Сирия е поредната държава, която се плъзва към ислямизация с

...
Сирия е поредната държава, която се плъзва към ислямизация с
Коментари Харесай

Любомир Кючуков: Първата и основна задача сега е да се избегнат въоръжени сблъсъци между различните групировки в Сирия

Сирия е следващата страна, която се плъзва към ислямизация с предстоящото ново държавно управление. От картата на Близкия изток една след друга изчезват светските страни. Това сподели Любомир Кючуков – някогашен заместник-министър на външните работи, шеф на Института за стопанска система и интернационалните връзки, в предаването " България, Европа и светът на фокус “ на Радио " Фокус “

Накъде потегля Сирия сега никой не може да каже, тъй като разновидностите са доста и безусловно разнопосочни, добави той.

" Падането на режима на Асад беше последният отзвук на това, което оптимистично нарекохме " Арабска пролет “ и което приключи със обстановката в Египет и Либия, което несъмнено не донесе повече народна власт в тези страни “, даде образец той.

Падането на ръководството на Асад по думите му е резултат от отслабения през последните няколко години режим, който не е успявал да реши проблемите на сирийските жители. То е разследване и от дестабилизацията на района вследствие на нападението на " Хамас “ над Израел и последвалите дейности, усложняване връзките с Иран и намаляването на опцията на " Хизбула “ да въздейства на събитията в Сирия.

Най-потърпевши от това са Иран и Русия, уточни Кючуков. " На процедура мощно е лимитирана опцията Иран да въздейства в целия район, в това число и в южната част на Ливан. Доставките на оръжие прекосяваха на първо място през територията на Сирия. Вторият губещ в стратегически проект е Русия. В досегашния си тип Сирия беше главният стратегически съдружник на Русия в района на Източното Средиземноморие и Близкия изток с двете най-големи съветски бази на територията й – логистичната морска база в Тартус и военновъздушната в Хмеймим “, разясни някогашният заместник-министър на външните работи.

Той означи, че все още не се оформя поле на опозиция от страна на последователите на Башар Асад.

Първата и съществена задача в този момент е да се избегнат въоръжени конфликти сред другите групировки в Сирия, което би довело до разпад на страната. А те са доста, добави Любомир Кючуков. " Хайят Тахрир аш-Шам – бунтовниците, които завзеха Багдад и които на практика поеха властта в Сирия, са " реформирани “ джихадисти, които допреди години бяха част от локалния клон на " Ал Кайда “, които са в листата на терористичните организации както на Съединени американски щати, Русия и Турция, макар че точно Турция стои зад сегашната им победа. На последващо място са кюрдите, които са в дългогодишна война с джихадистите. Те и до момента направляваха над 1/3 от североизточната част на страната, подкрепяни са от Съединени американски щати. Те са главният боен и политически дразнител и опасност на Турция, което пък води до проблеми в връзките САЩ-Турция. Следват алевитите – отцепническа фракция на шиитите, които са 10% от популацията. Те заемат компактна територия на стратегическото средиземноморско крайбрежие на Сирия. Те бяха сериозна опора на Асад и макар заявките на новата власт в Дамаск, че няма да търсят възмездие, алевитите имат всички учредения да се притесняват от репресии, още повече в случай че те дадат заслон на някогашни последователи на Асад. Християните също са към 10%. Те нямат свои военни формирования, не живеят плътно, само че се употребиха със особено внимание до момента “, изясни специалистът.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР