[Shutterstock] В отговор на наложените й от ЕС санкции Анкара

...
[Shutterstock] В отговор на наложените й от ЕС санкции Анкара
Коментари Харесай

Напрежението около Кипър: Газ, санкции и геополитика

[Shutterstock] В отговор на наложените й от Европейски Съюз наказания Анкара стяга газовата обсада към Кипър.Конфронтацията сред Анкара и Никозия е неприятна вест за опцията за различни доставки за Европа, в това число за България.Не единствено добивът, само че и евентуалните направления на газа са част от комплициран пъзел от ползи, който от ден на ден се заплита. Ескалиращият газов спор към Кипър доближи точка, в която всяка стъпка, предприемана за понижаване на напрежението, го повишава още повече. Само часове откакто в понеделник Европейски Съюз наложи наказания против Турция в опит да я накара да приключи противозаконните си газови сондажи край Кипър, Анкара провокативно разгласи, че ускорява интервенциите си, като допустимо най-скоро ще изпрати и четвърти транспортен съд.

Със глобите на Европейски Съюз борбата сред Кипър и Турция за морската територия посред им към този момент е интернационален спор за енергийните запаси, въздействието и връзките в Източното Средиземноморие. Освен Европейски Съюз, Никозия и Анкара в него вземат участие още Съединени американски щати, Русия, Израел и Египет. И въпреки употребата на газовите залежи край Кипър да е надалеч в бъдещето, борбата за тях се изостря.

Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики. В тази обстановка и най-малката искра може да възпламени нежелани рискови последствия, разясняват анализатори на острова. Това обаче не попречи на близкия до Анкара така наречен министър председател на непризнатата Севернокипърска турска република Ерсин Татар да заплаши с парещ епизод, заявявайки, че " Южен Кипър би трябвало да се опасява повече, тъй като при положение на спор той е този, който ще загуби ".

Да загуби рискува и Турция, която с изключение на глобите от Европейски Съюз (макар и по-скоро символични) до края на седмицата може да бъде ударена с наказателни ограничения и от Съединени американски щати поради закупуването на съветски ракетни системи С-400. Прехвърчането на искри в Източното Средиземноморие е неприятна вест и за всички, които се надяват районът да се трансформира в различен снабдител на природен газ за Европа, в това число за България. Не единствено добивът, само че и евентуалните направления на газа (виж инфографиката) са част от комплициран пъзел от ползи, който към този момент, вместо да се подрежда, от ден на ден се заплита.

Международен спор

Изненадващо два дни преди основното съвещание на Европейски Съюз в понеделник водачът на кипърските турци Мустафа Акънджъ изпрати посредством Организация на обединените нации предложение до президента на Кипър Никос Анастасиадис, чиято цел бе да се откри излаз от задънената улица. Инициативата бе за основаване на взаимен комитет на двете кипърски общности за общо ръководство на изследванията, употребата и приходите от въглеводородите към острова. Напрежението обаче, вместо да спадне, се увеличи с последвалия в неделя ултиматум на външния министър на Турция Мевлют Чавушоглу. Той съобщи, че Турция ще продължи да прави сондажни действия, до момента в който кипърската гръцка страна не одобри предлагането на Акънджъ за съдействие.
Илюстрация
Увеличаване
Автор: Капитал Смаляване

Ръководителите на политическите партии в Кипър видяха зад предлагането зле затулен опит на Турция да притегли с него Европейски Съюз и Организация на обединените нации на своя страна и във вторник след тричасово съвещание на Националния съвет го отхвърлиха. Лидерите на двете кипърски общности прибавиха още масло в огъня, като си размениха взаимни обвинявания за торпилиране на напъните за обновяване на договарянията за сливане на острова, които са замразени от две години.

Макар да изрази отчаяние от слабите наказания, наложени от Брюксел, с дипломатическата си атака Никозия съумя да политизира навлизането на Турция в офшорната й зона, като посочи пред европейските си сътрудници, че това е нарушение на европейските морски граници, които страната пази като член на Европейски Съюз.

От началото на май турският сондажен транспортен съд " Фатих " се намира на към 36 морски благи (малко над 60 километра) на запад от Кипър и на 83 морски благи от турския бряг. Според Турция тази част от кипърската изключителна икономическа зона несъмнено попада в нейния континентален шелф.

От началото на юли вторият турски сондажен транспортен съд " Явуз " е в териториални води на Кипър край източния бряг. Самообявилата се Севернокипърска турска република, подкрепяна от Анкара, твърди, че това е нейна зона, за която тя е издала лицензи за сондажи на турската държавна петролна компания. До 31 юли турският проучвателен транспортен съд " Барбарос Хайредин паша " прави сеизмологични изследвания на юг от острова, в лицензираните от Кипър блокове. Четвъртият транспортен съд, който Турция ще изпрати – " Оруч автобус ", също е проучвателен и също се чака да се движи в кипърската изключителна икономическа зона. " Трите кораба, които към този момент работят към Кипър, ще продължат активността си, без да обръщат внимание на заканите - турският флот и военновъздушни сили обезпечават тяхната отбрана и сигурност ", съобщи президентът Реджеп Тайип Ердоган в понеделник, часове след решението на Европейски Съюз за глобите.

Спорът сред Кипър и Турция всъщност е политически. " Газовите сондажи на Турция са политически сондажи, тъй като водеща при тях е политическата причина, политическият интерес, а не търсенето и откриването на газ. Те извършват политическите цели на Турция, всичко е деяние против държавното управление на Кипър и част от стратетията й за геополитически и стопански надзор върху Източното Средиземноморие ", разяснява за " Капитал " почитан чиновник на външното министерство на Кипър.

Според специалисти в цялостен ход е " проект Б " на Анкара за Кипър, задействан поради неналичието на решение за обединяването на страната. Газовата " уговорка " в него включва острова в осъществяването на политическата тактика на Турция за превъзходство в Източното Средиземноморие.

" Турските искания излизат отвън рамките на Кипър и би трябвало да се преглеждат в по-широк проект като част от напъните на Турция да предоговори връзките си със Запада и съседите в района, тъй че те да отразят въздействието, което Анкара счита, че заслужава. Без дял в енергийната архитектура тя не може да бъде огромна мощ ", изяснява пред " Капитал " доктор Зенонас Дзиарас, откривател в кипърския център на Peace Research Institute Oslo и съосновател на аналитичната платформа Geopolitical Cyprus.

Затова и глобите на Европейски Съюз също са по-скоро политически, в сравнение с с действителен стопански резултат. Съветът на външните министри реши да прекрати договарянията за всеобхватно съглашение за въздушния превоз Европейски Съюз - Турция, както и да не се организират срещи на високо ниво по разговора за асоцииране на Турция. Освен това с близо 150 млн. евро се понижава европейската помощ, планувана за Турция за 2020 година, а Европейската капиталова банка е приканена да преразгледа кредитните си действия в Турция.

В същото време макар настояванията на Кипър за по-твърда линия Европейски Съюз резервира връзките си Турция като основен съдружник по въпросите на миграцията и сигурността. Информации в кипърски медии подредиха България измежду страните членки с негативна позиция за предприемането на " целенасочени ограничения " против физически лица и компании.

Газовият конфликт Кипър - Турция е и част от огромния конфликт Съединени американски щати - Русия, показват анализатори на острова. Както откритите енергийни запаси, по този начин и конкуренцията сред ползите на Америка и Русия в Източното Средиземноморие обрисуват геополитиката в района. Допълнително напрежение провокира закупуването от Турция на съветските С-400 и оповестеното изваждане на страната от програмата за американските изтребители F-35. Влошаването на връзките Анкара - Вашингтон съответствува със засиления интерес на Съединени американски щати към енергийната сигурност в Източното Средиземноморие и поддръжката им за Кипър и тристранните районни формати на съдействие, от които Турция е изключена.

Преговори или две страни

Откриването на въглеводороди от Кипър и газовите маневри на Турция към острова провокираха сериозна смяна и в позициите за решение на кипърския проблем. В резултат на намесата на Анкара в Източното Средиземноморие енергийните въпроси към този момент са на масата на бъдещите договаряния и все по-често се приказва за основаването на две независими страни на острова.

В изказване тази седмица турското външно министерство акцентира, че дейностите на Турция в Източното Средвиземноморие " имат две измерения - отбрана на нашите права на нашия континентален шелф и отбрана на равните права върху въглеводородите на кипърските турци, които са съсобственици на острова ". Друг е въпросът по какъв начин Турция пази ползите на кипърските турци, откакто със своите искания към морските територии в действителност ги ощетява. Според публикувана от турското външно министерство карта Турция счита 44% от сегашната изключителна икономическа зона на Кипър за своя благосъстоятелност, а по-малки дялове минават към прилежащите страни. Така в предстоящ федерален Кипър кипърските гърци и кипърските турци ще изгубят 69% от сегашната си морска зона.

Важен ход бе и предлагането на Мустафа Акънджъ за взаимен газов комитет, което Анкара приветства единствено часове след оповестяването му предходната събота. Според визията на Акънджъ в комитета, който ще е под егидата на Организация на обединените нации, ще влизат по еднакъв брой представители на двете кипърски общности и решенията ще се вземат с консенсус. Той ще се занимава с изследването, развиването, употребата на газовите залежи край острова и разпределението на приходите от тях, в това число ще разисква и договорите на енергийните компании.

Кипърското турско политическо управление е предложило основаването на подобен взаимен енергиен комитет неведнъж от 2011 година до момента и то постоянно е било отхвърляно от кипърските гръцки водачи. Президентът и партийните водачи в Кипър не одобриха и новото предложение.

Неразрешимите на този стадий разногласия за газовите залежи и взаимното ръководство на газовите запаси сред Турция и кипърските турци, от една страна, и Кипър, от друга, слагат на напред във времето концепцията за основаване на две обособени страни на острова. " Турция в този момент счита, че двете обособени страни в Кипър са нужни, с цел да пазят личните си ползи в Източното Средиземноморие ", показва " министър председателят " на Северен Кипър Ерсин Татар.

Това разположение на силите явно не благоприятства възобновяването на договарянията за решение на кипърския въпрос, е общата оценка в Кипър. Нито пък оказва помощ за скорошното стигане на газа от Източното Средиземноморие до пазарите. Още 10 сондажа от Кипър

Кипър продължава с осъществяването на енергийната си стратегия макар турските провокации, които целят да й попречат, съобщи държавното управление в Никозия. Нарастващият политически риск поради дейностите на Турция и засиленото наличие на нейни военни кораби към острова не се чака да накарат интернационалните петролни колоси, работещи в изключителната икономическа зона на Кипър, да ревизират проектите си. Но е допустимо да затруднят спомагателните действия и доставките до сондажните платформи, считат специалисти.

Пет проучвателни и пет потвърдителни сондажи за газ ще бъдат осъществени в лицензираните от Кипър блокове в границите на идващите две години, заяви в края на май кипърският енергиен министър Георгиос Лакотрипис. Серията пробивания би трябвало да стартира в края на тази или началото на идната година. Така тя ще бъде директно след края на двата турски сондажа – съгласно оповестените от Анкара навигационни известия сондажният транспортен съд " Фатих " ще работи край западния бряг на Кипър до 3 септември, а " Явуз " ще остане край източния бряг до 30 септември.

Два от идните сондажи в кипърския календар са потвърдителни – в находищата " Калипсо " в блок 6 и в откритото през февруари тази година от американската ExxonMobil " Глафкос " в блок 10 би трябвало да бъдат конкретизирани количествата находища, с цел да се създадат по-точни сметки за бъдещата им комерсиална употреба. Останалите 6 сондажа са проучвателни.

Първият придобит кипърски природен газ се чака в края на 2024 година или началото на 2025 година, заяви още енергийният министър. Той ще е от първото кипърско газово находище " Афродита ", чийто размер е към 130 милиарда куб. метра и е единственото до момента с потвърдена комерсиална жизненост. Газът от него ще бъде превозен по подводен водопровод до терминалите за полутечен газ в Египет, откъдето ще бъде изнасян за европейските пазари. Това стана ясно, откакто договарянията сред държавното управление на Кипър и консорциума Noble Energy-Delek-Shell, притежаващ лиценза за находището, за инспектиране на контракта за систематизиране на приходите от него приключиха сполучливо при започване на юни.

Според оповестените от държавното управление планове 18-те години период на употреба на " Афродита " ще донесат на страната над 9 милиарда $, само че енергийни специалисти считат, че тази сума е мощно повишена поради ниските цени на газа на интернационалните пазари.
Източник: capital.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР