Новите портфейли от лоши заеми
[Shutterstock]
В ход са продажби на пакети неприятни фирмени заеми от Пощенска банка и Уникредит Булбанк, както и от Профикредит.Някои банки подписват регулярни по-малки покупко-продажби за пакети заеми Още по тематиката
Европейска банка за възстановяване и развитие ще леши дали ще отпусне половината от сумата до 7 юли
Раздвижване и съществени растежи за 2017 година са прогнозите за продажбата на корпоративни обезпечени задължения
Използването на услугите на колекторски компании остава ниско
ЕЦБ ще понижи изкупуването на облигации с 25% от април
Колекторските сдружения са купили " неприятни " отговорности за 900 млн. лева през 2016 година
След продажбите на потребителски заеми банките към този момент продават и корпоративен дълг
Колекторските организации изкупиха неприятни отговорности за 1 милиарда лева, прогнозите за 2017 година са за удвояване
Регионалният шеф на " ЕОС груп " пред " Капитал "
Директорът в норвежката B2Holding, която през лятото купи втората по величина колекторска компания в България, пред " Капитал "
След известно мъртвило през първото полугодие пазарът на портфейли от корпоративни обезпечени заеми се раздвижва. Очакванията за покупко-продажби за 1 милиарда евро към момента не се сбъдват, само че въпреки всичко прогнозата е за годината. И макар слабото полугодие прогнозите са за мощно последно тримесечие и въпреки всичко постигане на планувания милиард.
Дебютът беше при започване на тази година със договорка за 93 млн. евро корпоративни заеми, продадени в пакет от Уникредит Булбанк на норвежката Агенция за събиране на вземания. Колекторските компании чакат най-малко още две такива покупко-продажби до края на годината (виж още по тематиката в текста. Процесът протича по-бавно, тъй като заемите на дребни и междинни предприятия по-трудно се пакетират заради спецификата на всеки обособен заем. Друга специфичност е към момента не изцяло преодоляната стигма за предлагането на необслужвани заеми като уязвимост. Наблюденията на участниците на пазара демонстрират, че банките от ден на ден се отварят към продажби, само че към момента това се възприема повече като препоръка за неуспех, а не за положително корпоративно ръководство. Промяна е и че търговете се водят към този момент от консултантски компании като Делойт, Ernst & Young, PWC. Друг метод е търг с скрито наддаване посредством платени онлайн платформи, до които банката продавач дава оторизиран достъп на съответни лица от фирмите, претенденти за продаваните задължения.
Равносметката към полугодието е: шест месеца след най-голяма договорка за корпоративен пакет заеми е стартирала продажбата на втора от сходен диаметър от същата банка, друга дълго подготвяна договорка е в напреднала фаза, нови банки са излезли, въпреки и страхливо на пазара, други продават дребни портфейли, само че регулярно. Има наддаване и за портфейли на небанкови финансови институции.
Имоти от Пощенска банка
Един от дълго престоялите на пазара пакети от корпоративни заеми е на Пощенска банка. Проектът се споделя " Метро " и към този момент е в напреднала фаза. Размерът на дълга е 65 млн. евро. В пакета са обединени корпоративни обезпечени заеми – най-вече с ипотеки на недвижими парцели. Портфейлът допуска експертиза за ръководство в дълготраен аспект, разясниха осведомени със договорката. Обезпеченията по включените заеми са настоящи бизнеси. Два от парцелите с най-голяма стойност от портфейла са кината " Арена ", други два огромни парцела са офис здания във Варна. Има и огромни индустриални имоти към региона на Божурище, офис здания в София в не доста положителни местоположения. По оценка на колеторски компании това са активи, проблематични за ръководство. Освен това паричните потоци не генерират задоволително приход, тъй че да се обслужват заемите, които обезпечават, разясниха осведомени със договорката. Това е и повода участвалите в началната фаза колекторски компании да се отдръпват, като главните играчи са били капиталови фондове за недвижими парцели. Индикативни предложения са подадени от 4-5 от огромните интернационалните колекторски компании. На идващ стадий в състезанието са траяли присъединяване единствено фондове. Тази седмица се е достигнало до стадий наддаване с ценови предложения, като най-малко три компании са подали предложения. Процесът се движи в Атина, където е централата на Пощенска банка. Не е ясно дали ще се договаря с двама от подалите предложения и кои ще са те или ще се премине към един предпочетен претендент. Според близки до договорката, в Атина не са склонни на огромен дискаунт от цената, като търсеният най-малко е над 15% от номинала.
По принцип при ценообразуването на корпоративни заеми методът е мощно самостоятелен заради спецификите за всеки заем. Не би могло да се даде граници, в които варира цената при такива покупко-продажби, както е при потребителските портфейли. Обичайно се прави оценка капацитетът като паричен поток на обезпеченията. Конкретно за пакета на Пощенска банка има прогнози, че цената може да надмине 20-25% от цената на дълга.
Уникредит с втори дубъл
Вторият план на Уникредит Булбанк се споделя Taurus 2. Портефейлът е за към 83 млн. eвро. Близо 70% от него са заеми за дребни и междинни предприятия, обезпечени корпоративни заеми от общо 1174 клиента, като 24 млн. евро номинал от портфолиото е обезпечено с ипотеки. Най-голям дял са с просрочия сред 5 и 7 години.
Процесът е в начална фаза, като е разпратен информативен меморандум. Поканени са компании в областта на недвижимите парцели, колекторски сдружения и капиталови фондове. Очаква се до края на август договорката да е завършила или най-малко да има определен победител в състезанието. Провеждането в границите на към три месеца се прави оценка като естествена процедура.
Малки порции от Райфайзенбанк
Една от дейните банки на пазара на задължения е Райфайзенбанк. Нейната процедура е да предлага постоянно дребни обезпечени портфейли главно от заеми за МСП на търгове посредством профилирана онлайн платформа. За последните пет месеца банката е провела три търга, като и трите са сполучливо приключени. Средният размер на предлаганите портфейли е от към 5-6 млн. евро. Последният търг е бил преди по-малко от месец, като купувачът към момента не е явен, защото при този метод на осъществяване информацията става " забележима " на по-късен стадий. Купувачи на първите два портфейла са били Агенция за събиране на вземания и EOS Матрикс.
Очакване от ОББ
След неосъществена, само че подготвяна предходната година договорка за портфейл от 56 млн. евро има упования ОББ да се опита още веднъж да го извади на пазара в края на лятото. корпоративни заеми, а главно потребителски. Очакванията на колекторските компании са за сумарно предложение от банката от към 200 млн. евро, защото през последните година и половина не са излизали на пазараKBC, ползват досега политика от време на време Сибанк да пуска портфейли за продажба. Очаква се, че практиката ще продължи.
и песимизъм, че договорка ще се появи тази година, защото новият притежател преди малко заплати огромна сума за придобиването, а продажбата на портфейл е обвързвана с начисляването на спомагателен финансов разход за хранителни запаси.
Кой е още на пазара
Колекторските компании се надяват до края на годината още няколко банки да излязат на пазара. Сред тях са някои с по-консервативен метод - Societe Generale Експресбанк с сред 20 млн. и 50 млн. евро, Банка Пиреос с над 50 млн. до към 100 млн. евро обезпечени корпоративни и МСП заеми, както и за физически лица. По информация от бранша ПИБ има за продажба портфейл от парцели, като за задачата евентуалните купувачи ще са фондове за недвижими парцели. На този стадий обаче няма индикация по кое време би могло да се случи, като нямат и съответни стъпки в тази тенденция.
Небанковата комания за бързи заеми Профикредит е почнала процедура за портфейл от 130 млн. лева.
В ход са продажби на пакети неприятни фирмени заеми от Пощенска банка и Уникредит Булбанк, както и от Профикредит.Някои банки подписват регулярни по-малки покупко-продажби за пакети заеми Още по тематиката
Европейска банка за възстановяване и развитие ще леши дали ще отпусне половината от сумата до 7 юли
Раздвижване и съществени растежи за 2017 година са прогнозите за продажбата на корпоративни обезпечени задължения
Използването на услугите на колекторски компании остава ниско
ЕЦБ ще понижи изкупуването на облигации с 25% от април
Колекторските сдружения са купили " неприятни " отговорности за 900 млн. лева през 2016 година
След продажбите на потребителски заеми банките към този момент продават и корпоративен дълг
Колекторските организации изкупиха неприятни отговорности за 1 милиарда лева, прогнозите за 2017 година са за удвояване
Регионалният шеф на " ЕОС груп " пред " Капитал "
Директорът в норвежката B2Holding, която през лятото купи втората по величина колекторска компания в България, пред " Капитал "
След известно мъртвило през първото полугодие пазарът на портфейли от корпоративни обезпечени заеми се раздвижва. Очакванията за покупко-продажби за 1 милиарда евро към момента не се сбъдват, само че въпреки всичко прогнозата е за годината. И макар слабото полугодие прогнозите са за мощно последно тримесечие и въпреки всичко постигане на планувания милиард.
Дебютът беше при започване на тази година със договорка за 93 млн. евро корпоративни заеми, продадени в пакет от Уникредит Булбанк на норвежката Агенция за събиране на вземания. Колекторските компании чакат най-малко още две такива покупко-продажби до края на годината (виж още по тематиката в текста. Процесът протича по-бавно, тъй като заемите на дребни и междинни предприятия по-трудно се пакетират заради спецификата на всеки обособен заем. Друга специфичност е към момента не изцяло преодоляната стигма за предлагането на необслужвани заеми като уязвимост. Наблюденията на участниците на пазара демонстрират, че банките от ден на ден се отварят към продажби, само че към момента това се възприема повече като препоръка за неуспех, а не за положително корпоративно ръководство. Промяна е и че търговете се водят към този момент от консултантски компании като Делойт, Ernst & Young, PWC. Друг метод е търг с скрито наддаване посредством платени онлайн платформи, до които банката продавач дава оторизиран достъп на съответни лица от фирмите, претенденти за продаваните задължения.
Равносметката към полугодието е: шест месеца след най-голяма договорка за корпоративен пакет заеми е стартирала продажбата на втора от сходен диаметър от същата банка, друга дълго подготвяна договорка е в напреднала фаза, нови банки са излезли, въпреки и страхливо на пазара, други продават дребни портфейли, само че регулярно. Има наддаване и за портфейли на небанкови финансови институции.
Имоти от Пощенска банка
Един от дълго престоялите на пазара пакети от корпоративни заеми е на Пощенска банка. Проектът се споделя " Метро " и към този момент е в напреднала фаза. Размерът на дълга е 65 млн. евро. В пакета са обединени корпоративни обезпечени заеми – най-вече с ипотеки на недвижими парцели. Портфейлът допуска експертиза за ръководство в дълготраен аспект, разясниха осведомени със договорката. Обезпеченията по включените заеми са настоящи бизнеси. Два от парцелите с най-голяма стойност от портфейла са кината " Арена ", други два огромни парцела са офис здания във Варна. Има и огромни индустриални имоти към региона на Божурище, офис здания в София в не доста положителни местоположения. По оценка на колеторски компании това са активи, проблематични за ръководство. Освен това паричните потоци не генерират задоволително приход, тъй че да се обслужват заемите, които обезпечават, разясниха осведомени със договорката. Това е и повода участвалите в началната фаза колекторски компании да се отдръпват, като главните играчи са били капиталови фондове за недвижими парцели. Индикативни предложения са подадени от 4-5 от огромните интернационалните колекторски компании. На идващ стадий в състезанието са траяли присъединяване единствено фондове. Тази седмица се е достигнало до стадий наддаване с ценови предложения, като най-малко три компании са подали предложения. Процесът се движи в Атина, където е централата на Пощенска банка. Не е ясно дали ще се договаря с двама от подалите предложения и кои ще са те или ще се премине към един предпочетен претендент. Според близки до договорката, в Атина не са склонни на огромен дискаунт от цената, като търсеният най-малко е над 15% от номинала.
По принцип при ценообразуването на корпоративни заеми методът е мощно самостоятелен заради спецификите за всеки заем. Не би могло да се даде граници, в които варира цената при такива покупко-продажби, както е при потребителските портфейли. Обичайно се прави оценка капацитетът като паричен поток на обезпеченията. Конкретно за пакета на Пощенска банка има прогнози, че цената може да надмине 20-25% от цената на дълга.
Уникредит с втори дубъл
Вторият план на Уникредит Булбанк се споделя Taurus 2. Портефейлът е за към 83 млн. eвро. Близо 70% от него са заеми за дребни и междинни предприятия, обезпечени корпоративни заеми от общо 1174 клиента, като 24 млн. евро номинал от портфолиото е обезпечено с ипотеки. Най-голям дял са с просрочия сред 5 и 7 години.
Процесът е в начална фаза, като е разпратен информативен меморандум. Поканени са компании в областта на недвижимите парцели, колекторски сдружения и капиталови фондове. Очаква се до края на август договорката да е завършила или най-малко да има определен победител в състезанието. Провеждането в границите на към три месеца се прави оценка като естествена процедура.
Малки порции от Райфайзенбанк
Една от дейните банки на пазара на задължения е Райфайзенбанк. Нейната процедура е да предлага постоянно дребни обезпечени портфейли главно от заеми за МСП на търгове посредством профилирана онлайн платформа. За последните пет месеца банката е провела три търга, като и трите са сполучливо приключени. Средният размер на предлаганите портфейли е от към 5-6 млн. евро. Последният търг е бил преди по-малко от месец, като купувачът към момента не е явен, защото при този метод на осъществяване информацията става " забележима " на по-късен стадий. Купувачи на първите два портфейла са били Агенция за събиране на вземания и EOS Матрикс.
Очакване от ОББ
След неосъществена, само че подготвяна предходната година договорка за портфейл от 56 млн. евро има упования ОББ да се опита още веднъж да го извади на пазара в края на лятото. корпоративни заеми, а главно потребителски. Очакванията на колекторските компании са за сумарно предложение от банката от към 200 млн. евро, защото през последните година и половина не са излизали на пазараKBC, ползват досега политика от време на време Сибанк да пуска портфейли за продажба. Очаква се, че практиката ще продължи.
и песимизъм, че договорка ще се появи тази година, защото новият притежател преди малко заплати огромна сума за придобиването, а продажбата на портфейл е обвързвана с начисляването на спомагателен финансов разход за хранителни запаси.
Кой е още на пазара
Колекторските компании се надяват до края на годината още няколко банки да излязат на пазара. Сред тях са някои с по-консервативен метод - Societe Generale Експресбанк с сред 20 млн. и 50 млн. евро, Банка Пиреос с над 50 млн. до към 100 млн. евро обезпечени корпоративни и МСП заеми, както и за физически лица. По информация от бранша ПИБ има за продажба портфейл от парцели, като за задачата евентуалните купувачи ще са фондове за недвижими парцели. На този стадий обаче няма индикация по кое време би могло да се случи, като нямат и съответни стъпки в тази тенденция.
Небанковата комания за бързи заеми Профикредит е почнала процедура за портфейл от 130 млн. лева.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ




