Истината за изхвърлянето и рециклирането на батериите от електромобили
Скоти Килмър (има канал в YouTube на автомобилна тема с 5,91 млн. абонати) разисква въпроса дали батериите за електрически транспортни средства са толкоз екологични, колкото се счита, че са, по-специално във връзка с тяхното изхвърляне.
Adam Lorgat от HotCars синтезира.
РЕЗЮМЕ
Изхвърлянето на батериите за електрически транспортни средства е наложителен проблем, защото процесите на преработване на литиево-йонни акумулатори към момента се развиват, което води до погрешно изхвърляне, при което се отделят токсични химикали и се способства за замърсяването и изменението на климата. Прогресивно мислещите компании, като Tesla, изследват опцията за пренасочване на употребяваните акумулатори за електрически автомобили към системи за предпазване на сила, с цел да удължат техния живот и да насърчат устойчивото потребление на сила. Измамническата процедура за подмяна на разградени акумулатори за продадени на търг електрически автомобили поражда опасения по отношение на неналичието на надзор на качеството и правна отговорност на пазара на електрически автомобили, което попречва доверието и отбраната на потребителите.В разгара на световния блян за намиране на устойчиви енергийни решения електрическите автомобили се трансфораха в лъч на вярата, който дава обещание по-чисто и по-зелено бъдеще.
Елегантни и безшумни, тези машини са приветствани като авангард на екологичния мироглед, защитавани поради ролята им за понижаване на въглеродния отпечатък в света и понижаване на зависимостта от изкопаемите горива.
И въпреки всичко, зад блестящите нововъведения и прогрес, в революцията на електрическите транспортни средства се крие един проблем – батериите и тяхното изхвърляне.
Рязкото увеличение на броя на електрическите транспортни средства породи наложителен въпрос: какво се случва с батериите, откакто изтече срокът им на употреба? Освен това подмяната на батериите сега води до огромна, прикрита сметка.
Тъй като електрическите автомобили стават все по-често срещани по пътищата, както и по-евтини и налични като новия Tesla Model 2, въпросът за изхвърлянето и преработването на батериите на електрическите автомобили стартира да се разисква.
Неотдавнашно видео от известния монтьор в YouTube Скоти Килмър слага въпроса дали тези акумулатори в действителност са толкоз екологични, колкото наподобяват.
Най-големите проблеми при изхвърлянето на акумулатори за електрически автомобили
Литиево-йонните акумулатори, които са в основата на електрическите автомобили, съставляват предизвикателство във връзка с преработването. Тъй като са относително нова технология, процесите за преработване на тези акумулатори към момента не са изцяло развити и това води до последици.
Според изследване на Нидерландската организация за приложни научни проучвания (TNO) до 2025 година се чака замайващ брой изхвърлени акумулатори за електрически транспортни средства – близо 170 000 тона – да попаднат в инсинератори, депа за боклуци или даже да бъдат изнесени от Европа към други страни.
Въздействието на това погрешно изхвърляне върху околната среда може да бъде нездравословно. Когато литиево-йонните акумулатори попаднат на сметища, те отделят токсични химикали в атмосферата, почвата и водата. Тези излъчвания включват до 22 кг въглероден диоксид за всеки киловатчас (kWh) съхранена сила, което изостря проблемите, свързани с изменението на климата.
Освен това батериите изхвърлят рискови детайли като манган, кобалт и никел, допринасяйки доста за замърсяването и окисляването на околната среда.
Килмър загатва, че няма повсеместен способ за преработване. Понастоящем нормативната уредба във всеки щат е друга и по тази причина политиките се разграничават.
На фона на тези провокации има лъч вяра. Далновидните компании, измежду които е и титанът в сектора Tesla, са в челните редици на пионерските новаторски решения – те изследват повторното потребление на използвани акумулатори за електрически автомобили за системи за предпазване на сила (ESS).
Този стратегически ход освен удължава виталния цикъл на батериите, само че и е в сходство с по-широката цел за стабилно потребление на силата.
Потенциални решения за изхвърляне на литиево-йонни акумулатори
В Европа начинания като финансирания от Европейски Съюз план BatCircle и подкрепения от френското държавно управление план ReLieVe се стремят да основат кръгова стопанска система за батериите за електрически автомобили.
Тези планове се концентрират върху възобновяване на скъпи материали като литий и кобалт от употребявани акумулатори, като оферират обещаващ път към устойчиви практики за преработване.
Килмър приказва за потреблението на роботи и изкуствен интелект при преработването на акумулатори. Той споделя, че Китай е на върха в преработването на акумулатори за електрически транспортни средства заради евтините разноски за труд и огромната наличност на минерали и запаси и че държавното управление на Съединени американски щати се пробва да промени това, като предлага данъчни облекчения за 10 години, с цел да подтиква локалното произвеждане на акумулатори.
Една от обещаващите благоприятни условия е концепцията за наново потребление на батериите за електрически транспортни средства. Вместо да бъдат изхвърлени, тези акумулатори могат да намерят нов живот в различни приложения. Повторното потребление включва стратегическо понижаване на броя на функционалните кафези в батерията и потреблението им за предпазване на сила в разнообразни други контексти, без да е належащо цялостно сглобяване.
Изследователите се занимават освен с повторното потребление, само че и с технологии за откриване на цялостния капацитет на изхвърлените акумулатори за електрически транспортни средства. Един от разновидностите е да се употребяват тежките метали, съдържащи се в тези акумулатори, за създаване на по-добри решения за предпазване на сила.
Мръсните секрети на подмяната на акумулатори
Килмър обръща внимание на лъжливите практики в света на електрическите транспортни средства. Той дава докладван образец, в който Nissan Leaf, закупен сякаш с батерия с потенциал 62 kWh се оказва, че в него е налична батерия, разградена до 24 kWh от първото потомство модели Leaf.
Друг проблем, който Килмър повдига, са покупките на електрически автомобили на търг, които се случват много бързо. Поради това нормално няма време за задълбочена инспекция на батерията.
Освен това аукционът не носи никаква правна отговорност за качеството на продавания автомобил и по тази причина е съвсем невероятно да се получи отплата – не оказва помощ и фактът, че „ сега няма никакви закони, които да предотвратяват този тип измами с акумулатори за електрически автомобили “, както ни споделя Килмър.
Какво се случва с унищожаването на батериите на електрическите автомобили?
Основният проблем, който затруднява изхвърлянето на акумулатори за електрически транспортни средства, е техният отровен състав. Съдържащи детайли като литий, никел, кобалт и манган, тези акумулатори съставляват забележителен риск за околната среда и човешкото здраве, в случай че не се третират вярно.
Тежките метали и токсичните електролити могат да обхванат в подпочвените води и да застрашат както дивата природа, по този начин и хората. Килмър споделя, че е финансово и екологично нежелателно да се продължава да се създават нови акумулатори, като се има поради, че 65% от водата в Чили се употребява само за минната индустрия – производството на нови акумулатори също не е дейно.
В Чили намаляването на водоснабдяването на локалните фермери ги кара да оцеляват единствено с помощта на добива на литий – това е една от многото аргументи, заради които електрическите автомобили не са толкоз положителни за околната среда, колкото си мислите.
От друга страна, построяването на жизнеспособно място за депониране на акумулатори ще докара до увеличение на разноските, което ще докара до верижен резултат върху цялостната стопанска система на електрическите автомобили.
Самият размер на батериите, генерирани от внезапно възходящия пазар на електрически автомобили, изостря тази рецесия. С повишаването на международните продажби на електрически транспортни средства се чака милиони акумулатори да доближат края на своя живот през идващите години – незабавната потребност от намиране на жизнеспособни способи за неутрализиране единствено ще се усилва.
Килмър споделя за преработването на акумулатори и за това по какъв начин ръчното демонтиране на батериите е обвързвано с високи разноски за труд. Ако стремежът към повече нови електрически транспортни средства продължи, считайте, че това ще бъде огромен финансов разход за всички участници. В противоположен случай главната идея за това, че електрическите коли са по-добри за околната среда, е неправилна.
Липсата на стандартизирани процеси за преработване (които се срещат при стандартните материали като пластмаса или стъкло) значи, че батериите за електрически автомобили изискват комплицирани и характерни способи за безвредно изхвърляне – все още технологиите за преработване се борят да отговорят на възходящото търсене, което води до несъответстващи практики за изхвърляне в доста райони.
Освен изхвърлянето, „ екологичността “ на електрическите автомобили се попречва и от енергоемкия развой на произвеждане и рандеман, който предшества живота на тези акумулатори.
Добивът и извличането на металите, употребявани в батериите за електрически автомобили, изискват доста количество сила, което води до обособяване на парникови газове и други нездравословни замърсители – това е нож с две остриета, който накърнява имиджа на екологичните електрически автомобили.
Ето и видеото на бай Скоти: