Ще влезе ли Вальо Топлото окончателно на топло“ след 13

...
Ще влезе ли Вальо Топлото окончателно на топло“ след 13
Коментари Харесай

Ще влезе ли Вальо Топлото окончателно „на топло“ след 13 години съдебни дела

Ще влезе ли Вальо Топлото дефинитивно „ на топло “ след 13 години правосъдни каузи? Към октомври 2024 година правосъдната сага към Валентин Димитров, прочут като Вальо Топлото, продължава след повече от 13 години процеси, демонстрира инспекция. Битката му с прокурорите върви към продължение и дузпи след 2:2 в постоянното време, при извоювани две каузи за прокурорите и две оправдателни присъди в интерес на някогашния началник на „ Топлофикация – София “.

Последната му присъда е за пране на пари, обвързвана с присвояването на 10 милиона лв. от „ Топлофикация София “.

На първа инстанция, той е наказан на 7 години затвор, санкция от 20 000 лв. и отнемане от право да заема държавни постове за 6 години. Въпреки че прокуратурата настояваше за 10-годишна присъда, съдът взе поради продължителността на делото при определянето на наказването. Също по този начин, от Димитров бяха иззети 19 милиона лв. в интерес на страната.

Това е второто неоправдателно решение против него, като предходни каузи за занемареност и валутни закононарушения не доведоха до по-тежки присъди​.

През годините Валентин Димитров (Вальо Топлото) беше обвинен по няколко каузи, свързани с „ Топлофикация София “, като част от тях бяха извоювани от него, до момента в който други приключиха с неоправдателни присъди.

Ето преглед на най-важните правосъдни процеси:

Дело за източване на „ Топлофикация “:

Резултат: През 2012 година Апелативният съд го оправда по обвиняванията за източване на дружеството​. (Спечелено дело).

Общо:
Спечелени каузи: 2 (валутни закононарушения, източване на „ Топлофикация “).
Загубени каузи: 2 (пране на пари, безстопанственост).

Дело за занемареност (2012):

Резултат: През 2012 година Вальо Топлото беше наказан на 3 години затвор за занемареност, обвързвана с първокласни персонални покупки за сметка на „ Топлофикация София “ (като синьо сирене и джакузи)​. (Загубено дело).

Дело за валутни закононарушения:

Резултат: Делото за валутни закононарушения беше прекъснато още на първа инстанция, което значи, че Вальо Топлото го спечели​. (Спечелено дело).

Дело за пране на пари (2024):

Резултат: През 2024 година на първа инстанция е наказан на 7 години затвор и санкция от 20 000 лева, както и конфискация на имущество за 19 млн. лева Прокуратурата настояваше за 10-годишна присъда​. (Загубено дело).

Този обзор демонстрира разбъркан резултат за Димитров, като той има както извоювани, по този начин и изгубени правосъдни борби.

Основният прокурор, който изигра основна роля в делата против Валентин Димитров (Вальо Топлото), беше Божидар Джамбазов.

Снимка: Lupa.bg

Той бе прокурор по делото за пране на пари, както и по някои от другите обвинявания, свързани с „ Топлофикация София “. Джамбазов е един от най-публично известните прокурори, които интензивно се занимаваха с тези дългогодишни правосъдни процеси.

В някои от делата, които касаят финансовите закононарушения и безстопанствеността, са взели участие и други прокурори, само че Божидар Джамбазов е най-често свързван с водещите каузи против Димитров. През годините процесите минаха през разнообразни стадии и инстанции, което включваше и присъединяване на няколко правосъдни екипа и прокурори.

Прави обаче усещане, че Вальо Топлото е победител в по-важните и тежки за него каузи.

 

 

 

Източник – Lupa.bg

Още вести четете в: Крими & Темида, Темите на деня За още настоящи вести: Последвайте ни в Гугъл News
Източник: safenews.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР