Силен вятър възпламени тлеещи огнища край Средец
Силен вятър възпламени тлеещи огнища край Средец. Те се намират в региона на село Гранитец. По информация на пожарната работа едното от огнищата се намира в труднодостъпна околност. Към момента огънят е низов, само че има заплаха да се трансформира във върхов, поради мощните пориви напразно, каквато беше обстановката и през вчерашния ден.
Пожарът е локализиран и няма заплаха за обитаемото място. На терен работят 4 противопожарни автомобила. До момента огънят е унищожил 10 000 дка повърхност, като главно са нанесени вреди на горския фонд, аграрни земи и е изпепелена необитаема къща. Засега остава в действие оповестеното бедственото състояние в трите обитаеми места, наранени от пожара в Община Средец.
" Днешният ден ще бъде отново целия с обходи по целия периметър на пожара, с облитане с дрон. Ще бъде облетяно от всички страни, с цел да може да се види къде има тлеещи огнища и обособени тлеещи дънери, както по периферията на пожара, по този начин и във вътрешността. Поради мощния вятър, защото има и трева, която се намира под короните на дърветата и самите дървета са малко по-ниски, от мощния вятър горенето се трансферира в короната на дървото и от дърво на дърво става върхов пожар, без значение, че се намира в широколистен масив ", сподели за Българска национална телевизия старши контрольор Николай Костадинов от РСПБЗН –Бургас.




