Системата консумира 1 киловат и работи при стайна температураКвантовият компютър

...
Системата консумира 1 киловат и работи при стайна температураКвантовият компютър
Коментари Харесай

Япония отваря достъпа до квантов компютър

Системата употребява 1 киловат и работи при стайна температура

Квантовият компютър на NTT работи при стайна температура

В понеделник, 27 ноември, Япония ще отвори за свободен далечен достъп услугите на своя квантов компютър, който към момента е на стадий първообраз, заяви организация Nikkei.

Страната на изгряващото слънце влиза в конкуренцията на водещите играчи в областта на квантовите калкулации. Още от май 2016 година в Съединени американски щати е обезпечен далечен достъп до квантов компютър, в частност – до 5-, 16- и 17-кубитови системи на IBM. До края на актуалната година или през 2018-та компанията ще предложи обществен достъп до 20-кубитов квантов компютър.

В Япония квантовата система и достъпът до нея са обезпечени от оператора Nippon Telegraph and Telephone Company (NTT). Забележително е, че съществуващият първообраз на квантов компютър работи при стайна температура.

NTT създава квантови изчислителни системи въз основата на предаване и предпазване на данни посредством фотони. За задачата японските учени са основали система, която понижава 50 000 пъти скоростта на разпространяване на светлината във вакуум.

Подобни системи се назовават линейно-оптични квантови калкулации или LOQC (Linear Optics Quantum Computation). При тях изчислителните възли се състоят от огледала, оптични блокове за фазово пренасяне, за делене на лъчи и други характерни решения.

Така наподобяват типичните системи за линейно-оптични квантови калкулации (LOQC)

Публичният квантов компютър на NTT употребява за калкулации свойствата на светлината. По думите на разработчика, квантовата изчислителна система може да работи непрестанно при стайна температура, с помощта на което потреблението на сила е сведена до един киловат, колкото един мощен настолен компютър.

В момента квантовата машина на NTT може да извършва единствено задания за намиране на най-краткото разстояние сред върховете на графите, само че прави това по-бързо от която и да е друга изчислителна машина в света. Решаването на тази класическа задача от доктрина на графите изисква голям брой логаритми, а приложенията й са задоволително доста – да вземем за пример, търсене на най-краткия път по GPS координати.
Източник: technews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР