пробва да внуши съветската агитация.
Ние към този момент работим интензивно по усъвършенстването на нашата отбранителна система, на нашата войска, в това число и на бреговата защита. Става дума и за противоракетни системи, поръчахме изтребители F-16 и сме на финалния стадий от сключването на контракт за съвсем 200 бронирани военни машини.
По отношение на сухопътните сили доста бързо построяваме всички нужни детайли, които бяха отлагани в продължение на доста години. Работим интензивно с нашите съседи, като Румъния и Турция. Полша би трябвало да бъде изцяло интегрирана в системата за защита на източния фланг, от която сме част. “
Денков се стопира и на прогонването на съветски шпиони от България. Посочва, че предходната година са експулсирани 70, а тази година и тримата свещеници от Руската черква.
„ Аз си подпомагам доста, доста добре с някои разследващи служби. Но това, което виждаме, е, че при други има нещо като сляпо леке, когато става въпрос за корупция и за съветско въздействие. Все още обсъждаме с ръководителите на другите съдружни партии дали би трябвало да променим закона за разследващите служби. За някои от тях ще е належащо утвърждението на президента, само че от негова страна има най-силна опозиция. Винаги съм се опитвал да работя с президента (Румен Радев, бел. ред.), само че за жалост не виждам предпочитание за това от негова страна. “
Денков се стопира и на тематиката за затварянето на въгледобивните централи. Той показва, че България има проект за преструктуриране на районите, в които ще бъдат затворени ТЕЦ-овете и че договаря за това със синдикатите.
„ Водя договаряния със синдикатите, с цел да схванат какво е написано в документа, в който е проектът ни и е пратен на Европейска комисия. Но тези хора през днешния ден работят против личните си ползи. Ето за какво ние като държавно управление се опитваме да им помогнем да развият своя район, само че те не схващат. “
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
За задачата обаче Нидерландия и Австрия ще би трябвало да анулират ветото си.
Така стартира огромно изявление на премиера Денков пред австрийския вестник „ Дер Щандард “ през днешния ден. Той трябваше да се срещне с австрийския си сътрудник, с цел да обсъдят ветото на Австрия за влизането на България в Шенген, само че Нехамер се разболя и отсрочи срещата. Вместо това Денков ще пътува за Берлин, където тази вечер се среща с канцлера Олаф Шолц.
Пред австрийския вестник Денков изяснява какви са главните цели на държавното управление му в промените на съденото произвеждане:
„ Правим промените извънредно тъй като желаеме да подобрим правосъдната система в България, а не с цел да угодим на Австрия или Нидерландия. Миналата седмица към този момент усъвършенствахме антикорупционния закон в Народното събрание.
На второ място, става въпрос за увеличение и възстановяване на контрола върху основния прокурор. Заради тази уязвимост имаше няколко решения на Съда на Европейския съюз против България. На трето място, става въпрос за състава и процедурите за избор на членове на правосъдната власт.
Преди беше относително елементарно да им се оказва политическо въздействие, само че в този момент измененията целят да понижат оптимално политическото въздействие върху съдиите. Някои от тези промени изискват промени в конституцията и ние желаеме да приключим с това до края на годината. “
Вестникът обаче пита и по какъв начин тези промени могат да се осъществят тъкмо благодарение на ГЕРБ, чиито мрежи на въздействие биха били наранени.
" Ако успеем да създадем тези промени в конституцията и законите, това към този момент ще бъде доста достижение. Всички партии, които са част от обединението, поддържат това, споделя българският министър председател. - Засега всичко върви съгласно програмата, която беше направена при започване на държавното съдействие. И не виждам никакви признаци, че някой желае да спре да го прави. “
С тези промени той счита, че Нидерландия би трябвало да вдигне ветото си, защото то е поради неналичието им. Когато изискванията на нидерландците бъдат осъществяване, те няма да имат причини за неприемането ни в Шенген, уверен е българският министър председател.
Австрия пък се срещу влизането на България в Шенген поради опасенията си от напор от мигранти. Денков обаче отхвърля и този мотив:
„ Само през тази година сме спрели към 150 000 опита за незаконно прекосяване на границата. Работим доста интензивно и против трафикантите - това е интернационална мрежа. Повече от 2000 незаконни мигранти са задържани в България, другояче щяха да са някъде другаде в Европа. Освен това съгласно статистиката по-малко от два % от мигрантите идват през България или Румъния по така наречен източен маршрут. “
Той показва и изгодите, които Австрия ще има от влизането на България в Шенген.
„ В момента съществува безусловно непотребен граничен надзор сред България и Гърция и сред България и Румъния. Въпреки че там няма значими пропускателни пунктове, там патрулират 1500 чиновници, които другояче биха могли да бъдат трансферирани на българо-турската и българо-сръбската граница. “
Българският министър председател изброява и икономическите негативи освен за България и Румъния, само че и за страни като Австрия от държането ни отвън Шенгенското пространство. Един от тях е инфлацията и високите цени на храните.
„ Хранителните артикули засядат за няколко дни на границата сред България и Румъния и Румъния и Унгария, тъй като не сме в Шенгенското пространство, а това коства пари. Премахването на тези изкуствени граници би понижило транспортните разноски и по този метод би понижило цените на храните и инфлацията. Съществува забележителен експорт на храни от България през Румъния за по-западните страни от Европейски Съюз. Замърсяването на въздуха от камионите, чакащи по границите, също е проблем. “
Според Денков присъединението на България към Шенгенското пространство ще подкрепи и интеграцията на Западните Балкани. И предизвестява:
„ Ако си напишем домашното и въпреки всичко не можем да се присъединим към Шенгенското пространство и еврозоната, опозицията ще каже: " Каквото и да предлага Западът, той не ни вижда като равноправни сътрудници. " От това би спечелила освен другарски настроената към Кремъл съпротива тук, само че и сходни сили в Северна Македония и Сърбия. Всичко това демонстрира, че се води по-голяма доста значима битка за европейското бъдеще на Балканите. “
На въпрос дали Австрия може да се възползва от газопровода, който сега се строи към Сърбия, министър председателят също има отговор:
„ Да, тъй като с газа от Гърция има благоприятни условия за доста увеличение на потенциала. Бихме желали да обсъдим с Австрия до каква степен тя би била заинтригувана от подобен превоз и по какъв начин вижда бъдещето на тези газопреносни системи през идващите години. “
Българският министър председател предупреждава и от заплахата непознати външни сили да предизвикат вълнения и принуждение на Балканите, изключително поради проблема Северна Македония. Той приканва политиците в Северна Македония да изпълнят обещаното регистриране на българите като малцинство в конституцията, с цел да продължи интеграцията на страната в Европейски Съюз.
„ Ситуацията сред Косово и Сърбия ми припомня за една сентенция, която е на повече от 100 години, че самите Балкани са като буре с барут. Всеки случай може да има доста по-значими последствия. Затова в действителност би трябвало да бъдем извънредно деликатни.
Няколко сили се пробват да разширят въздействието си на Балканите. Ние сме тук, на кръстопътя сред Мала Азия и Русия и силите на Европа. Затова би трябвало да бъдем доста мощни в своите полезности. Ако не се придържаме към европейските правила, върховенството на закона и интернационалното право, както са избрани от Организация на обединените нации, тогава войните могат да стартират още веднъж.
Единственият метод да предотвратим това е да използваме опита, който западноевропейските страни демонстрираха на света. Ако мирът и съдействието сред Франция и Германия са вероятни, те могат да бъдат вероятни на всички места, само че би трябвало да съблюдаваме тези правила, които имаме. “
На въпрос какво прави България, с цел да поддържа Украйна, само че и да се отбрани от съветските хибридни нападки, министър председателят декларира:
„ В бездънен интерес на България е да помогне на Украйна, с цел да държи войната допустимо най-далеч от границите на България. Така че няма несъгласие сред тези две неща, както се пробва да внуши съветската агитация.
Ние към този момент работим интензивно по усъвършенстването на нашата отбранителна система, на нашата войска, в това число и на бреговата защита. Става дума и за противоракетни системи, поръчахме изтребители F-16 и сме на финалния стадий от сключването на контракт за съвсем 200 бронирани военни машини.
По отношение на сухопътните сили доста бързо построяваме всички нужни детайли, които бяха отлагани в продължение на доста години. Работим интензивно с нашите съседи, като Румъния и Турция. Полша би трябвало да бъде изцяло интегрирана в системата за защита на източния фланг, от която сме част. “
Денков се стопира и на прогонването на съветски шпиони от България. Посочва, че предходната година са експулсирани 70, а тази година и тримата свещеници от Руската черква.
„ Аз си подпомагам доста, доста добре с някои разследващи служби. Но това, което виждаме, е, че при други има нещо като сляпо леке, когато става въпрос за корупция и за съветско въздействие. Все още обсъждаме с ръководителите на другите съдружни партии дали би трябвало да променим закона за разследващите служби. За някои от тях ще е належащо утвърждението на президента, само че от негова страна има най-силна опозиция. Винаги съм се опитвал да работя с президента (Румен Радев, бел. ред.), само че за жалост не виждам предпочитание за това от негова страна. “
Денков се стопира и на тематиката за затварянето на въгледобивните централи. Той показва, че България има проект за преструктуриране на районите, в които ще бъдат затворени ТЕЦ-овете и че договаря за това със синдикатите.
„ Водя договаряния със синдикатите, с цел да схванат какво е написано в документа, в който е проектът ни и е пратен на Европейска комисия. Но тези хора през днешния ден работят против личните си ползи. Ето за какво ние като държавно управление се опитваме да им помогнем да развият своя район, само че те не схващат. “
Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg
КОМЕНТАРИ