Ще продължи ли пътят към създаване на независима държава в

...
Ще продължи ли пътят към създаване на независима държава в
Коментари Харесай

Изгнаникът Пучдемон вече не го грози арест в чужбина, кой ще управлява Каталуния след изборите

Ще продължи ли пътят към основаване на самостоятелна страна в Каталуния би трябвало да покажат идните районни парламентарни избори на 21 декември.

Кампанията за тях стартира през днешния ден в изискванията на продължаваща невиждана политическа обстановка в Испания.

Стачка и конфликти след анулираната самостоятелност на Каталуния

Затворът за Пучдемон и останалите се отсрочва към този момент

Досегашният водач на каталунските сепаратисти Карлес Пучдемон се намира в Белгия дружно с четирима от министрите си. Срещу някогашният министър председател имаше интернационална заповед за арест поради повдигнатите му обвинявания в подбудителство на протест против испанската страна и отклонение на публични средства (в битката за самостоятелност – б.р.).

Днес Мадрид отдръпна заповедта, защото управляващите имат вяра, че Пучдемон ще се върне в страната преди изборите, а в Испания заповедта за задържането няма да отпадне.

Самият той на процедура стартира да води акция от Белгия. Във видеообръщение той прикани каталунците да изберат личната си „ нация” пред „ подчинението” по отношение на „ тъмни образи” от Мадрид.



Социологическите изследвания и политическите анализатори все още не могат да дадат явен отговор дали Пучдемон и останалите сепаратисти, водачите на част от които са в ареста, ще запазят единството си и ще завоюват задоволително утвърждение, с цел да продължат битката за самостоятелност.

Създаването на „ Република Каталуния” към този момент бе оповестено на 27 октомври от локалния парламент поради резултатите от референдум 1 месец по-рано. Допитването беше оповестено за противоконституционно от Мадрид, като централната власт изпрати служители на реда, които попречиха на част от гласуването. Стигна се до батални подиуми, в които удари от палки в Барселона отнесоха и възрастни дами.

До следващи договаряния сред Мадрид и сепаратистите не се стигна, а след оповестяването на самостоятелност Испания задейства член 151 от Конституцията на страната. С него самостоятелния статут на Каталуния бе лишен, а централната власт пое контрола върху нея. Почти незабавно бяха свикани и изборите на 21 октомври.

BBC News - Catalonia elections prompt crackdown on colour yellow https://t.co/OSqYTfdUcA I'll keep wearing my yellow ribbon as long as there are Catalan #presospolitics
— Eva Dann (@EvaDannG) December 5, 2017
Сега разединените сепаратистки партии в Каталуния залагат на престижа на намиращите се в пандиза или в заточение свои водачи за спечелването на изборите, разяснява Агенция Франс Прес.

Разногласията им обаче са такива, че даже при победа ще им бъде мъчно да сформират държавно управление и да продължат да насочат предизвикателство към централните управляващи, считат специалисти.

На предходните избори през 2015 година сепаратистите завоюваха безусловно болшинство в районния парламент с 47,8 % от гласовете.



Според най-новите допитвания в този момент за тях са оповестили желание да гласоподават 45 до 46 на 100 от гласоподаватели и някои прогнози сочат, че те може да изгубят болшинството си.

Единствената им обща тематика в акцията, почнала публично в среднощ, е осъждането на "репресията " от страна на страната, поела ръководството в региона на 27 октомври, след едностранното прокламиране на "Република Каталуния ".

Въпреки сериозните обвинявания против Пучдемон и членовете на държавното управление му, те са обект и на упреци от искащите самостоятелност, че не са призовали за по-масово неодобрение.

Основните сепаратистки партии бяха центристите на Пучдемон и Републиканската левица на Каталуния (РЛК) на вицепремиера Ориол Жункерас. Към момента той остава в испански арест без право на гаранция дружно с още трима някогашни министри. Останалите арестувани районни членове на държавното управление на Пучдемон бяха освободени.



Третата партия в досегашната коалиция беше крайнолявата „ Кандидатура за национално единство” (CUP), чийто гласове осигуряваха парламентарно болшинство на държавното управление.

При отсъствието на Пучдемон РЛК се трансформира в съществена сепаратистка мощ и управлението й счита да оглави бъдещо държавно управление. Тази партия обаче към този момент не насрочва дата за вероятно оповестяване на самостоятелност, признавайки, че това за момента е нещо недостъпно заради неналичието на консенсус в Каталуния.

Задава ли се още по-голяма разединение?

Пучдемон, който сътвори лична листа "Жунтс пер Каталуния " ( "Заедно за Каталуния "), не се е отказал от нищо. От Брюксел той води акция посредством изявленията и претендира да бъде възобновен на власт като "легитимен министър председател ", с което да сложи Мадрид в шах.

"Оттогава, единствено за месец станахме очевидци на прекосяването на към 200 000 гласоподаватели от "Ескера " (РЛК) към Пучдемон ", споделя Ориол Бартомеус, учител по политилогия в Автономния университет в Барселона.

"Във времето до 21 декември пренията в сепаратисткия лагер ще се задълбочават и ще се разменят удари ", предсказва той и добавя: "Проблемът им е, че това може да докара до приключване на гласове и в последна сметка да попречи на сепаратистите да възобновят безспорното болшинство ".

I added a video to a @YouTube playlist https://t.co/1JZdYv4lnk The World Today - Spanish Elections: The View from Catalunya
— leopoldo capparelli (@leopoldocappar1) December 5, 2017
От другата страна, партиите - съперници на отцепването разчитат на рекордно висока изборна интензивност (от към 80 процента), с цел да надделеят над сепаратисткия блок.

Те обаче също водят акция разединени. Либералната партия "Сиудаданос " ( "Гражданите "), втората политическа мощ в Каталуния, Каталунската социалистическа партия и консерваторите от Народната партия на Рахой - на власт в Мадрид, само че гледана с доста неприятно око в Каталуния, си оспорват един и същи електорат и не пожелаха да се съюзят.

"Съюз от три сепаратистки партии ми се вижда малко евентуален, както малко евентуално ми се коства съставянето на държавно управление от трите антисепаратистки партии ", сподели Хосе Пабло Ферандис от института за социологически изследвания "Метроскопия ".

Според сегашните сондажи съдия може да се окаже дребната партия "Каталуния ен кому " ( "Каталуния дружно "), учредена от кметицата на Барселона Ада Колау и радикалната лява групировка "Подемос ". Такава най-малко е прогнозата на Фернандис.



Тази групировка е срещу независимостта, само че все пак упорства за законен референдум за самоопределяне. Тазгодишният опит за подобен беше сметнат от Мадрид за противоконституционен, което не предвещава ярко бъдеще на концепцията.

"Обсъждането на неосъществим при настоящия юридически ред референдум съставлява обновяване на полемика, която не ни докара до нищо ", съобщи пред Агенция Франс Прес Енрик Мильо, прокурист на испанското държавно управление в Каталуния.
Източник: vesti.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР