Благослав Михайлов: В България корупцията се базира на лични отношения и е покрита и незаконна
Що е то лобизмът и къде се ползва най-често ? Отговор на този въпрос дава в собствен пост в обществената мрежа Фейсбук блогърът Благослав Михайлов . Публикуваме неговия коментар без редакторска интервенция:
„ Политиката в Съединени американски щати по този начин работи. Ако искаш ухото на някой политик, би трябвало да плащаш на лобисти, пък в случай че ще да си партия от България. Думата „ лобиране “ идва от думата „ лоби “, безусловно като хотелско лоби или по-скоро аналогична на нашата дума „ коридор “.
Идва от концепцията, че в случай че искаш да кажеш нещо на някой политик, би трябвало да го пресрещнеш в коридорите на Народното събрание. Понеже политиците са хора и имат единствено 24 часа в денонощието, те нямат време да си приказват с безусловно всеки. И през днешния ден живеейки в толкоз огромни взаимосвързани общества е съвсем невероятно политик да ти обърне внимание, в случай че си просто какъв да е.
Затова в Съединени американски щати е възприета практиката за достъп до политици да се заплаща. Връзката всекидневно се реализира от лобисти. А лобистите взимат пари. И то супер доста. И несъмнено, политиците беседват на първо място с хора, които им подаряват пари. Защото акции се вършат с пари.
Това ние бихме го нарекли корупция и в някакъв смисъл е. Същевременно обаче е напълно фиктивен и законово-уреден развой. Съществената разлика сред България и Съединени американски щати в този случай е, че в България корупцията се базира на персонални връзки и е покрита и противозаконна, до момента в който в Съединени американски щати се базира на официални процеси.
Не се пробвам да споделям дали всичко това е положително или неприятно, просто по този начин работят нещата. И елиминирането на въздействието на парите от политиката е извънредно мъчно, тъй като парите въздействат върху безусловно всичко. Концентрациите на благосъстояние са като концентрациите на маса във вселената (като черните дупки) – те просто засмукват всичко. “




