Учителите готвят протести заради неизпълнени обещания за заплатите им
Синдикатът „ Образование “ към КТ " Подкрепа " е в протестна подготвеност в отбрана на по-високи заплати в образованието, се споделя в позиция, изпратена до медиите. " В програмата на „ Прогресивна България “ е заложено поддържане на възнагражденията на равнище 125% над междинната брутна работна заплата. Толкова е планувано и в Колективния трудов контракт за бранш „ Средно обучение “. В диалозите обаче се слага изискване нарастването на учителските заплати да бъде обвързано с резултатите на учениците, които се правят оценка като незадоволителни. Политиците трансферират отговорността за ниските резултати, многочислените отсъствия, неналичието на мотивация, функционалната неначетеност и останалите дефицити в просветителната система върху учителите. Но всичките тези проблеми са разследване от демократичния модел, натрапен точно от политическите партии, с цел да бъдат харесвани от бъдещия си електорат ", безапелационни са от синдиката.
" Според информацията от извършените срещи желанието на Министерството на финансите е да приложи рестрикции и в просветителната система, да понижи средствата за обучение и да оправдае това с неприятните резултати, като трансферира виновността само върху учители и шефове. Обещанията са нарастване на възнагражденията да има след една-две години при положителни резултати ", акцентират от КТ " Подкрепа ".
" Цинично е в диспути за средствата за обучение да се включват всички недъзи на просветителната система, които последователно я трансформират в обществена услуга. Наказанието на учителите през днешния ден е наказване на обществото към личното му бъдеще. Предложенията на синдикатите и работодателите са за най-малко 10% нарастване на трудовите хонорари на всички работещи в системата на образованието ", се споделя в позицията.
" Според информацията от извършените срещи желанието на Министерството на финансите е да приложи рестрикции и в просветителната система, да понижи средствата за обучение и да оправдае това с неприятните резултати, като трансферира виновността само върху учители и шефове. Обещанията са нарастване на възнагражденията да има след една-две години при положителни резултати ", акцентират от КТ " Подкрепа ".
" Цинично е в диспути за средствата за обучение да се включват всички недъзи на просветителната система, които последователно я трансформират в обществена услуга. Наказанието на учителите през днешния ден е наказване на обществото към личното му бъдеще. Предложенията на синдикатите и работодателите са за най-малко 10% нарастване на трудовите хонорари на всички работещи в системата на образованието ", се споделя в позицията.
Източник: duma.bg
КОМЕНТАРИ




