Сигнал на Боец за опит за разпъване на полицейски чадър

...
Сигнал на Боец за опит за разпъване на полицейски чадър
Коментари Харесай

Чатове, контрабанда и полицейска тишина за един сериозен конфликт в Пловдив

Сигнал на " Боец " за опит за разтягане на полицейски чадър над контрабанда на цигари в Пловдив може да се окаже единствено парче от по-голям спор, който тече сред две стопански групи в града.

От едната страна стои Илиян Филипов - съсобственик на една от най-големите транспортни компании в България " ПИМК Холдинг ", прочут като строителят на новия стадион на " Ботев Пловдив ".

Срещу него се оказва Иван Петлешков - съсобственик на охранителната компания " Трафик СОТ ", някогашен бизнес сътрудник на Филипов и член на сдружението " Браво Пловдив ", което има своя група в Общинския съвет и собствен зам.-кмет по превоза.

Враждата сред двамата излезе на бял свят след основни полицейски акции. Една от тях се разкри за първи път в сигнала на " Боец " - задържането на рекордно (според техни данни) количествоконтрабандни цигари през ноември 2024 година

Няколко месеца по-късно - следва акция в централата на Илиян Филипов в Пловдив през март 2025 година, сякаш по отношение на следствие на хипотетично ликвидиране, осъществено от някогашен чиновник.

Няколко дни след влизането на полицията в ПИМК, шефът на ОДМВР Пловдив е отхвърлен и командирован в София. На негово място е назначен 40-годишен нов началник, който е бил трансфериран от Пазараджик към локалния отдел за битка с проведената престъпност.

За последните 8 години в регионалната дирекция на Министерство на вътрешните работи Пловдив са се сменили 9 шефове, както припомня локалният уебсайт " Под тепето ".

Публични обвинявания против Петлешков за интервенция в работата на Вътрешното министерство посредством подставени началници бяха отправени както от Илиян Филипов, по този начин и от Васил Боснешки, който е шеф в две негови сдружения. Боснешки даже твърди през своя Facebook-профил, че се притеснява да не стане жертва на поръчково ликвидиране поради протичащото се.

На собствен ред Петлешков се оплаква, че разногласието му с Илиян Филипов е резултат от офанзиви от " псевдомасонски кръг " от хора, които тръгнали против него, откакто отказал да извърши тяхна поръчка. Кои са те - не прецизира.

Сагата към този момент е и политически проблем. Вътрешният министър Даниел Митов е свикан от депутата Иван Петков (БСП) да дава отговор дали в Министерство на вътрешните работи има сигнали против Иван Петлешков и дали има данни за нарушавания от висши фрагменти на полицията в Пловдив и София.

Митов нито удостовери, нито отхвърли данните на " Боец " - в началото той даже упрекна организацията, че ставала " кошчеза боклуци за решение на вътрешни разногласия на хора в Министерство на вътрешните работи ".

Разбра се обаче, че и самият той знае за съответния случай с контрабандните цигари, изпратил е отчет до ГДБОП и делото е стигнало до прокуратурата поради данни за възможни нарушавания от страна на чиновници на полицията.

" Колеги, прибирайте се "

Организацията на Георги Георгиев " Боец " популяризира във вторник своя информация за въпросната контрабандна скица край Пловдив.

Твърди се, че акцията на 19 ноември 2024 година едвам не е била провалена поради разпореждане от директни ръководители на оперативните чиновници да се отдръпват от мястото на хипотетичното закононарушение.

" Боец " разгласява и чатове от вътрешна група в WhatsApp на служителите на реда, от които се вижда недоволството на чиновници от локалното звено на ГДБОП след командата " Прибирайте се ".

Вместо да я изпълнят, те вземат решение да задържат пратката и попадат на 3000 бокса контрабандни цигари на стойност над 8 000 000 лв.. Това най-малко е информацията, с която " Боец " разполага. В бюлетина на Министерство на вътрешните работи Пловдив от датата 19 ноември 2024 година и в идващите дни не се загатва нищо за задържането на толкоз огромно количество незаконни цигари.

Към оня миг вътрешен министър беше Атанас Илков, който апропо е и някогашен шеф на ОД Министерство на вътрешните работи Пловдив сред 2017 и 2019 година Един от дребното хора, които са се задържали за по-дълго на този пост.

" Боец " твърди и още нещо - има подозрения, че контрабандистите са били предизвестени в последния миг, че ще бъдат хванати, като създали опит за бягство (неуспешен). Организацията твърди още, че има " информация от два разнообразни източника ", които обвързват разрушения канал с Иван Петлешков.

Твърди още, че служителите на реда от интервенцията след това били подложени на " голям брой инспекции за дисциплинарното им уволняване и заличаване ". Посочва се и съответно име на началник от ГДБОП, който съгласно тях е дал заповедта за отдръпване на чиновниците, вместо да им позволи да извършат ареста.

Всичко това е информация, която до момента не е излизала обществено от Министерство на вътрешните работи и не беше споменавана от Даниел Митов преди сигнала на " Боец ". Но в това време в Министерство на вътрешните работи - Пловдив стартират да падат глави.

Акцията поради " ликвидиране, осъществено в чужбина от някогашен чиновник "

На 19 март - четири месеца след хипотетичния удар против контрабандата - спецчасти и полиция влизат в централата на ПИМК на Илиян Филипов.

В медийни изявления, цитиращи вътрешни данни от следствието, се твърди, че се ревизира ликвидиране, осъществено от чиновник на компанията в Германия поради изчезнали опиати.

В същия комплекс на " Рогошко шосе " в Пловдив се намира и компанията " Некст лоджистик ", ръководена от Васил Боснешки и притежавана от притежателите на ПИМК.

Един след различен, на 24 и 25 март, Илиян Филипов и Васил Боснешки разгласяват сходни позиции, в които непосредствено упрекват Иван Петлешков за полицейската акция против техните компании. Двамата настояват, че Петлешков " държи Пловдив в боязън ". Описват по какъв начин се движил с " две бронирани коли, пилотна кола, мотор и най-малко петима въоръжени охранители ". Твърдят, че той направлявал полицията в града посредством един от зам.-директорите в ОДМВР Пловдив Димитър Събчев, който му бил кум.

Негово предопределение, твърди Боснешки, бил и така наречен " Миро Тигъра " - зам.-директор на Столична дирекция на вътрешните работи. Прякорът съответствува с - самият той се беше разпознал в него преди една година. Прозвището му получи популярност поради някогашния длъжностен министър Иван Демерджиев, който твърдеше, че Тигъра бил обвързван с мрежата на (Данаилов обществено го отрича).

Илиян Филипов от ПИМК упреква Петлешков и в хипотетично пазаруване на гласове на последните локални избори, когато " Браво Пловдив " влезе в Общинския съвет, надзор над " ударни групи " от футболни агитки, и така нататък

Филипов твърди, че в предишното е плащал " шестцифрени суми за реклама " на година в локалния уебсайт " Трафик Нюз ", който той обвързва с икономическата група на Петлешков.

" С всеки месец цените нарастваха, натискът се усилваше. След като прекратихме рекламния контракт, против нас стартира открита акция за оклеветяване – с платени „ позиции “, цялостни с неистини, операции и ненавист ", твърди още той в позицията си.

" Трафик Нюз " официално е благосъстоятелност на сдружението " Трафик Бул " ООД, притежавано от Илиян Велков и Александър Апостолов.

Апостолов е бил съсобственик на " Трафик СОТ " до 2021 година - охранителната компания на Иван Петлешков.

Петлешков е избрал същия уебсайт " Трафик Нюз ", с цел да показа своята версия за спора.

Кой стои зад " Псевдомасонския кръг "?

В изявлението си Петлешков твърди, че няма " роднински връзки с каквито и да е шефове " от Министерство на вътрешните работи, само че се оказва, че самият той е приключил Академията на Министерство на вътрешните работи и познава хора " на всевъзможни равнища в йерархичната конструкция " - като бърза да подчертае, че това не значи, че има обязаност.

Той твърди още, че притежателят на ПИМК Илиян Филипов решил да прекратят общите си бизнес планове от " незадоволство... че не има медиен комфорт, който той се опитваше да реализира през мен, като оказвам въздействие на Александър Апостолов ". В изявлението си Петлешков приказва за Апостолов като за собствен настоящ съучастник, макар че би трябвало медийният издател да е трансферирал каузи си в " Трафик Сот " още през 2021 година

Петлешков намесва в абсурда и двама души, които назовава " Коцетата ", които свързва с Васил Боснешки. Петлешков твърди, че забранил на двамата да влизат в охранявания от него попфолк клуб " Бушидо " поради подозрения за разпространяване на опиати от тяхна страна.

Ако името на клуба ви приказва нещо, евентуално е обвързвано с акция на Министерство на вътрешните работи от времето на Иван Демерджиев. През пролетта на 2023 година 400 души от заведението бяха обискирани в продължение на часове поради инспекция за владеене на опиати.

Без да загатва името на Демерджиев - Петлешков няколко пъти препраща към него като някогашен " министър на вътрешните работи, който бе юрист, а и в този момент съставлява двамата господа " Филипов и Боснешки.

Накрая той твърди, че бил посочен за " зложелател " на един един псевдомасонски кръг ", чиито " представители желаеха нещо от мен, което аз отхвърлих да направя. След това те насочиха и експанзията си против мен ".

Смените отпред на Министерство на вътрешните работи Пловдив

Акциите на 19 ноември 2024 година против контрабандата и на 19 март 2025 година против ПИМК се правят под ръководството на един и същи шеф на ОДМВР Пловдив - Георги Машонов.

Той е някогашен шеф на 2-ро районно ръководство на локалната полиция, бил е и началник на ръководството в прилежащото село Труд.

На 26 март - след експлоадирането на абсурда сред Филипов и Петлешков - Машонов ненадейно освобождава поста и " минава на работа в структурите на Министерство на вътрешните работи в София ". Пред " 24 часа " той твърди, че самичък подал заявление за пренасяне ". Мотивите не са известни.

На негово място е назначен Станимир Калоферов от Пазарджик, доскорошен шеф на бранш БОП в Пловдив, някогашен началник на бранш " Икономическа полиция " в Пазарджик и на полицейското учебно заведение в Пазарджик.

Ако информацията на " Боец " за полицейската акция от ноември е вярна - чиновниците, работили по нея, би трябвало да са били подчинени на Калоферов. Самият той не е коментирал свадите, които доведоха до неочакваното му покачване.

Най-много въпроси има и към вътрешния министър Даниел Митов, който влезе в Министерство на вътрешните работи като човек отвън системата след поредност от обвинявания против предшествениците му за политически произвол.

От обясненията на ведомството му излиза наяве, че " Вътрешна сигурност " и " Инспекторат " наМВР работят по случая още от предходната година. След встъпването си в служба Митов е изпратил материалите до шефа на ГДБОП, а той е образувал 10 дисциплинарни производства.

Не излиза наяве обаче против кого са те - против служителите на реда, които са задържали контрабандата, или против тези, които са им дали заповед да не го вършат.

Не излиза наяве и дали Министерство на вътрешните работи преглежда този случай в по-широкия подтекст на изказванията за нерегламентирана интервенция в системата.

Прокуратурата също е сезирана, с което Министерство на вътрешните работи очевидно се надява да запечата случая под компактен похлупак.

" Огласяването на повече информация и обществените спекулации биха попречи ли на следствието и на разкриването на обективната истина ".
Източник: boulevardbulgaria.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР