Кая Калас: Разходите за отбрана на ЕС трябва да се увеличат
Държавите членки на Европейски Съюз би трябвало да усилят разноските за защита, с цел да бъдат в крайник със заканите, пред които е изправен континентът, предизвести висшата представителка на Европейски Съюз по външната политика и сигурността Кая Калас, съобщи Би Би Си.
Калас, която беше министър-председател на Естония до юли 2024 година, сподели, че " всяко евро, изхарчено за учебно заведение, опазване на здравето и обществени помощи [е] уязвимо “, в случай че блокът не поддържа мощна защита.
Президентът на Съединени американски щати Доналд Тръмп беше прав да подлага на критика разноските на Европа, които са приблизително 1,9%, добави тя.
Калас също по този начин уточни, че Русия харчи 9% от своя БВП (БВП) за защита и сподели, че разноските на Европа " явно не са задоволителни " в светлината на войната в Украйна.
" За да предотвратим войната, би трябвало да харчим повече, това е ясно ", сподели тя в стратегия на Би Би Си.
Калас зопълни, че страните членки също би трябвало да работят дружно, с цел да " притиснат " Русия стопански, и загатна за нов пакет от наказания идващия месец, с цел да означи три години от войната в Украйна.
Европейски Съюз би трябвало да бъде " изобретателен " във връзка с ограничението на " способността на Русия да води тази война ", сподели тя, добавяйки, че оказването на напън върху съветския президент Владимир Путин " е методът да се постави завършек на тази война, тъй като Путин е този, който я стартира ".
Преди да поеме поста в Европейски Съюз предишния декември, Калас неведнъж призоваваше за по-високи равнища на разноските за защита, до момента в който беше първата жена министър-председател на Естония, напомня Би Би Си.




