Скок с 60 лева на минималната работна заплата - от

...
Скок с 60 лева на минималната работна заплата - от
Коментари Харесай

След бурни дебати: Минималната заплата клони към 780 лева

Скок с 60 лв. на минималната работна заплата - от 710 на 770 лв. от 1 януари 2023 година. Предложението на Министерството на труда и обществената политика бе посрещнато в разнобой  на Тристранката през днешния ден. В последна сметка общественият министър склони на 780 лв..

Бизнесът поддържа препоръчаното от страната нарастване.  " В предлагането има логичност, която ние одобряваме, само че в действителност то се базира на метод за установяване на минималната работна заплата, който съгласно нас е неправилен.

А точно - дефинира се МРЗ за цялата страна, а не диференцирано по стопански действия. В някаква степен това предложение, както и няколкото оферти в Народното събрание, са въодушевени от директивата на Европейска комисия за съответна минимална работна заплата, за която чухме редица подвеждащи изказвания.

От АИКБ поддържаме предлагането с рекомендация да се съпоставя брутна минимална с брутна междинна заплата или с брутна минимална, чиста минимална с прага на беднотия, както е записано още в директивата. Не да се робува единствено на един индикатор ", съобщи ръководителят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев.

Той още веднъж посочи - въпреки и да остава най-ниска в Европейски Съюз, минималната работна заплата в България е преди всичко в Европейски Съюз като размер по отношение на брутния вътрешен артикул на глава от популацията. Административното централизирано покачване на индикатора също по този начин създавало и неуместната обстановка в бедните райони минималните равнища на възнагражденията да се приближават до междинните, което демотивира служащите.

От КРИБ пък подчертаха, че са за повишение на приходите, само че още веднъж не по административно-централизиран модел, а по секторен принцип.

Работодателите твърдо срещу предлагането на Българска социалистическа партия
Очаквано, синдикатите бяха недоволни от препоръчаното от страната покачване и от причините на работодателите. " Опитът да се внушава по какъв начин растежът на приходите като цяло и минималната работна заплата щял да докара до инфлация, би трябвало да бъде кръстосан.

Инфлацията в Европейски Съюз, а в България 2/3 от нея, се дължи на външни фактори и това го знаете доста добре. 1/3 от инфлацията в България пък се дължи на недобре развития пазар. Всичко, което беше направено тази година от бизнеса в доста браншове дружно с служащите и синдикатите, докара до значително компенсиране на междинната инфлация, само че никога не компенсира растежа на цените в дребната потребителска кошница ", отвърна президентът на най-големия профсъюз у нас - КНСБ, Пламен Димитров.

Ръстът на заплатите не покачва инфлацията, а в противен случай, разви нова икономическа доктрина той. " Не се покачва инфлацията, а в противен случай - с компенсирането на приходите най-малко до размера на инфлацията оказва помощ да се възвърне покупателната дарба на хората, тъй че те да продължат да използват и да развиват стопанската система. "

" Увеличението, което ни оферирате, е 8,45%. Натрупаната инфлация при храните, която продължава да се усилва за разлика от общата, която в последните месеци леко се успокои, е 26% от ноември 2022 до ноември 2023 година. Най-нискодоходните групи изразходват голяма част от месечните си приходи точно за храна ", посочи на собствен ред Ваня Григорова от КТ " Подкрепа ".

Синдикатите застанали паралелно до бизнеса, когато при започване на годината поискали обезщетения поради внезапно повишилите се цени на енергоизточниците, напомни тя. И прикани бизнеса - да си напомнят получената поддръжка и да кажат " да " на съответно покачване на минималната заплата.

С предлагането за 770 лв. МРЗ не се транспонира директивата на Европейска комисия за съответна минимална работна заплата, уточни на собствен ред общественият министър Лазар Лазаров. От началото на новата година обаче стартира процеса за нейното използване, образува се работна група, а имплементирането на европейските условия следва да стане факт от октомври 2024 година.

Има и вест - предвид на причините на синдикатите от Министерството на труда и обществената политика били склонни да ревизират предлагането си за растеж на минималната заплата с 10 лв. нагоре - до 780 лв., изрази благосклонност шефът на общественото ведомство. Това би било покачване с 9,9% по отношение на сегашните равнища на МРЗ.

За база на това покачване се употребяват равнищата на междинната работна заплата от 2021 година, като 780 лв. би представлявало 50% от нея.

Неадекватно е употребяват за изходна точка нивата от преди две години, възроптаха от своя страна от КНСБ и КТ " Подкрепа ". Синдикалистите оферират компромисен вид - МРЗ да скочи на 770 лв. от 1 януари и на 830 от 1 юли, като по този начин би станала 50% от междинната за 2022 година. Нещо, което обаче страната не приема.

Малко над 300 милиона ще бъде чистият резултат върху държавната хазна от покачването със 70 лв. от 1 януари, посочи още на въпрос на News.bg министър Лазаров.

Синдикатите пък се заканиха със стачки, в случай че МРЗ не стане 50% от междинната от 1 януари. 
Източник: lupa.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР