Слагаме край на лятното часово време за тази година в

...
Слагаме край на лятното часово време за тази година в
Коментари Харесай

Не остана: Връщаме часовниците на 31 октомври

Слагаме завършек на лятното часово време за тази година в последната неделя на октомври.

България ще се върне към астрономическото часово време в 4.00 часа сутринта локално време, на 31 октомври, оповестиха от Държавната организация за метеорологичен и механически контрол.

Стрелките на часовниците ще би трябвало да бъдат превъртени с един час обратно - от 4:00 ч. на 3:00 часа. Така всички " печелят " един час, който им беше лишен при прекосяването към лятното часово време.

В Европа смяната на времето се прави от 1916 година, а в България е въведена от 1979 година От 2002 година пък това се случва в последната неделя на октомври- за прекосяване към зимно часово време, и в последната неделя на март- за прекосяване към лятно часово време.

През 2018-а година Европейската комисия организира онлайн допитване, в което се включиха 4,6 милиона участници. Повечето желаеха промяната на времето да бъде прекъсната. Между страните в Европейски Съюз обаче и до през днешния ден не е реализиран консенсус кое часово време да бъде въведено - лятното или зимното.

Няколко европейски страни към този момент са се отказали от промяната на времето. Исландия да вземем за пример за последно мести стрелките на часовника през 1968-а година. За страните в арктическите райони промяната на времето в действителност няма необикновен смисъл, защото в пика на лятото и зимата мъчно може да се приказва за денонощно. Беларус също не сменя времето от 2011-а година, а Русия - от 2014-а.

В Съединени американски щати следват свои лични правила. Лятното часово там стартира на 14-и март и по този начин ще остане до седми ноември, т.е. лятното време ще завърши седмица по-късно от това в Европа.

Колко време ни е нужно, с цел да свикнеме със промяната?

Но какъв брой време е належащо на тялото, с цел да свикне със промяната на времето и променената светлина? Това е друго при всеки. Обикновено лишава ден-два. Но изключително при децата, юношите, по-възрастните и хората, страдащи от проблеми със съня - това може да отнеме до една седмица. Регулираният темп на съня е изключително значим за тези хора. Поради промяната на времето обаче те няма по какъв начин прецизно да се придържат към часовете за заспиване и пробуждане.

Експертите поучават хората с сходни проблеми да прекарват повече време на пресен въздух, който форсира обмяната на веществата и може да помогне за по-лесното заспиване. Също по този начин е допустимо няколко дни по-рано да стартира подготовка за промяната на времето: да вземем за пример адаптирането посредством ставане с 10-15 минути по-рано в продължение на няколко сутрини преди стрелките на часовника да бъдат преместени.

Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР