Ще се подобри ли качеството на здравеопазването с повишаване на

...
Ще се подобри ли качеството на здравеопазването с повишаване на
Коментари Харесай

Адв. Димитрова: В обществото се е създало погрешно впечатление, че има нещо безплатно в здравеопазването

Ще се усъвършенства ли качеството на опазването на здравето с повишение на здравната вноска? Това разясниха пред Българска национална телевизия Аркади Шарков – икономист, консултант на министъра на опазването на здравето, и адв. Свилена Димитрова – ръководител на УС на Българската болнична асоциация (ББА)

„ Ако свързваме увеличението на здравната вноска с възстановяване на опазването на здравето, то би трябвало да е обвързвано с избрани политики “, съобщи Аркади Шарков.

„ Когато приказваме за здравни вноски, би трябвало да забележим дали са изпълнени останалите параметри – дали и по какъв начин се употребяват средствата от акцизи, дали МФ, респективно страната изплаща вноските за 9-те групи лица, измежду които деца и пенсионери, тук би трябвало да включим и здравнонеосигурените. Наблюдаваме развиването на инфлационния цикъл, към този момент Европейски Съюз заобикаля рецесията, само че в случай че подобен вид сюжет се развие до края на годината или при започване на другата, то за жалост и броят на здравнонеосигурените ще нарасне, тъй като ще се увеличи безработицата. И в тази посока би трябвало да се мисли, затова страната би трябвало да има буфери “, сподели той.

Икономистът обърна внимание, че

когато приказваме за повишаване на % на здравната вноска, би трябвало да имаме поради, че всяка цена нараства.

„ Трябва да се замислим по какъв начин ще одобряват това жителите. Защото те заплащат доста и за останалите неща. Има инфлация в опазването на здравето “, сподели Шарков.

Той напомни, че в случай че предходната година междинният растеж в стопанската система – показателят на потребителските цени е бил 17,1 %, в опазването на здравето той е бил 8,7.

„ Този растеж в опазването на здравето не може да догони действителното ценово ниво, заплатите не могат да стигнат оптимално равнище, в резултат на което следим проблем “, безапелационен бе икономистът. По думите му в момента пациентите доплащат 50-60%, а регламентирането на доплащането ще извади не ярко всички заплащания, включително и тези „ под масата “.

„ Ще покаже и действителната цена на опазването на здравето. Всички такси би трябвало да са обществени и да има ценоразпис. За да може когато жител избира лечебно заведение, да е наясно на каква цена ще се лекува “, сподели Шарков.

Според адв. Свилена Димитрова

увеличението на здравната вноска е въпрос, който би трябвало да бъде съществено прегледан в идващия парламент.

„ Ние би трябвало да гледаме на опазването на здравето като на нещо, в което да влагаме. След като икономистите са пресметнали, че в този момент сумите, които лечебните заведения получават за клинични пътеки, покриват 20%-40% от цената им, би трябвало доста ясно да си дадем сметка и да си отговорим на въпроса за какво е належащо доплащане. Много ясно би трябвало да бъде артикулирано, в случай че не желаеме то да се покачва, какво би трябвало да създадем. Само да споделяме, че опазването на здравето е приоритет, без да си даваме сметка, че има директна връзка с това, което ни е влагаме в него, е едно двуличие “, безапелационна бе тя.

В обществото се е основало неправилно усещане, че има нещо гратис в опазването на здравето,

изрази мнение тя.

Всъщност методът, по който е избрана цената на една клинична пътека, е циничен, добави тя. Касата споделя, че има толкоз пари и че лечебните заведения би трябвало да се вместят в тази сума, само че без да бъдат питани какъв брой действително коства пътеката, т.е. лекуването им.

Излязоха калкулации, съгласно които сумата, която плащаме за здравни вноски през целия си живот, е сред 13 000 и 30 000 евро. А единствено толкоз може да коства една интервенция в Германия, в Турция, в цяла Европа, направи съпоставяне Димитрова.

Юристката бе безапелационна, че гласоподавателите би трябвало да поддържат тези политици, които са подготвени да кажат истината в очите, колкото и неуместна да е тя.

„ Финансирането на опазването на здравето не е единствената тематика, за която си затваряме очите. Същото е и с кадровата политика.

Говори се, че не доближават млади експерти, че има кадрови проблем, А когато има младежи, които желаят да се развият, било то на клинични специалности, било на управнически позиции, не им се дава такава опция. Хората, които са с капацитет, с европейско мислене, надалеч от порочните практики, в един миг са неуместни. И ние въртим все едни и същи проблеми и не можем да изплуваме от тях от години. ББА през годините неведнъж е алармирала, че ние би трябвало да имаме целенасочена политика в опазването на здравето. Турция разгласи опазването на здравето за приоритет № 1 на страната, целият Европейски Съюз го разгласи за приоритет, а ние имаме други, по-важни цели “, сподели адв. Димитрова.

В опазването на здравето се въртят 4,1 – 4,2% от обществените средства и 4% от джоба,

съгласно Аркади Шарков.

„ Това по груба сметка значи сред 12 и 15 милиарда лева публични и неофициални заплащания. Ситуацията преди 3 години беше доста по-негативна, въпреки всичко при проговорите с БЛС и касата се реализира някакво нарастване на цените на клиничните пътеки. Има обаче и геополитически процеси, които въздействат – войната в Украйна, комерсиалната война сред Съединени американски щати и Китай, която даде своето отражение и в Европа, това са все фактори, които малко или доста въздействат на цените на медикаментите, на цените на консумативите. Да не забравяме, че към момента Китай е „ международната фабрика “, в този момент Европейски Съюз желае да измести производствата, само че това ще промени и цените, тъй като в Европа цената на труда е доста по-висока “, предизвести той.

Адв. Димитрова описа, че наскоро ББА е работила по план с фондация BeCause за отдалечени региони.

„ Установихме, че повече от 60% от хората в тези региони изобщо не са потърсили здравна помощ заради Коронавирус пандемията. Сега пациентите се връщат и когато потърсят помощ, се оказва, че те са в доста по-тежко положение.

Това рефлектира и върху нещо доста съществено – смъртността, България е преди всичко в Европа по смъртност “, сподели тя.

„ Решение може да има, в случай че се схване концепцията средства от акцизите да отиват за опазване на здравето, това е бюджетно безпристрастен вид. Половин милиард лв. ще влязат в системата, в случай че заделяме 10% от акцизите “, уточни Аркади Шарков.

„ Много положителни хрумвания, само че няма да са задоволителни. Да погледнем истината такава, каквато е “, прикани Свилена Димитрова.
Източник: zdrave.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР