Експерт: руската тежкотоварна ракета Протон отпада от пазара на спътници
След 53 години дейна работа настъпват тежки времена за съветската тежкотоварна ракета “Протон ”, оповестява журналистът Анатолий Зак в своя публикация за Ars Technica. Понастоящем ракетата се бори на живот и гибел, с цел да остане конкурентоспособен състезател на сателитния пазар.
Според специалиста става въпрос за трагични промени в галактическата сфера, които са се случили едвам през последните няколко години. Само през 2010 година ситуацията на “Протон ” на галактическия пазар беше устойчиво – ракетата тогава хвърча цели 12 пъти. Но през 2018 година са планувани едвам няколко задачи и има късмет никоя от тях да не включва изпращането на комерсиален потребен товар.
Анатолий Зак съзира следните сложни фактори, които водят до това ракетата “Протон ” да отпадне от пазара. От една страна това са подозрения към професионалната подготвеност, подбудени от съществени гафове, които биха могли да се изтълкуват като симптом за небрежност: през 2010 година една ракета “Протон ” рухна в океана, тъй като беше претъпкана с гориво, а през 2013 година друга ракета се разруши наоколо до стартовата площадка заради сензори, инсталирани наобратно.
Зак регистрира и фактора “Рогозин ”. Руският вицепремиер Дмитрий Рогозин се открои през последните години като човек, който популяризира националистически и расистки послания. По време на интервал сред обтегнати взаимоотношения сред Русия и Съединени американски щати той предложи на НАСА да изстрелва астронавтите си на батут. Тази анти-западна политика също може да е отблъснала клиенти от Западна Европа и Съединени американски щати, които към този момент не желаят да поемат риска да изпращат спътниците си на съветски ракети. За страдание и разноските са се вдигнали – от една страна цената за застраховка на “Протон ” се е повишила фрапантно през миналите месеци и се приказва също по този начин, че превозването на спътници към Байконур към този момент коства два пъти повече пари от преди.
А през 2017 година ракетите “Протон ” бяха изведени от употреба заради проблем с контрола на качеството на създадените мотори. Добавете и фактора, че разработчикът ГКНПЦ “Хруничев ” още не е създал необятен обтекател на ракетата, нужен за някои огромни спътници. Добавете и другия фактор, че ракетата “Протон ” намира все по-голяма конкуренция в лицето на АрианаСпейс и бързо разрастващата се частна компания СпейсЕкс на Илон Мъск.
Като резултат през 2018 година “Протон ” се оказва единствено с един частен клиент – Ютелсат. Само дето спътниците още не са подготвени и има късмет полетът да бъде отсрочен за края на 2018 година и даже за 2019-та.
За страдание бъдещето на Русия на сателитния пазар не наподобява по никакъв начин добро…
Прочетете цялата публикация тук:
Снимка от изстрелването на Протон-М със спътника AsiaSat през 2017 година. Photo credit: Roscosmos