Ситуацията с оралното здраве при децата е сериозна. Това обяви

...
Ситуацията с оралното здраве при децата е сериозна. Това обяви
Коментари Харесай

92% от 18-годишните у нас имат кариес

Ситуацията с оралното здраве при децата е сериозна. Това разгласи на годишен конгрес за Националната стратегия за профилактика на оралните болести при деца (НППОЗД) до 18-годишна възраст доктор Светослав Гачев , заместник-председател на Контролния комитет на Българския зъболекарски съюз (БЗС). Данните сочат, че 71% от 5-годишните деца имат кариеси, а при 12-годишните този дял доближава 79%. При 18-годишните ситуацията е още по-критично - цели 92% от тях са наранени от кариес. Общо 792,000 от 1 милион деца на възраст сред 5 и 18 години в България страдат от този проблем, до момента в който средствата, отпускани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК), са извънредно незадоволителни - едвам 161 лв. приблизително за лекуване на дете.

Експертите показват, че главните форми на профилактика включват ранно образование и създаване на привички за джука хигиена, като родителите играят основна роля. Използването на подобаващи четки, пасти и други средства може доста да понижи риска от кариес. Проблемът обаче се задълбочава и от неналичието на здравословни хранителни привички. Последно изследване от ноември 2024 година демонстрира, че всяко второ дете в България не употребява всекидневно пресни плодове и зеленчуци, а 30% от децата страдат от затлъстяване.
 Хаос: Зъболекарите остават отвън система, в която са задължени на бъдат
Хаос: Зъболекарите остават отвън система, в която са задължени на бъдат

БЗС регистрират държанието на " Информационно обслужване " АД като скандално

Други ефикасни ограничения като силанизирането на дълбоки фисури незабавно след пробива на зъбите, също дават позитивни резултати. По думите на доцент доктор Виктория Жекова , член на Националния координационен съвет (НКС) на НППОЗД, това обезпечава 100% отбрана против кариес в тези зони. За интервала 2010-2023 година в България са силанизирани над 600,000 зъба, което е довело до понижаване на кариеса с 70-75%. Флуорната профилактика също остава потвърдено ефикасна, като включва както ендогенни средства (таблетки и капки), по този начин и екзогенни (гелове, пасти и разтвори).

Експертите упорстват за незабавни дейности, в това число подсилване на националните политики и увеличение на финансирането за орално здраве, просветителни акции за родители и деца, както и консолидиране на профилактиката в първичната здравна грижа. Те акцентират, че с координирани старания от страна на страната, публичните организации и родителите, България може доста да усъвършенства здравето на своето население и да се приближи до световните цели за понижаване на оралните болести до 2030 година
 Зъботехниците: Пари за зъботехника има, само че няма уредено законодателство
Зъботехниците: Пари за зъботехника има, само че няма уредено законодателство

Това нарушава правата на пациентите.

Значимостта на оралното здраве като основен съставен елемент на общото здравословно положение на национално равнище беше подчертана от ръководителя Управителния съвет на БЗС и на НКС на НППОЗД доктор Николай Шарков . Той цитира дефиницията на Световната здравна организация (СЗО) и Международната дентална федерация (FDI), съгласно която оралното здраве е положение на устата, зъбите и орално-лицевите структури, което разрешава на хората да извършват съществени функционалности като хранене, дишане и говорене, като в същото време включва психо-социални аспекти като самочувствие, благоденствие и дарба за другарство без болежка и дискомфорт.

На световно равнище данните са тревожни - оралните болести засягат 3.5 милиарда души и съставляват 45% от всички незаразни болести. Сред главните проблеми се открояват нелекуваният кариес, който визира над 2 милиарда души с непрекъснати зъби и 510 милиона с млечни, както и пародонталните болести, обеззъбяването, ракът на устната празнина и вродените малформации. Въпреки че годишните разноски за грижи за орално здраве доближават 390 милиарда $, те остават неравномерно разпределени сред районите.

Д-р Шарков акцентира и значимостта на връзките сред оралното и общото здраве. Лечението на тежки пародонтални болести усъвършенства контрола върху захарния диабет, а кариесът и загубата на зъби се свързват с нараснал риск от сърдечно-съдови и цереброваскуларни болести, както и с някои типове рак.

На национално равнище обстановката е не по-малко тревожна.
 Онколози желаят възстановяване на съдействието с други медицински експерти
Онколози желаят възстановяване на съдействието с други медицински експерти

На конференция по имуноонкология бе регистриран и непълен брой на джипитата в София
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР