Сидни тази година отпадна от водещите 10 градове в класацията.

...
Сидни тази година отпадна от водещите 10 градове в класацията.
Коментари Харесай

Виена остава най-добрият град за живеене в Европа, твърди EIU

Сидни тази година отпадна от водещите 10 градове в класацията.

Десетте най-комфортни градове

1. Мелбърн
2. Виена
3. Ванкувър
4. Торонто
5. Калгари
6. Аделаида
7. Пърт
8. Оукланд
9. Хелзинки
10 Хамбург Още по тематиката от 11 авг 2017 от 14 мар 2017 Столицата на Австрия е с извънредно ниска престъпност.Виена остава най-приятният за живеене град в Европа и е на практика съвсем подравнен с Мелбърн на място №1 в годишната ранглиста на Economist Intelligence Unit (EIU), обхващаща 140 града,.

Седма поредна година австралийският град оглавява листата. Този път той получава 97.5 от оптимални 100 пункта, само че преднината му пред австрийската столица е единствено 0.1 процентни пункта в показателя на поделението на медийната група The Economist. Много дребна е разликата и с канадските Ванкувър и Торонто (на позиции 3 и 4 и на 0.2 и 0.3 пункта от Мелбърн). Пето място си поделят канадският Калгари и австралийският Аделаида.

Колко удобен за живот е един град се дефинира от фактори като непоклатимост и сигурност, опазване на здравето, просвета, околна среда, обучение и инфраструктура. Най-слаби индикатори по тези критерии са посочили Дамаск (Сирия), Лагос (Нигерия) и Триполи (Либия). Сред петте града, които за последните 5 години са влошили най-вече ситуацията си, попадат Москва, Киев, Дамаск, Триполи и Детройт.

Сянката на терора не изчезва

Макар в Топ 5 да няма смяна, през последните години пораства неустойчивостта по света и това провокира разбърквания измежду голям брой други градове. В Европа има наранени от разпространението на страха от терористична офанзива - да вземем за пример Манчестър и Стокхолм - до момента в който градове като Рейкявик и Амстердам печелят от положителни индикатори за достъп до културни събития и намаляваща престъпност, показват създателите.

" Много проблеми, свързани с приятния живот, не са изчезнали - терористичните набези не престават, а геополитическата конюнктура основава интернационална неустановеност ", се споделя в известието на EIU. Честотата и разпростирането на терористичните офанзиви набъбнаха доста, Западна Европа попадна във фокуса на увеличаващите се паники, а няколкото набези във Франция и Англия единствено провокират в допълнение напрежение в градовете в региона. Дори Сидни слиза заради същата причина от 7-о на 11-о място в границите на една година.

Не единствено тероризмът носи проблеми - подобен резултат оказват мигрантската рецесия, Brexit, опитът за прелом в Турция и споровете в страни като Сирия, Либия и даже Нигерия. Значение имат съветските дейности в Източна Европа и Близкия изток, напрежението в Азия поради Северна Корея, политиката на новия президент Доналд Тръмп в Съединени американски щати.

Какво е нужно, с цел да си победител

Анализаторите акцентират, че спечелилите постоянно идват от избрана категория - приблизително огромни градове в заможни страни и релативно дребна плътност на популацията. На такива места инфраструктурата не е претрупана, престъпността не е висока и по-успешно може да се развиват благоприятни условия за свободното време.

При междинна плътност на популацията по света от 57 души на квадратен километър, в челната десетка са градове от страни като Австралия (2.9 души/кв. км), Канада (3.7), Финландия (15) и Нова Зеландия (18).

Австрия със 106 души на кв. км е изключение, само че Виена със своите 1.8 млн. поданици (2.6 млн. в столичния район) е релативно дребна спрямо мегаполиси като Ню Йорк, Лондон, Париж или Токио. В Австрия също е записано едно от най-ниските равнища в света на убийства - 0.53 на 100 000 души през 2016г. В столицата регистрираха поредна година на понижаване на престъпността - виенската полиция е записала едвам 68 закононарушения против хора (при 83 през 2015г. и 93 през 2012г.) През последните години във Виена е било осъществено единствено едно преднамерено ликвидиране. За съпоставяне - в Детройт единствено през предходната година са убити 302 души, а венецуелската столица Каракас е неосъществим антирекордьор с 4308.

Анализаторите обръщат внимание, че доста разбърквания по другите критерии има през последните 6 месеца - при 35 от 140 града. Когато се огледа целият оценен 12-месечен интервал, броят им доближава 44, което е към една трета от всички обхванати от изследването градове. За последните 5 години броят доближава 95 града (66 от тях са слезли в класацията).

Средният показател се е намалил с 0.8 пункта од 74.8%. Много по-отчетлив е спадът при индикатора " непоклатимост " - приблизително той е бил 73.4% през 2012г., само че в този момент е слязъл на 71.4%, т.е. с цели два пункта. Като цяло, обаче, от 17 града, придвижили се на нова позиция, 12 се изкачват в класацията (миналата година броят им бе единствено 7), т.е. макар опасността от тероризъм, там има задоволително мощни промени в останалите индикатори.
Не отписвайте бизнес центровете

Глобалните бизнес центрове като Ню Йорк, Лондон, Париж и Токио, са жертва на личния си триумф, споделят от EIU. Те притеглят доста хора с " блясъка на огромния град ", само че в тях благосъстоянието и културният живот съжителстват с по-висока престъпност, тапи, проблеми с обществения превоз. Въпросът е доколко равнището на приходите, разноските за живот и персоналните желания компенсират недостига в съществени фактори за удобен живот. Въпреки това, не отписвайте мегаполисите, споделят анализаторите, тъй като те се показват релативно сносно спрямо водачите, които са приблизително огромни градове.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР