Дъщери, синове и родственици поднесоха венци пред паметника на горяните в Сливен
Скромният монумент на горяните в центъра на Сливен е подложен по самодейност и със средствата на Съюза на репресираните в града през 2001 година
Наследниците на сливенските горяни не не помниха своите герои. Днес, 2 юни 2026 година, дъщери, синове и други роднини сервираха венци и цветя пред паметника на горяните в центъра на Сливен.
Това заяви за desebg.com Станка Георгиева, щерка на горянина Георги Русев.
Тя напомни, че Сливенските горяни се почитат в Деня на Ботев и починалите за свободата на България, защото на 1 против 2 юни 1951 година Втора сливенска чета, възлизаща на 106 души и ръководена от Георги Маринов Стоянов – Търпана, влиза в тежко стълкновение с 13-хилядна войска от елементи на Министерство на вътрешните работи и войска, при което умират над 40 горяни.
На тази дата към този момент 25 години роднините и околните на горяните от Сливенско и Ямболско се събират, с цел да почетат героите от горянската въоръжена опозиция против комунистическия режим.
Скромният монумент на горяните в центъра на Сливен е подложен по самодейност и със средствата на Съюза на репресираните в града през 2001 година
Открит е от тогавашния вицепрезидент Тодор Кавалджиев, земеделец и някогашен лагерист в „ Белене ”, политически пандизчия по времето на комунизма, излежал 11 години в пандизите в Пазарджик и Плевен (1952-1963).
Наследниците на сливенските горяни не не помниха своите герои. Днес, 2 юни 2026 година, дъщери, синове и други роднини сервираха венци и цветя пред паметника на горяните в центъра на Сливен.
Това заяви за desebg.com Станка Георгиева, щерка на горянина Георги Русев.
Тя напомни, че Сливенските горяни се почитат в Деня на Ботев и починалите за свободата на България, защото на 1 против 2 юни 1951 година Втора сливенска чета, възлизаща на 106 души и ръководена от Георги Маринов Стоянов – Търпана, влиза в тежко стълкновение с 13-хилядна войска от елементи на Министерство на вътрешните работи и войска, при което умират над 40 горяни.
На тази дата към този момент 25 години роднините и околните на горяните от Сливенско и Ямболско се събират, с цел да почетат героите от горянската въоръжена опозиция против комунистическия режим.
Скромният монумент на горяните в центъра на Сливен е подложен по самодейност и със средствата на Съюза на репресираните в града през 2001 година
Открит е от тогавашния вицепрезидент Тодор Кавалджиев, земеделец и някогашен лагерист в „ Белене ”, политически пандизчия по времето на комунизма, излежал 11 години в пандизите в Пазарджик и Плевен (1952-1963).
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




