Димо Дренчев, Възраждане: Защо се планира да се тегли такъв голям дълг?
“Силно съм смутен от препоръчаната от вас 4-годишна рамка, която планува доста внезапен скок на държавния дълг. Според показаните ни планове Министeрство на финансите възнамерява дълга на България да се усили в безспорна стойност и като % от брутния вътрешен артикул ”. Това съобщи от трибуната на Народното събрание Димо Дренчев от “Възраждане ” на чуването на вицепремиера и финансов министър Людмила Петкова, по отношение на плана на бюджет за 2025 година.
От 2023 до 2028 година отговорностите ще набъбнат от 21,9% на 32,8% от Брутният вътрешен продукт или ще набъбнат с една трета. А пък в безспорна стойност растежът е от 40 милиарда на над 80 милиарда лв., т.е. двоен. Със сигурност този нестабилен метод на ръководство на дълга ще бъде отразен в кредитния рейтинг на страната и ще има надлежно растеж и на лихвените заплащания.
“Заложеният недостиг в бюджета е 3% или 6,4 милиарда. А вие планирате да изтеглите 16,9 милиарда заеми, т.е. доста повече.
Това е двойно повече от недостига и падежите за 2025 година. Логиката на дълговата политика сочи, че презапасяване със заеми се прави, в случай че в този момент, сега имаме преференциални условия, а се чака в бъдеще лихвите да се повишават. Само тогава има смисъл да се тегли дълг предварително ”, разяснява още Дренчев.
Обаче сегашната обстановка въобще не е такава. ЕЦБ води трайна политика на намаление на лихвите.
“Опасявам се, че същинската цел на тегленето на тези 17 милиарда заем, е те да бъдат в действителност същинския буфер в бюджета, в случай че не се осъществен заложените, според мен, безусловно нереалистични доходи. Остава въпросът, за какво се възнамерява да се тегли толкоз доста над недостига ”, означи още Дренчев.
Вицепремиерът отговори, че е очакван по-голям размер на дълга, който да покрие недостига за настоящата година, също по този начин има рефинансиране на остарял дълг, както и са планувани средства за увеличение капитала на Българската банка за развиване, за подкрепяне на дребните и междинни предприятия, както и във връзка с случаи на нужда и даване на средства за увеличение на капитала на Българската национална банка.
Народният представител от “Възраждане ” уточни, че има обилни неясноти, във връзка със схемата на ББР. Съществуват обосновани подозрения, че още веднъж, избрани и определени компании ще получат заеми, с цел да могат да си платят просрочени отговорности, и то без лихвите, по отношение на препоръчаната данъчна прошка.