Скелети на още автомобили бавно се надигат в Странджа с

...
Скелети на още автомобили бавно се надигат в Странджа с
Коментари Харесай

Скелети на коли из цяла Странджа, край Стоилово се надигна и камион

Скелети на още коли постепенно се надигат в Странджа с настъпването на пролетта. Пред пътуващите на юг от Бургас в посока пограничните региони се разкрива неестествена картина - естественият парк е трансфорат в гробище за остарели коли.

Возилата изникват едно след друго като странни видения край Индже челник, Стоилово, Босна…Гледката от близко е смайваща - колите безусловно са обезкостени. Най-напред някой прозорливо е свалил регистрационните им номера, различен е отнесъл всички автомобилни гуми, трети се е погрижил за „ фините настройки “ - отмъкнал е чистачките, тонколоните, огледалата, страничните и задните стъкла. А най-после са изтръгнати кормилата и седалките. Това, което не е могло да се усвои от човешката ръка, е оставено на естествените процеси на природата и колите последователно се разпадат под намерено небе.

Впечатление прави един белег, който се повтаря при всички коли – предните стъкла са строшени. Знакът наподобява на маркировка.

Кой оставя тази диря и какъв брой време е лишило колите да придобият приключения образ, в който кореспондент на Дарик ги откри, явно мъчно може да бъде обяснено от формалните институции с причини и обстоятелства.

Въпросите, които изпратихме до пресслужбата на МВР-София с молба за изясняване на случая, потънаха в лабиринтите на Наказателно-процесуален кодекс и ЗМВР.



Информация, несъмнено потребна, която обаче не дава съответен отговор на серията от въпроси, с които се обърнахме към вътрешното министерство:

Кой е притежател на тези коли? Кой ги изоставя в гората? Защо, вместо да са в паркинг на съответното гранично полицейско ръководство, в случай че с тях е осъществено закононарушение, се намират в гората?

Междувременно поданици на Стоилово довериха, че в една от горските пресечки в селото, е прикрит и цялостен камион. Местните настояват, че с него трябвало да се транспортират трупи, само че сред тях били скрити мигранти. В региона имало и захвърлени одеяла, раници, персонални движимости, че даже и документи, които обаче явно не са чак толкоз примамливи. За разлика от камиона, който бързо бил претарашен.

Жителка на прилежащо село, която по време на обхода си из странджанските местности кореспондент на Дарик помоли за напътствие към разклона за Босна, където имало още един автомобил -фантом заяви, че от колата от дълго време не е останало нищо скъпо. Но пък насочи към други возила, зарязани в покрайнината. И показа, че в случай че човек побърза, към момента може да се снабди със относително непокътнати елементи от тях.

Между купчината остаряло желязо, като бодил в очите се набива цялостен наръч документи, които дъждовете неизвестно по какъв начин са пощадили- фактури с данни на компании, персонални имена на купувачи, продавачи, телефонни номера, бележки, изписани на ръка за петдесет процентова отстъпка, оставени да изгниват на произвола на естествените стихии на пода в колите.

Впечатление прави и още една подробност- на предните счупени стъкла още има стикери за застраховка „ Гражданска отговорност “ и годишен механически обзор - все улики, които биха могли да дадат информация за притежателите на колите, купувачите, действителните ползватели, броя на курсовете в пограничните региони, да се свържат с други възможни закононарушения и прочие И да потвърдят или отхвърлят версията, че колите-фантоми са употребявани от трафиканти за транспорт на бежанци. А също и да дадат информация за цялостната картина на мигрантската вълна. Ако някой въпреки всичко прояви интерес.

„ Все едно да намериш мъртвец в центъра на Бургас и да го прескочиш “, заключи картината някогашен криминалист.

Д-р Дико Патронов - лесовъд, някогашен основен шеф на Районна дирекция по горите в Бургас:

Да скриеш по този метод боклуци, които не могат да се разградят епохи, значи да обречеш на замърсяване една територия, която назоваваме „ белите дробове “ на Бургаска. Няколко стотин години са нужни, с цел да се разпадне в почвата една найлонова торбичка, а тук виждаме цели коли. Представете си какъв брой дълготрайни ще се измененията, които ще настъпят в екологичното положение на територията. За цялата тази история си има виновни и оторизирани структури. Това са неща, изписани в закона, няма какво да се усуква. Случайни работи не стават. За да има толкоз доста струпани вкупом боклуци – персонални движимости, здрави раници, храна в период на валидност, мобилни телефони и прочие, това значи, че тук се прави някаква обработка на тези хора, които са залавяни. Хванали са ги някъде и те са били принудени да захвърлят всичко. Не падат от небето тези работи. Там бяха изяснени някои неща, които имаше хора, които злоупотребяваха, крадяха от тях всякакви работи и ги връщаха в Турция с обърнати джобове. Този развой мисля, че спря. Но това, което остана са купищата отпадъци.. Но да оставиш коли в гората-това към този момент е безсрамие. Не може да се оставя на произвола една кола. Знаете, танковете от Втората международна война, които бяха заровени в окопи във Факия и желаеха да ги откраднат, след това на личен ход ги откараха в музеите. С една кола ли няма да се оправят?
Източник: darik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР