Раждането на 5G в България
[Shutterstock] 2020-а ще бъде годината на едни от най-големите търгове за честоти до момента, даващи началото на построяването на 5G мрежа.След диалози с операторите цената на ресурса ще бъде понижена на половина.Но и по този начин построяването на 5G мрежа ще е скъпо - към 1 милиарда лева, и трите огромни телекома не изключват да я споделят. Догодина трите телекома - А1, БТК и " Теленор ", съвсем несъмнено ще получат достъп до още честоти. За клиентите това ще значи по-добра услуга и вероятно 5G на хоризонта. Въпросът с новите честоти е в цената. Регулаторът КРС чу митинга на сдруженията против дължимото по цена и предложи по-ниска сметка. Новите цени са с към 40 до 50% надолу, само че пък след идното систематизиране страната ще получава пари за необработен до момента запас. А в случай че цените си останат високи, сметката ще бъде платена от крайния клиент.
Същинският проблем с 5G е, че инвестицията в създаване на такава свръхскоростна мрежа в България се прави оценка от телеком специалисти на 1 милиарда лева Тук трите оператора имат по-изгодна алтернатива, която разискват с регулаторите - да поделят задачата по построяването и след това да употребяват общо оборудването.
Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Съвсем не на последно място стои и въпросът кой ще употребява тази мрежа. Засега крайните клиенти действително нямат потребност от такава услуга, смарт устройствата към момента са необичайност и скъпи, а бизнес потребностите от " мрежата на бъдещето " са главно доктрина и занапред ще се потвърждават в практиката. Така 5G към този момент звучи повече като скъпа екзотика, която най-малко маркетингово ще дебютира околните години в България. Операторите все пак са длъжни да са подготвени и технологията би трябвало последователно да стартира да навлиза в огромните градове. Според основния механически шеф на БТК Радослав Златков до две години в България ще има задоволително добре развити мрежи от пето потомство.
И трите телекома към този момент правят действителни 5G проби, само че в съвсем лабораторни условия. Основните въпросителни са честотите, които би трябвало да бъдат отпуснати от Комисията за контролиране на известията (КРС). Едва след тях идва и построяването на мрежите от операторите, изискващо вложения от стотици милиони. България може да се похвали с високи скорости на интернет и положително покритие от страна на телекомите, само че все пак те от дълго време имат проблеми във връзка с честотите.
От една страна, основни ленти не престават да са заети от страната, а от друга - цената им е прекомерно висока съгласно телекомите. Затова и наскоро изпълнителният шеф на " Теленор България " Джейсън Кинг разяснява, че фирмите значително са достигнали тавана на технологията, която могат да развиват с настоящия честотен запас. Затова проектът на страната за внезапно освобождение на набор се приема като мощно положителен знак. Причината за пробива е правилник на Европейския съюз, съгласно който 5G е предпочитана технология и страните би трябвало да освободят нужните честоти за нейното развиване най-късно до 2022 година
Технологията 5G употребява честоти от съществуващия набор от обхватите 700 мегахерца до 6 гигахерца, както и такива в обсега на милиметровите талази (24 – 86 гигахерца). При първите към момента има въпросителни, тъй като някои от тях още се държат от Министерството на защитата (МО) и Ръководство въздушно придвижване (РВД), само че към този момент има сигнали, че следващата година част от тях ще бъдат освободени. От КРС споделиха пред " Капитал ", че се чака освобождение на спектъра към 700 мегахерца през май 2020 година Две дребни ленти от по 10 мегахерца в спектъра към 800, също ще могат да бъдат употребявани откакто бъдат извършени проби с МО и мобилните оператори.
Отделно ще бъде пуснат и различен запас и по този начин 2020-а ще бъде годината на едни от най-големите търгове за честоти до момента. В момента операторите употребяват единствено 900 мегахерца, 1800 мегахерца и 2 гигахерца и не са съгласни на настоящите до момента цени за обхвати 2.6 гигахерца и 3.6 гигахерца. Те употребяват дружно единствено 100 мегахерца от спектъра към 3.6 гигахерца - за 5G проби в разнообразни точки от страната и експериментиране на другите приложения на технологията.
Цените, глупако
Именно цените са огромната въпросителна. Операторите не са склонни да дават необикновено високи суми за честоти за 5G, при изискване че към момента не престават да влагат в 4G мрежата си (част от новия провиснал запас ще бъде употребен точно за нея), а към момента нямат бизнес образци и упования за новата технология, която дава обещание свръхвисоки скорости на интернет, позволящи свързване на всевъзможни устройства, самостоятелни коли, умни поточни линии и така нататък
Секторният регулатор към този момент предложи изменение на цените и съгласно телекомите те отразяват по-добре действителностите, като плануват понижение на цените сред 30 и 50%. Те бяха импортирани в Министерския съвет и следва да бъдат признати, само че без повече детайлности кое какъв брой ще коства. В претекстовете си КРС оферираше по-ниска цена, като твърдеше, че по този начин ще бъде освободен финансов запас на операторите, който да влагат в нови неизползвани до момента честоти и в мрежата си. " Смисълът е да се откри точният баланс - да платиш задоволително за честоти, само че и да ти остане за инвестиция в съоръжение ", съобщи пред " Капитал " Иван Димитров, ръководител на КРС (виж изявлението по-долу).
От другата страна на барикадата бяха Министерството на финансите, което чака избрани приходи в бюджета от честотите и се противопоставяше на понижението. Министерството на защитата също има възражения. Според КРС при новите условия приходите в бюджета от трите оператора за интервала 2020 - 2023 година при даване на целия необходим им запас (тоест всички честоти) ще бъдат към 254 млн. лева от еднократни такси и към 110 млн. лева от годишни такси по отношение на 122 млн. лева от еднократни такси и 125 млн. лева от годишни такси за сегашните налични честоти при сегашните условия. Тоест страната ще получи повече пари, в случай че понижи цените и отпусне повече честоти на операторите. Оценките на регулатора сочат, че новите ограничения ще доведат до нови вложения в мрежи от страна на операторите за 540 млн. лева Според прогнозите на източник от телеком бранша при актуалните цени единствено първичните такси за честотите за 5G ще костват към 170 млн. лева общо на операторите.
За съпоставяне - цените в Европа наподобяват на моменти стряскащи: в Германия да вземем за пример за 41 отрязъка в спектрите сред 2 и 3.6 гигахерца четири телекома заплатиха общо 6.5 милиарда евро. Същата е цената и в Италия, поета обаче от пет телекома. Огромните суми, които операторите са подготвени да платят, с цел да изградят своя 5G мрежа, не избягаха от полезрението на медиите и да вземем за пример профилираният уебсайт Telecoms.com назова италианския търг " оргия по наддаване за 5G спектъра ". Далеч по-малки са сумите в Австрия и Финландия, където за спектрите сред 3.4 и 3.6 гигахерца телекомите заплащат общо надлежно 78 и 64 млн. евро.
Сумите в Западна Европа са надалеч от бюджетите на българските оператори. " Цената на спектъра е един от определящите фактори за проектите ни за развиване на 5G мрежа. При всички случаи инвестицията ще бъде в размер на милиони евро ", разясняват от " А1 България ". От БТК чакат построяването на 5G мрежата да коства на трите компании общо 800 млн. лева, които да бъдат вложени в идващите 4 години. Тези планирани разноски обаче зависят доста от това какви ще бъдат цените на честотите, както и дали операторите ще склонят страната за търсеното облекчение на строителните режими при създаване на нови и базови станции, както и преоборудването на остарели, които да обезпечат, че мрежата ще може да поддържа технологиите от ново потомство. Такива сигнали към този момент има от Министерството на развиването и благоустройството. 5G изисква повече базови станции на по-малки дистанции, само че пък размерът им е надалеч по-малък от сегашните. В същото време условията за градежа им са същите.
Според БТК сега построяването на една базова станция лишава сред девет месеца и две години, като " с тези периоди е невероятно да се построи добре работеща мрежа от пето потомство в границите на няколко години, защото тя изисква повече базови станции от употребяваните сега ". Същите са доводите и на " Теленор ", която показва относителен разбор на строителните условия за мобилни мрежи в Европа, съгласно който България е измежду дребното останали страни, в които е непокътнат комплицираният и муден позволителен режим за софтуерно възобновяване на базови станции. " В множеството страни това от дълго време се прави без строителни позволения. Последно облекчения в тази посока бяха осъществени в законодателствата на Сърбия, Румъния и Северна Македония ", разясняват от " Теленор ".
Хем съперници, хем сътрудници
При предстоящите стотици милиони за вложения в 5G мрежа и честоти от ден на ден се приказва за партньорство сред трите телекома в споделеното прилагане на мрежите им. Такова има и сега на някои места в страната, като съгласно основния механически шеф на БТК Радослав Златков от време на време е сред трите компании, а в някои случаи сред две от тях. Той счита, че шерването на запаси сред телекомите занапред ще става по-масово. " Конкуренцията от дълго време към този момент не е толкоз при физическата инфраструктура, колкото при качеството на даване на услугите ", съобщи той в изявление за " Капитал ". Изглежда, че концепцията е приветствана и от регулатора. " Честотният набор е нещо, което е последна големина и няма по какъв начин да се разтяга. По-скоро опитът на други водещи оператори демонстрира, че споделените запаси дават опция за по-ефективното му потребление ", счита ръководителят на КРС Иван Димитров.
Тук огромната въпросителна ще е каква ще е софтуерната съгласуемост сред 5G мрежите, тъй като обособените оператори работят с разнообразни снабдители на съоръжение. При споменавания милиард за построяването на цялостна 5G мрежа партньорството сред операторите значи съществено понижаване на разноските и вложенията.
При всички положения първичното нахлуване на 5G ще е в огромните градове в страната и ще се случи посредством надграждане на 4G мрежата. Очакванията са новите честоти да бъдат раздадени до края на 2020 година, след което операторите да стартират да построяват мрежите си. Но до цялостното нахлуване на новата технология са нужни най-малко две и повече години. Дотогава 5G си остава бъдеще, в което са другите. Опасно или не
5G дава обещание свръхбързи скорости, които ще зареждат технологиите на бъдещето, само че в това време провокира и терзания измежду някои консуматори и деятели дали не е нездравословна за здравето. Основните паники са ориентирани към милиметровите талази, които разрешават бърза връзка без закъснение в гъсто обитаеми места, само че имат и по-високо енергийно лъчение. Засега няма доказателства, че новата технология е по-опасна за здравето от досегашните мрежи, само че пък няма и доста данни, с които да се работи. Според Иван Димитров от КРС условията и стандартите за излъчванията на базовите станции у нас са надалеч по-високи от други европейски страни. Според него регулаторът ще е по-активен в връзката си с потребителите за положението и контрола над мрежите. " Факт е, че към тази технология ползата е голям и е ангажимент на структури като КРС да разбираем на всеобщия консуматор какво се случва, с цел да може всеки един да построи лично мнение и да бъде уверен, че техническото решение не заплашва здравето ни. Подготвяме такива планове и към този момент има стъпки в тази тенденция - да покажем какво е положението на електромагнитната натегнатост ", споделя Димитров.
При всяко позволение за базова станция се прави премерване на плътността на електромагнитното поле от самостоятелни държавни институции, споделя и основният механически шеф на БТК Радослав Златков. До средата на 2020 година пускаме новите честоти
Иван Димитров, ръководител на КРС
Кога очаквате да бъдат раздадени нови честоти на операторите?
Още следващата година в края на първото и началото на второто тримесечие ще можем да предоставим честотен запас, с който мобилните оператори незабавно да могат да построяват мобилните си мрежи. Смятам, че до края на първото полугодие ще има ясна визия какво се случва и ще бъдат стартирани процедурите. Коректно е да кажем, че първоначално този вид мрежи ще се появяват малко на островен принцип, само че това бизнесът би трябвало да реши.
Къде е България в този развой по отношение на прилежащите страни и Европа?
Според мен не изоставаме от Европа, тъй като с изключение на построяването на една инфраструктура, изискваща и честотен запас, и техническо решение, е и основаването на добре премислени стандарти за тази мрежа.
Питам ви, тъй като имаше закъснение при 4G и поради честотите на Министерството на защитата?
Забавянето не беше единствено поради военните, цената на техническите решения също забави ненапълно завършването на тази 4G мрежа, която и сега се доизгражда. А подмяната на механически решения в МО ще освободи запас, който е наложително зает сега. Знам, че има схващане на казуса там, и се надявам скоро въпросът да бъде решен. Имам един доста добър образец за доста положително партньорство за един избран честотен запас, който се използваше от РВД. След извършените диалози с тях до края на май следващата година този запас би трябвало да бъде свободен и имаме опция още през второто тримесечие да стартираме процедура, която да даде тази периодичност на операторите.
Колко ще коства 5G?
Смисълът е да се откри точният баланс - да платиш задоволително за честоти, само че и да ти остане за инвестиция в съоръжение. Има страни, които дават безплатно честотния запас, нашата цел е да намерим баланс за задоволително малко време. Има и честоти, които сега не са обект на внимание - 26 гигахерца са налични за потребление, само че следва да бъде изследван ползата на бизнеса към този набор. Според мен това ще стане, когато пристигна време да се дават услугите в гъсто обитаеми региони. Има и честотен обсег в региона на 700 мегахерца, който през второто тримесечие на 2020 година ще имаме опция да предоставим.
Кога ще влезе в действие новата цена?
Би трябвало да влезе в деяние от 1 януари. Искам да кажа, че построяването на тази софтуерна рамка за 5G мрежа не е просто даване на честоти, а сериозен развой, в който отношение имат значително администрации. Този развой не е проблем единствено в България, а и в други европейски страни. Изграждането на тези базови станции изисква задоволително положително аргументиране и на строителните структури, и съгласувателни документи. С сътрудниците от Министерството на районното развиване и благоустройство работим интензивно по тематиката, с цел да се даде опция построяването на нови и усъвършенстването на съществуващите кафези да се случва по един настоящ за 2020 година вид. Това ще наложи смяна и на нормативната уредба.
Ако съберем всички неща - техническата платформа, споделения запас, строителните действия, без да пропущаме и здравните правила, които администрацията би трябвало да следи и да демонстрира на популацията, всичко това демонстрира един много необятен набор от администрации, които би трябвало да вземат участие интензивно в построяването на новата мрежа. Ние като комисия сме се наели да бъдем и посредник на този развой, както и да осведомяваме правилно всички консуматори.
Същинският проблем с 5G е, че инвестицията в създаване на такава свръхскоростна мрежа в България се прави оценка от телеком специалисти на 1 милиарда лева Тук трите оператора имат по-изгодна алтернатива, която разискват с регулаторите - да поделят задачата по построяването и след това да употребяват общо оборудването.
Абонирайте се за Капитал Четете безкрайно и подкрепяте напъните ни да пишем по значимите тематики Съвсем не на последно място стои и въпросът кой ще употребява тази мрежа. Засега крайните клиенти действително нямат потребност от такава услуга, смарт устройствата към момента са необичайност и скъпи, а бизнес потребностите от " мрежата на бъдещето " са главно доктрина и занапред ще се потвърждават в практиката. Така 5G към този момент звучи повече като скъпа екзотика, която най-малко маркетингово ще дебютира околните години в България. Операторите все пак са длъжни да са подготвени и технологията би трябвало последователно да стартира да навлиза в огромните градове. Според основния механически шеф на БТК Радослав Златков до две години в България ще има задоволително добре развити мрежи от пето потомство.
И трите телекома към този момент правят действителни 5G проби, само че в съвсем лабораторни условия. Основните въпросителни са честотите, които би трябвало да бъдат отпуснати от Комисията за контролиране на известията (КРС). Едва след тях идва и построяването на мрежите от операторите, изискващо вложения от стотици милиони. България може да се похвали с високи скорости на интернет и положително покритие от страна на телекомите, само че все пак те от дълго време имат проблеми във връзка с честотите.
От една страна, основни ленти не престават да са заети от страната, а от друга - цената им е прекомерно висока съгласно телекомите. Затова и наскоро изпълнителният шеф на " Теленор България " Джейсън Кинг разяснява, че фирмите значително са достигнали тавана на технологията, която могат да развиват с настоящия честотен запас. Затова проектът на страната за внезапно освобождение на набор се приема като мощно положителен знак. Причината за пробива е правилник на Европейския съюз, съгласно който 5G е предпочитана технология и страните би трябвало да освободят нужните честоти за нейното развиване най-късно до 2022 година
Технологията 5G употребява честоти от съществуващия набор от обхватите 700 мегахерца до 6 гигахерца, както и такива в обсега на милиметровите талази (24 – 86 гигахерца). При първите към момента има въпросителни, тъй като някои от тях още се държат от Министерството на защитата (МО) и Ръководство въздушно придвижване (РВД), само че към този момент има сигнали, че следващата година част от тях ще бъдат освободени. От КРС споделиха пред " Капитал ", че се чака освобождение на спектъра към 700 мегахерца през май 2020 година Две дребни ленти от по 10 мегахерца в спектъра към 800, също ще могат да бъдат употребявани откакто бъдат извършени проби с МО и мобилните оператори.
Отделно ще бъде пуснат и различен запас и по този начин 2020-а ще бъде годината на едни от най-големите търгове за честоти до момента. В момента операторите употребяват единствено 900 мегахерца, 1800 мегахерца и 2 гигахерца и не са съгласни на настоящите до момента цени за обхвати 2.6 гигахерца и 3.6 гигахерца. Те употребяват дружно единствено 100 мегахерца от спектъра към 3.6 гигахерца - за 5G проби в разнообразни точки от страната и експериментиране на другите приложения на технологията.
Цените, глупако
Именно цените са огромната въпросителна. Операторите не са склонни да дават необикновено високи суми за честоти за 5G, при изискване че към момента не престават да влагат в 4G мрежата си (част от новия провиснал запас ще бъде употребен точно за нея), а към момента нямат бизнес образци и упования за новата технология, която дава обещание свръхвисоки скорости на интернет, позволящи свързване на всевъзможни устройства, самостоятелни коли, умни поточни линии и така нататък
Секторният регулатор към този момент предложи изменение на цените и съгласно телекомите те отразяват по-добре действителностите, като плануват понижение на цените сред 30 и 50%. Те бяха импортирани в Министерския съвет и следва да бъдат признати, само че без повече детайлности кое какъв брой ще коства. В претекстовете си КРС оферираше по-ниска цена, като твърдеше, че по този начин ще бъде освободен финансов запас на операторите, който да влагат в нови неизползвани до момента честоти и в мрежата си. " Смисълът е да се откри точният баланс - да платиш задоволително за честоти, само че и да ти остане за инвестиция в съоръжение ", съобщи пред " Капитал " Иван Димитров, ръководител на КРС (виж изявлението по-долу).
От другата страна на барикадата бяха Министерството на финансите, което чака избрани приходи в бюджета от честотите и се противопоставяше на понижението. Министерството на защитата също има възражения. Според КРС при новите условия приходите в бюджета от трите оператора за интервала 2020 - 2023 година при даване на целия необходим им запас (тоест всички честоти) ще бъдат към 254 млн. лева от еднократни такси и към 110 млн. лева от годишни такси по отношение на 122 млн. лева от еднократни такси и 125 млн. лева от годишни такси за сегашните налични честоти при сегашните условия. Тоест страната ще получи повече пари, в случай че понижи цените и отпусне повече честоти на операторите. Оценките на регулатора сочат, че новите ограничения ще доведат до нови вложения в мрежи от страна на операторите за 540 млн. лева Според прогнозите на източник от телеком бранша при актуалните цени единствено първичните такси за честотите за 5G ще костват към 170 млн. лева общо на операторите.
За съпоставяне - цените в Европа наподобяват на моменти стряскащи: в Германия да вземем за пример за 41 отрязъка в спектрите сред 2 и 3.6 гигахерца четири телекома заплатиха общо 6.5 милиарда евро. Същата е цената и в Италия, поета обаче от пет телекома. Огромните суми, които операторите са подготвени да платят, с цел да изградят своя 5G мрежа, не избягаха от полезрението на медиите и да вземем за пример профилираният уебсайт Telecoms.com назова италианския търг " оргия по наддаване за 5G спектъра ". Далеч по-малки са сумите в Австрия и Финландия, където за спектрите сред 3.4 и 3.6 гигахерца телекомите заплащат общо надлежно 78 и 64 млн. евро.
Сумите в Западна Европа са надалеч от бюджетите на българските оператори. " Цената на спектъра е един от определящите фактори за проектите ни за развиване на 5G мрежа. При всички случаи инвестицията ще бъде в размер на милиони евро ", разясняват от " А1 България ". От БТК чакат построяването на 5G мрежата да коства на трите компании общо 800 млн. лева, които да бъдат вложени в идващите 4 години. Тези планирани разноски обаче зависят доста от това какви ще бъдат цените на честотите, както и дали операторите ще склонят страната за търсеното облекчение на строителните режими при създаване на нови и базови станции, както и преоборудването на остарели, които да обезпечат, че мрежата ще може да поддържа технологиите от ново потомство. Такива сигнали към този момент има от Министерството на развиването и благоустройството. 5G изисква повече базови станции на по-малки дистанции, само че пък размерът им е надалеч по-малък от сегашните. В същото време условията за градежа им са същите.
Според БТК сега построяването на една базова станция лишава сред девет месеца и две години, като " с тези периоди е невероятно да се построи добре работеща мрежа от пето потомство в границите на няколко години, защото тя изисква повече базови станции от употребяваните сега ". Същите са доводите и на " Теленор ", която показва относителен разбор на строителните условия за мобилни мрежи в Европа, съгласно който България е измежду дребното останали страни, в които е непокътнат комплицираният и муден позволителен режим за софтуерно възобновяване на базови станции. " В множеството страни това от дълго време се прави без строителни позволения. Последно облекчения в тази посока бяха осъществени в законодателствата на Сърбия, Румъния и Северна Македония ", разясняват от " Теленор ".
Хем съперници, хем сътрудници
При предстоящите стотици милиони за вложения в 5G мрежа и честоти от ден на ден се приказва за партньорство сред трите телекома в споделеното прилагане на мрежите им. Такова има и сега на някои места в страната, като съгласно основния механически шеф на БТК Радослав Златков от време на време е сред трите компании, а в някои случаи сред две от тях. Той счита, че шерването на запаси сред телекомите занапред ще става по-масово. " Конкуренцията от дълго време към този момент не е толкоз при физическата инфраструктура, колкото при качеството на даване на услугите ", съобщи той в изявление за " Капитал ". Изглежда, че концепцията е приветствана и от регулатора. " Честотният набор е нещо, което е последна големина и няма по какъв начин да се разтяга. По-скоро опитът на други водещи оператори демонстрира, че споделените запаси дават опция за по-ефективното му потребление ", счита ръководителят на КРС Иван Димитров.
Тук огромната въпросителна ще е каква ще е софтуерната съгласуемост сред 5G мрежите, тъй като обособените оператори работят с разнообразни снабдители на съоръжение. При споменавания милиард за построяването на цялостна 5G мрежа партньорството сред операторите значи съществено понижаване на разноските и вложенията.
При всички положения първичното нахлуване на 5G ще е в огромните градове в страната и ще се случи посредством надграждане на 4G мрежата. Очакванията са новите честоти да бъдат раздадени до края на 2020 година, след което операторите да стартират да построяват мрежите си. Но до цялостното нахлуване на новата технология са нужни най-малко две и повече години. Дотогава 5G си остава бъдеще, в което са другите. Опасно или не
5G дава обещание свръхбързи скорости, които ще зареждат технологиите на бъдещето, само че в това време провокира и терзания измежду някои консуматори и деятели дали не е нездравословна за здравето. Основните паники са ориентирани към милиметровите талази, които разрешават бърза връзка без закъснение в гъсто обитаеми места, само че имат и по-високо енергийно лъчение. Засега няма доказателства, че новата технология е по-опасна за здравето от досегашните мрежи, само че пък няма и доста данни, с които да се работи. Според Иван Димитров от КРС условията и стандартите за излъчванията на базовите станции у нас са надалеч по-високи от други европейски страни. Според него регулаторът ще е по-активен в връзката си с потребителите за положението и контрола над мрежите. " Факт е, че към тази технология ползата е голям и е ангажимент на структури като КРС да разбираем на всеобщия консуматор какво се случва, с цел да може всеки един да построи лично мнение и да бъде уверен, че техническото решение не заплашва здравето ни. Подготвяме такива планове и към този момент има стъпки в тази тенденция - да покажем какво е положението на електромагнитната натегнатост ", споделя Димитров.
При всяко позволение за базова станция се прави премерване на плътността на електромагнитното поле от самостоятелни държавни институции, споделя и основният механически шеф на БТК Радослав Златков. До средата на 2020 година пускаме новите честоти
Иван Димитров, ръководител на КРС
Кога очаквате да бъдат раздадени нови честоти на операторите?
Още следващата година в края на първото и началото на второто тримесечие ще можем да предоставим честотен запас, с който мобилните оператори незабавно да могат да построяват мобилните си мрежи. Смятам, че до края на първото полугодие ще има ясна визия какво се случва и ще бъдат стартирани процедурите. Коректно е да кажем, че първоначално този вид мрежи ще се появяват малко на островен принцип, само че това бизнесът би трябвало да реши.
Къде е България в този развой по отношение на прилежащите страни и Европа?
Според мен не изоставаме от Европа, тъй като с изключение на построяването на една инфраструктура, изискваща и честотен запас, и техническо решение, е и основаването на добре премислени стандарти за тази мрежа.
Питам ви, тъй като имаше закъснение при 4G и поради честотите на Министерството на защитата?
Забавянето не беше единствено поради военните, цената на техническите решения също забави ненапълно завършването на тази 4G мрежа, която и сега се доизгражда. А подмяната на механически решения в МО ще освободи запас, който е наложително зает сега. Знам, че има схващане на казуса там, и се надявам скоро въпросът да бъде решен. Имам един доста добър образец за доста положително партньорство за един избран честотен запас, който се използваше от РВД. След извършените диалози с тях до края на май следващата година този запас би трябвало да бъде свободен и имаме опция още през второто тримесечие да стартираме процедура, която да даде тази периодичност на операторите.
Колко ще коства 5G?
Смисълът е да се откри точният баланс - да платиш задоволително за честоти, само че и да ти остане за инвестиция в съоръжение. Има страни, които дават безплатно честотния запас, нашата цел е да намерим баланс за задоволително малко време. Има и честоти, които сега не са обект на внимание - 26 гигахерца са налични за потребление, само че следва да бъде изследван ползата на бизнеса към този набор. Според мен това ще стане, когато пристигна време да се дават услугите в гъсто обитаеми региони. Има и честотен обсег в региона на 700 мегахерца, който през второто тримесечие на 2020 година ще имаме опция да предоставим.
Кога ще влезе в действие новата цена?
Би трябвало да влезе в деяние от 1 януари. Искам да кажа, че построяването на тази софтуерна рамка за 5G мрежа не е просто даване на честоти, а сериозен развой, в който отношение имат значително администрации. Този развой не е проблем единствено в България, а и в други европейски страни. Изграждането на тези базови станции изисква задоволително положително аргументиране и на строителните структури, и съгласувателни документи. С сътрудниците от Министерството на районното развиване и благоустройство работим интензивно по тематиката, с цел да се даде опция построяването на нови и усъвършенстването на съществуващите кафези да се случва по един настоящ за 2020 година вид. Това ще наложи смяна и на нормативната уредба.
Ако съберем всички неща - техническата платформа, споделения запас, строителните действия, без да пропущаме и здравните правила, които администрацията би трябвало да следи и да демонстрира на популацията, всичко това демонстрира един много необятен набор от администрации, които би трябвало да вземат участие интензивно в построяването на новата мрежа. Ние като комисия сме се наели да бъдем и посредник на този развой, както и да осведомяваме правилно всички консуматори.
Източник: capital.bg
КОМЕНТАРИ




